mai poate continua relatia noastra??

mai poate continua relatia noastra?? | Autor: geovlas

Link direct la acest mesaj

buna,

imi cer scuze daca folosesc un subiect nu foarte adecvat cu acest forum, dar am mare nevoie de niste sfaturi.
este vorba de relatia mea cu actualul iubit.
sintem impreuna de 2 ani si cateva luni, iar de o bucata de vreme nu mai este ce a fost.locuim impreuna de un an si totul mergea de minune la inceput. trebuie sa mentionez ca am avut impreuna o relatie la distanta el fiind francez. ne-am cunoscut pe net , iar dupe cateva luni a venit in romania sa ma cunoasca. atat de mult ma iubea incat venea un weekend la fiecare 2 luni numai ca sa ma vada. dupa un timp am decis impreuna ca este mai bine sa ma mut decat sa vina el. am avut multe discutii deoarece aveam de terminat facultatea si in plus nu vorbeam o boaba franceza. ma rog, in cele din urma m-am mutat...
totul a inceput inainte de a muri bunica lui ( nu mai pierduse pe nimeni din familie de atunci). imi spunea ca vorbesc prea mult. m-am schimbat, iar acum il las linistit. dupa ce a murit bunica lui, ne-am cumparat un nou apartament si a spus ca din cauza stresului nu merge relatia,dar ca dupa aceea totul se va schimba. acum ne-am mutat de 3 luni si pot spune ca locuim mai mult ca doi amici, iar la varsta noastra ( eu 22 de ani el 26 ani) avem relatii intime de 2 ori pe luna. nu sint obsedata de asa ceva,dar faptul ca ma respinge spunandu-mi ca n-are chef pentru ca trebuie sa se uite la dezbateri politice ma supara si ma intristeaza. nu stiu ce sa fac. il iubeam enorm,dar de cand am vazut ca nu face niciun efort pentru relatia noastra parca ma lasa rece. avem o relatie super monotona. el la munca, iar eu acasa pentru ca nu am un loc de munca momentan. nu iesim sa dansam ptr ca nu ii place sa danseze,iar de romantism nici nu se pune vorba.

ce sa fac? as vrea sa fac un break dar nu stiu daca este bine. am avut deja discutii si am zis amandoi ca se va sfarsi la un moment dat, dar am trecut peste...

va multumesc ptr intelegere si pentru eventualele raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Geo, pe acest forum toate subiectele sunt adecvate. Si daca ai intrat sa scrii aici inseamna ca-ti inspira incredere.
Stii si tu, ca si noi, ca raspunsul la intrebarea ta tot tu trebuie sa ti-l dai. Poate e prea greu de acceptat, oricare-ar fi. Linisteste-te, detaseaza-te, fa ceva pentru tine, roaga-te si poate, incet, vei vedea lucrurile din alta lumina.
Tin pumnii sa fie cum e mai bine pentru fiecare din voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Din pacate, din ce spui, relatia voastra s-a cam consumat (adica e pe la sfarsit). Din fericire, esti la o varsta deosebita, cand iti poti permite sa vezi inainte fooooaaarte departe.
Nu-mi vine nici un motiv in minte pentru care un barbat de 26 de ani urmareste politica la televizor, cand partenera lui de 22 ar vrea sa-l faca fericit. Dupa doar 2 ani de convietuire. A! Ar fi unul: ar cam vrea sa-si vada (singur) de drum.
Poate e timpul sa faci si tu la fel...sau macar sa incepi sa-ti pui problema si sa-ti pregatesti terenul.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Din pacate, din ce spui, relatia voastra s-a cam consumat (adica e pe la sfarsit). Din fericire, esti la o varsta deosebita, cand iti poti permite sa vezi inainte fooooaaarte departe.
Nu-mi vine nici un motiv in minte pentru care un barbat de 26 de ani urmareste politica la televizor, cand partenera lui de 22 ar vrea sa-l faca fericit. Dupa doar 2 ani de convietuire. A! Ar fi unul: ar cam vrea sa-si vada (singur) de drum.
Poate e timpul sa faci si tu la fel...sau macar sa incepi sa-ti pui problema si sa-ti pregatesti terenul.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Eu vad mai multe motive pentru care un barbat de 26 de ani nu se mai implica in relatia cu partenera lui de 22.

geo, du-te intr-un parc singura, stai pe o banca doua, trei ore si gandeste-te bine. Pe urma vino acasa si spune-i ca doresti sa ai o discutie serioasa cu el, ca relatia voastra este in pericol de a se destrama. Daca accepta, bine, purtati discutia si decideti in consecinta. Daca nu accepta, bagajele si acasa. Si sayonara!

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny


Eu vad mai multe motive pentru care un barbat de 26 de ani nu se mai implica in relatia cu partenera lui de 22.




...cum ar fi...?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny


Eu vad mai multe motive pentru care un barbat de 26 de ani nu se mai implica in relatia cu partenera lui de 22.




...cum ar fi...?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Enumar cateva, sub rezerva ca se prea poate sa nu se potriveasca:

- probleme de natura emotionala: moartea bunicii, relatia cu parintii, relatia cu alte rude, o partenera dominanta
- probleme de natura financiara: salariul de la serviciu, cheltuieli tampite, gen jocuri de noroc, alte vicii
- probleme de natura fizica: o afectiune, o boala, tulburari ale functiei sexuale

Alte probleme:

- s-a saturat de relatia asta, si-a dat seama ca nu mai doreste sa isi asume nicio responsabilitate, ca nu o mai iubeste pe cea de langa el, ca nu-l mai implineste, DAR, ca multi alti barbati, nu are curajul sa curme el relatia - dovada de lasitate, da, dar si de autoprotectie - "de ce sa fiu eu vinovatul si cel responsabil de durerea ei, de ce sa-mi incarc eu sufletul, cand o pot determina pe ea sa plece"
- are o amanta

Ajung astea sau sa mai scobesc?

Uitatul la dezbateri politice in prostie e o scuza puerila. Am auzit si altele.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

de dat cu parerea este usor sa ne dam, insa nu stiu cate pareri s-ar potrivi situatiei tale. putem doar sa ne imaginam ca ar un motiv sau altul. cel mai bine stati de vb cu sinceritate si puneti pe tapet totul. la sfarsit vedeti singuri rezultatul.

Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

eu cred ca tu stii deja raspunsul, dar ai nevoie probabil de o confirmare (sau mai multe), sa vezi daca si altii/altele ar proceda la fel, in situatia expusa de tine.

esti foarte tanara, ar fi si pacat sa-ti irosesti anii acestia extrem de frumosi alaturi de un om cu care nu te (mai) potrivesti.

de ce si cum s-a ajuns in situatia asta, chiar nu mai conteaza.

important e sa-ti dai seama ca ai dreptul sa fii fericita. alaturi de el sau altul. in viata avem si esecuri sau alegeri gresite.

la voi intervine probabil si diferenta de cultura, mentalitate, obiceiuri, etc.

ar fi un aspect mai putin placut pe care trebuie sa-l lamuriti : daca va veti desparti, cum procedati cu apartamentul ? ati contribuit in mod egal ? ati stabilit o intelegere, cum veti proceda in situatia in care veti decide sa va continuati vietile separat ?

poate ar fi bine sa va acordati reciproc un ragaz inainte de a lua decizia finala, profita de faptul ca vin sarbatorile de iarna si daca iti permiti dpdv financiar, daca mai ai rude (parinti, bunici, frati/surori) in Romania, intoarce-te acasa pentru o scurta perioada de timp, pune o distanta de timp si km intre tine si el si vei putea lua o decizie la intoarcerea in Franta.

succes !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput