De cand a murit o visez f. des pe mama...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Duminica asta se fac 6 luni de cand a plecat mama mea. Si luni ar fi trebuit sa fie ziua ei de nastere, chiar de Sf. Nicolae.
Am mai visat-o in timpul asta si, din toate visele, unul a fost extrem de real: vorbeam amandoua la telefon, i-am auzit vocea atat de clar de parca era langa mine. Cea mai calda si cea mai frumoasa voce din lume. In vis am fost foarte surprinsa s-o aud (constienta fiind ca nu mai este), dar chiar ea m-a linistit si mi-a spus ca e totul bine si ca putem vorbi. M-am trezit fericita, cu vocea ei in urechi, apoi m-am lovit de realitate.

Condoleante celor fara mama si celor care au pierdut pe cineva drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Dragele mele,
abia daca pot sa scriu din cauza plansului. Si mie imi este ingrozitor de dor de mama, atat de dor de ma doare sufletul. Mama a murit in bratele mele pe 1 martie acum 2 ani. Mult timp nu am putut sa imi sterg din minte acele clipe, nici cele 3 luni de grea suferinta prin care a trecut. M-a terminat psihic faptul ca eram neputincioasa in fata bolii si ma rugam la DD sa nu o ia si pe ea, as fi dat orice, numai sa fie ea bine. Ma durea atat de tare cand o auzeam cum ii spune dr in spital ca nu mai suntem decat noi doua, era ca o ruga sa o ajute sa ramana in viata pentru a nu ma lasa singura. Cu 2 zile inainte sa se stinga mi-a zis ca simte ca si cum o energie negativa nu o lasa sa se redreseze, ca ea are dorinta si energie, dar e ceva mult mai puternic care nu o lasa. Si mi-a mai zis sa nu mai stau toata ziua dupa ea, sa imi vad de viata mea si intr-o zi cand se simte mai bine sa merg sa ma casatoresc ... si sa am un copil, pt ca nici nu stiu ce minune este sa ai pe o mica fiinta langa tine.
in acel an, in ziua cand ea ar fi implinit 70 de ani m-am maritat. am vrut ca macar asa sa o simt langa mine. nu am avut nici o ruda la nunta. toti cei dragi s-au stins pe rand, unul cate unul incepand cu bunicii, apoi tata, bunicile, sora mamei, unchiul, mama, sora tatalui) ... si de curand baiatul ei (varul meu).

cand am pierdut sarcina in decembrie anul trecut mi-a fost f greu. mi-as fi dorit atat de mult ca mama sa fie langa mine, sa vorbesc cu ea. acum, cand incerc sa imi raspund la de ce-uri, sa gasesc solutii in lupta cu mutatiile, ma gandesc ca intr-un fel este mai bine asa, ca acum este linistita, ca nu isi mai face griji din cauza mea si a incercarilor prin care trec.
din pacate eu nu am visat-o decat f putin in acesti aproape 2 ani. si nu am decat o singura filmare cu ea de la ultimul craciun cand era deja intr-o stare f proasta, dar acolo ma striga la un moment dat pe nume. cand imi este f greu ascult acel pasaj. e singura mea alinare.

imi este dor de toti cei pe care i-am iubit si care m-au iubit si imi doresc enorm un copil asupra caruia sa revars acest prisos de dragoste.

vorbind de coincidente: mama a murit pe 1 martie, sora ei (matusa care m-a iubit ca pe copilul ei) pe 8 martie fix cu 7 ani inainte (la 3 zile de la inmormantarea mamei i-am facut singura parastas de 7 ani), eu tot intr-o zi de martie, pe 11, era sa mor din cauza extrauterinei (in acel an in care mie mi s-a mai dat o sansa, a murit in schimb bunica mult iubita care mi-a fost ca o sora), iar anul trecut, pe 25 martie a murit si sora tatalui
anul trecut am ramas insarcinata cu 1 zi inainte de ziua de nastere a tatalui, am facut prima eco cu 1 zi dupa ce se implinisera 18 ani de la moartea lui si am aflat ca sarcina s-a oprit in evolutie cu 1 zi inainte de ziua mea.



---------------------------------------------
2000 - extrauterina
2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA
MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

Mergi la inceput