FIV cu ovocite donate(4)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui monaramona

multumesc mult..tu cate saptamani ai? cum te simti? te cunfrunti cu greturi si cu balonari?

MULTUMESC DOAMNE


ma simt foarte bine, ametesc f tare si mi-e somn dupa ce iau utrogestanul, nu am greturi, am avut asa, de 1-2 ori, dar mi-a trecut repede cu juma' de lamaie.
De balonat ma balonez f tare dupa ce mananc, nu mai pot sa port blugii stramti, nu-i pot inchide decat dimineata.
Pt ca am stat acasa si sunt odihnita, sotzul meu mi-a spus de dimineata ca am facut falcutze nu-i bai, le dau jos de sapt viitoare, nu-mi fac probleme.

Azi pitica mi-a facut un pic de febra, am oprito-o acasa, sa nu se agraveze, mi-e mai teama pt mine daca ia ea ceva...asa ca mai bine prevenim.

Tu cum te simti?

Ingeras, mami de Maya
Maya va avea o surioara sau/si un fratior! cand va vrea Dumnezeu...
5 sarcini pierdute 5-8 sapt
1 extrauterina
1 FIV nereusit (6 blasto AA)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreaaa spune:

BUNA, fortuit am ajuns sa-mi rezolv situatia prin FIV, momentan din evaluarea analizelor este imposibil sa fac FIV (AMH= 02 si FSH= 50 )
Am inteles ca solutiile ar fi urmatoarele:
- FIV in Ro cu ovocite donate de la o persoana care face si ea in perioada aceasta FIV sau daca exista o persoana DISPONIBILA sa doneze;
- FIV in Europa (Cehia in special )
Va rog sa-mi scrieti si mie si daca exista cineva care ma poate ajuta in una din cele doua situatii
Va multumesc anticipat
PS. In Ro am facut toate evaluarile la clinica Gynera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

ingeras nici eu nu am greturi decat 1-2 sa care imi trec repede si eu ma balonez ff tare indiferent de ce mananc in rest am acea senzatie de rau din cand in cand..in greutate am luat vreo 2 kg oricum eu dupa extrauterine am luat ff mult in greutate(dar in 10 ani dupa ce le-am facut nu prea m-a interesat sa le dau jos)..dar asta nu conteaza..acum treb sa stau mai mult acasa si mananc cam tot ce prind (ca sa nu fie stomacul gol ptr a nu face sus gstric si sa ma deranjeze si stomacul).in rest sunt bine..asa ma cam feresc si eu de baiat ca mai vine de la scoala si mai tuseste si il trimit in camera lui cateodata ,dar nu prea des ca imi pare rau si de el ca vrea sa stea cu mine sa povestim...eu luni fac 7 saptamnai deci nu e mare diferenta intr-e noi..

MULTUMESC DOAMNE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

buna ,vad ca nu prea ati mai activat pe aici dar sper totusi intr-un raspuns de la cele care au trecut prin asta .AMH-0.20,fiv nereusit in tara ,nu am raspuns deloc la stiomulare ,ne-am hotarat sa incercam cu ovule donate .Cum in Romanica nostra draga nu se poate pentru ca nu am donatoare ... trebuie sa ne orientam in al;ta parte ... am vazut pe prima pagina cateva clinici din Europa care fac asta ... stiti ceva si despre Prague fertility center? nu stiu daca e prin lista de aici ... multumesc pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:

apalina-ti-am citit postarile de pe topicul cu rasp.medicilior si da ai dreptate ,in cazurile noastre cu AMH mic,cu ovodonatie sansele sunt cu 50% mai mari,dar din pacate nici asa nu sunt de 100%.
Legat de genetic-ce spunea dr. -cred ca ar trebui sa conteze cel mai putin daca iti doresti cu adevarat un bebe.E copilul vostru biologic,in 9 luni ia mult de la mama.Am vazut caz de copil adoptat si dupa cativa ani a luat din trasaturile parintilor.
Nu stiu de ce in caz de donator lucrurile sunt cu mult mai simple,mult mai transparente,mult mai putine retineri.

Ai mai progresat cu cautarile?

Din pacate de clinica din Praga nu stiu nimic ,dar ca recomandare am mai scris -o varianta medici din Grecia-acolo e legal -care practica in RO (Buc sau Tm).E mai simplu ,poti stabili aici o intalnire cu ei si sa-ti faci o idee legata de costuri,procedura..

bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

buna donna ,am aceasta convingere pentru ca am fost pe cale sa adoptam un bb ,dar viata ne-a oferit o sansa sa putem face fiv ... financiar vorbind si am renuntat temporar la idee ... am incercat unul ,n-a reusit ...imi mai permit doar unul .... deci o sa fac ceea ce se dovedeste ca are mai multe sanse de succes ... il voi purta eu ... si va fi al meu ... m-am impacat ci aceasta idee.Am progresat ,din cautari la praga este helios daca nu ma insel ,corespuind nr de tel , mail si tot ...am avut o consultatie on line si in septembrie cand venim in tara vom incepe cu analizele ,si sper ca pe sfarsitul anului sa pot sa fiu oi fericita gravidutza o zi frumoasa va doresc ... aaa si pretul ... cam 6000 de euro cu totul ...in tara am cheltuit acum 3 ani 4000 .... doze foarte mari de tratament ,asa ca nu mi se pare mult si risc asa decat sa mai incerc fara rezultat cu ovule proprii! Bafta multa la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui apalina

buna donna ,am aceasta convingere pentru ca am fost pe cale sa adoptam un bb ,dar viata ne-a oferit o sansa sa putem face fiv ... financiar vorbind si am renuntat temporar la idee ... am incercat unul ,n-a reusit ...imi mai permit doar unul .... deci o sa fac ceea ce se dovedeste ca are mai multe sanse de succes ... il voi purta eu ... si va fi al meu ... m-am impacat ci aceasta idee.Am progresat ,din cautari la praga este helios daca nu ma insel ,corespuind nr de tel , mail si tot ...am avut o consultatie on line si in septembrie cand venim in tara vom incepe cu analizele ,si sper ca pe sfarsitul anului sa pot sa fiu oi fericita gravidutza o zi frumoasa va doresc ... aaa si pretul ... cam 6000 de euro cu totul ...in tara am cheltuit acum 3 ani 4000 .... doze foarte mari de tratament ,asa ca nu mi se pare mult si risc asa decat sa mai incerc fara rezultat cu ovule proprii! Bafta multa la toate fetele

Doamne ajuta sa-ti implinesti visul si sa fii in iarna o graviduta ,cum iti doresti.
Oricum 6000 euro mi se pare un pic cam mult-ce include?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

ci ptretul oficial e 4500,care include medicatia donatoarei ,ovulele ,ca eu le cumpar de la ea ... de la clinica de fapt ,fiv+isci ... embriotransfer... restul ,alti bani ... analize eu si sotul ,preparareapermei ,medicatia mea ,si drumurile pana acolo... eu zic ca nu e mult ...la cluj am cheltuit 4000 acum 3 ani cu fiv ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

buna seara ,ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri ... cele care ati facut fiv cu ovule donate in tara? please

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

BUNA

EU VA POT DA INFORNATI DESPRE GRECIA DACA DORITI SI IN CAZ CA VA HPTARITI PT GRECIA VA POT AJUTA CU TRADUCERI DESI EI VB LIMBA ENGLEZA IN GRECIA FIV CU OVULE DONATE ESTE LEGAL AU BANCA DE OVULE PRET ESTIMATIV 4500 EU MA PREGATESC PT FIV CU OVULE DONATE

amalia marzelou

Mergi la inceput