FIV cu ovocite donate(4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mari_d spune:

Buna fetelor....vad ca nu se prea discuta la subiectul asta...m-as bucura daca intre timp cele cu probleme ati devenit mamici sau posesoare de burtici...
Am trecut si eu prin asta....adica imposibilitatea de a face FIV cu propriile mele ovocite, datorita AMH-ului foarte mic, adica <0,1...insa am avut un mare noroc sa descopar in Budapesta o clinica de stat unde am facut FIV cu ovocite donate...totul a mers foarte repede si a fost muuult mai ieftin decat va asteptati, iar acum sunt fericita posesoare a unei burtici de 7 saptamani
Daca a cineva interesat si pot sa va ajut cu informatii, o voi face cu mare drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2010 spune:

Mari_d felicitari pt burtica! Cum se numeste clinica si cam la cat ai ajuns cu cheltuielile? Nu stiam ca se poate apela la serv unei clinici de stat din alta tara pt FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naty76 spune:

buna fetelor
mari nu ai PM?as vrea sa vbfelicitari pt sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Buna ,
si pe mine ma intereseaza subiectul ,poti sa ne dai si noua mai multe detalii ?

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari_d spune:

Buna fetelor....PM nu stiu de ce nu am, probabil pt. ca nu am suficiente posturi sau ar fi trebuit sa-l selectez eu pe undeva.....dar banuiesc ca nu e o problema in a discuta aici, deschis, pe fata....
Deci, clinica se numeste Szent Janos Korhaz din Budapesta....si ca sa raspund la o intrebare, da se poate face FIV si la clinici de stat din Ungaria, spre exemplu, dar contra cost bineinteles....
Initial eu am fost programata pentru un FIV normal, insa ajunsa acolo, dupa efectuarea analizei AMH, am aflat cu stupoare ca nu pot avea copii cu proriile-mi ovule, intrucat s-au cam terminat
Spre norocul meu, citisem pe ici pe colo si de varianta cu FIV cu ovule donate si l-am intrebat pe dr. din Budapesta, avand in vedere ca asta ar fi cam ultima varianta pt.mine, daca pot sa fac la clinica lor FIV cu ovule donate.....si dr. mi-a zis ca da si ca sunt chiar norocoasa pt. ca are o donatoare pregatita pentru un cuplu din Ungaria care s-a decis sa astepte pana in iarna....asa ca tipa era disponibila si cu absolut toate analizele facute, inclusiv genetice....
La inceput, sotul a fost putin reticent la ideea in sine, insa nu mi-a luat foarte mult timp sa-l conving....am un sot extraordinar...
Procedura in sine a fost foarte simpla, pt. ca din nou am avut noroc sa ni se sincronizeze cat de cat menstruatia, a mea cu a donatoarei, la punctie ei i-au fost recoltate 8 ovocite din care s-au format 7 embrioni de buna calitate....mi s-au transferat 2, iar restul de 5 sunt crioconservati....
Ca si costuri, lucrurile stau in felul urmator: am platit 2000 euro pt. donatoare, 1000 euro tratamentul de stimulare pt. ea si inca aprox. 2000 euro procedura in sine, cazare 7 nopti, mancare, 3 drumuri dus-intors Cluj-Budapesta cu masina si medicamentatie pt. mine....insa a meritat fiecare banut, pentru ca rezultatul e
Acuma nu sunt sigura daca am voie sa scriu aici datele de contact ale clinicii....astept sa-mi spuneti voi daca e OK...daca nu gasesc eu o varianta sa vi le scriu.
Orice intrebari aveti, nu ezitati, va raspund cu placere....as vrea sa reusiti si voi si sa simtiti bucuria pe care o simt eu acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryanamarya spune:

Buna ,
Ma intereseaza si pe mine acest subiect.Felicitari Mari d pt.reusita!Te rog scrie mai multe detalii despre clinica (adresa,nr telefon),numele medicului la care ai fost.In ce priveste donatoarea exista o banca de ovocite astfel incat poti apela la aceasta sau trebuie sa gasesti donatoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Buna fetelor,

Scuze pentru absenta indelungata! Sper sa ma iertati mai ales ca acum vin cu ceva vesti bune si anume un beta de ziua 14 de la ET cu blasto de 1.201.
Deci am reusit!!!! Nu imi vine sa cred dar, da, am reusit!!!

Am facut fiv-ul, asa cum stiti la reprofit, Brno, Cehia.

De conditiile din clinica am fost multumita. Am fost un pic suparata ca medicul meu a fost in concediu in timpul procedurii mele si am fost “incredintata” unui alt medic dar totul e bine cand se termina cu bine.
Un lucru bun este ca au mediile de cultura foarte bune, se ajunge cu foarte multe ovocite la blasto. Am intanit o tipa care a avut 2 ovocite si a ajuns cu ambele la blasto. De-astea nu prea auzi
Donatoarea mea este tanara, 23 ani, grupa sanguina a sotului, nefumatoare si cu analizele in regula. Astea sunt toate informatiile pe care au voie sa le dea cei de la clinica deoarece exista un cadru legal care reglementeaza acest lucru.
Am avut 8 ovocite recoltate din care 6 mature si 6 fertilizate. Am ajuns cu toate 6 la blasto, 2 am transferat, 2 am congelat si 2 nu au fost de calitate pentru a fi congelati (erau de gradul III).

Acum va astept pe voi cu orice nelamuriri aveti si sa va rspund la toate intrebarile...

Va pupacesc!


Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

mari felicitari pentru burtica si sarcina usoara!!!

Da, poti scrie datele de contact, atata timp cat cei din budapesta sunt de acord. Asa cum vezi, si pe prima pagina sunt date de contact ale clinicilor.
Eu stiam ca nu este reglementat prin lege fiv-ul cu ovocite donate la budapesta, si eu am incercat sa fac acolo prima data. Ma bucur ca tu ai reusit!

Pupici!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Mami_vreau feliciari ! ma bucur tare
Imi poti spune cit te-a costat procedura?Si cit ai cheltuit cu tot, cazare, transport etc?
Tie ti-au cerut vreo lista cu analize obligatorii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Multumesc adriana!

Pe mine m-a costat procedura 4.480 euro (asta este tot ce am platit la clinica). FIV-ul este 4.400 si 80 sunt analizele sotului (hiv+hepatita+sifilis) pe care le vor facute acolo. FIV-ul costa 3.900 dar s-au marit preturile din august 2011.

Am mai dat pe tratamentul meu in jur de 200 euro.

Cazare si masa nu prea iti pot spune pentru ca eu mi-am facut si concediul acolo si am stat vreo 10 zile. Dar nu e nevoie sa te duci decat in ziua punctiei pentru a "presta" sotul sau daca aveti sperma congelata doar in ziua ET. Cazare gasesti in Brno cu preturi intre 50-80 euro si mancarea este foarte acceptabila la pret, cam ca la noi...

Eu am facut in tara hiv+hepetita BsiC+sifilis; alte analize noi nu am facut, le-am trimis pe mail, la prima consultatie virtuala pe cele pe care le aveam deja.

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput