fetite 12 ani

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui adry00
Aceste lucruri se faceau pe vremuri, si inca se mai fac, dar la relatiile dintre copiii mici sau relatiile neimportante, care nu sunt in nici un caz serioase. ;)


Ei bine, partea asta-mi place de mor!
Deh, dulci amintiri de pe vremuri...

Deci: si eu sunt curios, cum este in relatiile serioase la 13 ani?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Stiu ca a fost cam demult, dar daca mai e cineva curios, va explic eu cum sunt unele relatii "serioase" la varsta asta, ca am vazut destule. Si fara ironie, unele chiar sunt, si ma mira periodic cate "angajamente" isi pot lua fie si in lipsa unei relatii sexuale. Asadar, relatiile serioase sunt cele in care "protagonistii" stiu permanent unul de celalalt, ce fac, unde sunt, cu cine sunt, ce mananca,ce invata, isi incep si incheie ziua cu telefoane si mesaje de "buna dimineata", "noapte buna" ( e f important sa nu se mearga la culcare fara "incheiere") si etc. Se pretinde absoluta exclusivitate, fara uitat dupa altii, fara "flirturi", fara secrete, fara iesit in oras cu fetele/baietii decat cu anuntare prealabila, dar preferabil, tot timpul liber se petrece in "cuplu". Daca sunt colegi de scoala, cel mai indicat este sa se soseasca acolo cu MINIM juma' de ora mai devreme, cat sa fie de o plimbare, un suc. La iesire, la fel , daca nu se poate sa aiba o portiune de drum comun. De asemenea, trebuie sa se vada in fiecare pauza. Baiatul ii plateste fetei, in alte cazuri banii de buzunar se pun la comun, mai ales la iesirile in gasca. Au prieteni comuni si atunci cand intervin alte "obligatii", respectivul trebuie sa-si ia perechea la orice fel de eveniment/aniversare, chiar daca nu cunoaste gazdele. Idealul este sa-si cunoasca familiile, iar de sarbatori, macar cate o zi, s-o petreaca in casa celuilalt. In tabere sau alte deplasari (cantonamente, de exemplu), se ascund si dorm impreuna in pat, chiar de trebuie sa se inghesuie in pat de o persoana, cu alte 5 persoane in camera si chiar daca relatia e platonica. (da, tot de 13-14 ani vorbesc). Se miorlaie pe la parinti sa fie plecati in vacante cat de cat in aceeasi perioada, asta daca nu se pot fofila sa nu plece deloc. Situatia perfecta: reusesc sa-i faca pe parinti sa se inteleaga in asa fel incat sa-si ia perechea cu el (de obicei) si cu parintii lui in vacanta, mai ales daca e o familie mai extinsa. Si mai ales, COMUNICA. Mult si de-adevaratelea. Despre colegi/profesori/prieteni/parinti/probleme/bucurii/vise/visuri/cate frunze au cazut azi din copacul X. Cam asa, din surse "sigure", nu-s speculatiile mele.
Ia ziceti, recunoasteti de-aici unele tipare ale unor relatii intre oameni "maturi"? Relatii disfunctionale, de fapt, in care cel putin unul nu e maturizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta

Ia ziceti, recunoasteti de-aici unele tipare ale unor relatii intre oameni "maturi"? Relatii disfunctionale, de fapt, in care cel putin unul nu e maturizat.



Sigur ca recunosc.
Vorbind de copii, de cand sunt mici se joaca "de-a mama si de-a tata", incepand de atunci exerseaza principii de viata pe care le vor utiliza, candva, cam cum se joaca puiul de leu cu fratii lui, exersand vanatoarea.
In plus, la om se manifesta si alt aspect: relatia cu cei din jur, in afara de partenerul de exercitiu. Adica ce, eu sunt mai prost ca X-ulescu?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Mie sincer mi se pare exagerat o relatie de orice fel la 12 ani. Sigur nu am fata am baiat, dar nu are nici un fel de relevanta.
Eu am fost o adolescenta care am creat o sumedenie de probleme, rebela, revoltata, incapatanata, insa totul a inceput dupa 16 ani.
Copii nostrii isi ard din pacate prea repede etapa copilariei, cred cu convingere ca in primul rand suntem noi de vina ca parinti si abia apoi societatea cu influienta ei.
Fetele arata la 13-14 ani de 18-19 si se si comporta ca atare de multe ori, iar aici este strict vina parintilor si a mamelor in special.
Datorita circumstantelor am intrat in contact cu tot felul de pusti cu varste de la 11-19 ani si am puterea sa afirm ca cei mai multi dintre ei privesc viata sexuala total diferit fata de cum o faceam noi la varsta lor. La noi era vorba de indragosteala, de fluturi la ei se reduce la cunoastere si experimentare, nu incerc sa generalizez insa din pacate vorbim de alte generatii.
Sustin ideea ca daca un copil are o fundatie buna, sprijin si educatie, va sti sa cearna ce e bine si ce e rau. Nu e usor, e al naibii de greu sa le ghidezi calea pe care o iau insa asta e menirea parintilor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu (37 de ani acum) am fost educata destul de strict, dar tot am trait primul sarut la 12 ani, cu un student de 21 de ani, pe o banca in cimitir. (ma umfla rasul cand imi amintesc asta, pt ca acum respectivul e un politician umflat, arogant si mincinos)

Si la 13 ani am avut un prieten mai mare cu 3 ani, elev de liceu si mergeam cu el de mana (cu asta nu m-am sarutat). Si apoi la 14 ani am mai avut un prieten, era in cls a 12-a.

Si totusi am fost virgina pana la 19 ani, nu sunt vreo stricata, nu traiesc pe strada, nu am copii "din flori" agatati de fusta, am facut si o facultate si am o cariera infloritoare...

Concluzia ar fi ca a avea un prieten la 12 ani nu e in niciun caz un dezastru. Exista atatea nuante intre alb si negru...

(eu am 2 fete, de 9 si 7 ani, evident ca ma gandesc cu groaza cand or veni cu unul de mana acasa, asa ca am scris cele de mai sus atat pt voi, cat si pt mine)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocu spune:

Si a mea are 13, raman siderata adesea cand aflu cum gandesc si ce-i preocupa dar... incerc imediat sa-mi amintesc cum eram eu la varsta ei, in clasa aVII-a si ma calmez, probabil si mama mea, daca ar fi stiut, ar fi fost uimita ca fiica ei era indragostita de un coleg...am ajuns la concluzia ca trebuie sa le fim alaturi si sa incercam sa-i indumam cu grija si aparent in gluma, asa ca intre fete altfel taiem orice cale de comunicare si distanta e muult mai greu de recuperat.
Pana la urma sentimentul in sine e frumos doar ca trebuie cultivat, in functie de varsta si mintea fiecaruia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Eu (37 de ani acum) am fost educata destul de strict, dar tot am trait primul sarut la 12 ani, cu un student de 21 de ani, pe o banca in cimitir. (ma umfla rasul cand imi amintesc asta, pt ca acum respectivul e un politician umflat, arogant si mincinos)

Si la 13 ani am avut un prieten mai mare cu 3 ani, elev de liceu si mergeam cu el de mana (cu asta nu m-am sarutat). Si apoi la 14 ani am mai avut un prieten, era in cls a 12-a.

Si totusi am fost virgina pana la 19 ani, nu sunt vreo stricata, nu traiesc pe strada, nu am copii "din flori" agatati de fusta, am facut si o facultate si am o cariera infloritoare...

Concluzia ar fi ca a avea un prieten la 12 ani nu e in niciun caz un dezastru. Exista atatea nuante intre alb si negru...

(eu am 2 fete, de 9 si 7 ani, evident ca ma gandesc cu groaza cand or veni cu unul de mana acasa, asa ca am scris cele de mai sus atat pt voi, cat si pt mine)

Caro



Caro, tipul de 21 stia cati ani ai, sau pareai mai mare si l-ai pacalit un pic... La 13 ani si eu m-am pupat cu-n baiat de clasa a unspea, pupat-pupat nu sarutat, aia a fost peste inca un an si...nu mi-a placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Care-i diferenta dintre pupat-pupat si sarutat?



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Cred ca pupatul e cu buzele si sarutatul e cu gura deschisa si schimb de saliva :)

Fiecare copil se dezvolta in ritmul lui. E total gresit sa spui ca e vina parintilor ca fata lor s-a dezvoltat prea repede sau prea incet. De hormoni ati auzit? Ce vina am eu ca mama ca fata mea are sinii formati la 12 ani, ca are 175 cm si ca se simte bine in pielea ei? Ii dau eu hormoni dimineata la micul dejun? Ii bag in cap sa fie interesata de baieti? nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

fata mea a avut primul prieten cu o luna inainte de a implini 13 ani. A tinut 3 luni pentru ca i-am explicat ca nu e frumos sa puna punct exact inaintea examenului national (pustiul era clasa a opta). Discutand cu mamici ale caror fete "nici nu se gandesc" la baieti, am descoperit ca multe nu aveau habar ca mandrele aveau deja prieteni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:

, tipul de 21 stia cati ani ai, sau pareai mai mare si l-ai pacalit un pic... La 13 ani si eu m-am pupat cu-n baiat de clasa a unspea, pupat-pupat nu sarutat, aia a fost peste inca un an si...nu mi-a placut

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


Da, stia fara indoiala, ca vara aia fusesem intr-o tabara unde el o ajuta pe matusa-sa (care era directoarea scolii la momentul respectiv) sa ne supravegheze. Cred ca l-a luat si pe el valul pe moment, ca minunata idila n-a continuat, nu l-am mai vazut ani de zile de atunci... Vaaai, si ce-am mai suferit... o toamna intreaga

Si era sarut adevarat si mie mi-a placut. Dar n-am mai repetat experienta o perioada relativ lunga dupa aceea...

Mergi la inceput