FIV cu ovocite donate(4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_B spune:

nutzyca, cum adica nu faci anestezie la punctie? dar unde ai facut punctia? in Ro?
Sisipisi mai zicea ca in Olanda se face doar Dormicum (midazolam) la punctie, care doar ameteste un pic (la ce zgarciti sint olandezii, nu ma mir). dar in Ro, de obicei cand ceri anestezie generala (si platesti pt asta) ti se ofera posibilitatea!!!

in orice caz, bafta multa la ET pe care-l faci pana pe 24 decembrie!
sa-ti aduca mos craciun cel mai frumos cadou!!!

Gabi+22
placenta previa centrala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nutzyca spune:

buna fetelor,asa e gabi in belgia fac si nu se face absolut nici o anestezie si nici un fel de ameteala...a spus ca e mai bine asa si credema ca e foarte dureroasa punctia singurul lucru de care mi e frica,primele doua ET mi a pus un embrion asa au decis ei...ac a spus ca mii pune pe cei doi ramasi daca rezista la decongelare,nu mi a ramas decat sa ma rog sa reziste altfel o iau de la capat si mie groaza insa am o problema cu tigarile....fumez mult si nu le pot lasa nu stiu, nu am ambitie o greseala mare care sunt constienta de ea,ce sa fac stiu ca tine doar de ambitie dar...fetelor daca sunteti vreuna care ati fumat si ati putut renunte va rog imi spuneti cum ati reusit?o zi frumoasa sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Misa,de ce ai sangerarea, de la Fraxiparine?

Sandy, esti cea mai bengoasa din clubul nostru, al fetelor la a2a tinerete! Desi eu nu recunosc ca am trecut de prima tinerete, ce sa fac daca ma simt tot ca la 30ani...

Nutyzica, astia din Belgia au metode de tortura, de Gestapo! Si eu am facut primul FIV fara anstezie pt ca mi-a spus PK ca imi recolteaza un singur folicul si nu se merita. Dar doare groaznic si daca ai mai multi foliculi de recoltat imi inchipui ca te urci pe pereti! Bafta la FETul din decembrie!

Mona
Lucia
Miki
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nutzyca spune:

adria am avut doispe foliculi...bn ai spus tortura e groaznic ...ms mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misa_21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adria42

Misa,de ce ai sangerarea, de la Fraxiparine?


Habar nu am.Nu e singerare e o maroneala,insa am vazut ca dr. nu s-a impacientat f tare si nu l-am mai intrebat.Mi-a dat duphaston si a zis ca ala de de duph va fi ciclu.Acu o fi fost vreun chist sau o desprindere de endometru,nu stiu,stiu doar ca a verificat vreo 5 min in toate directiile cu bastonul ala si in final a zis ca e bun endometrul,dar nu facem transfer.Bine,ca nici eu nu vroaiam transfer acum.

---------------------------------------------------------------------------------
gena MTHFR A1298C-genotip heterozigot,2 ET-1 sarcina biochimica,1 sarcina cu gemeni pierduta la 5,respectiv 8 saptamini sub tratamnent fraxiparine 0.3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Adria tu esti bengoasa ca te-ai pregatit de donatoare si te-ai pus tu pe cuibar la clocit si-ai facut oute cu bebe la austrieci.
Eu am fost doar o surpiza pt toti inclusiv pt mine-ma asteptam sa am doar 3-4 ovocite si restul foliculi goi; Surpiza a fost asa de mare ca de bucurie n-am mai dat nici care atentia cuvenita uterului care ne-a fix in cap (ecografic arata bine, dar realitatea bate filmul si tot asa..)
Nutzyca - m-ai socat cum sa iti faca punctie fara anestezie? Doamne ce barbarie! draga de tine prin ce trebuie sa fi trecut. Mie mi-au facut anestezie generala (fara intubare) pe vena care a durat fix 20 minute. Nu am simtit nimic din punctie si cand m-a trezit dr mi-a zis - ai 10 OUA; Am crezut ca visez
Cu tigarile - daca vrei bebe - LASA-LE de TOT; Nu mai pune de acum si pana la ET tigara in gura si nici dupa; Medicii din Austria m-au pus sa scriu sub semnatura inainte de punctie ca nu fumez; ei zic ca daca as fuma sansele mele de a face bebe ar fi ale unei femei de 54 de ani; recunosc ca NU am fumat niciodata (decat pasiv:(
Misa - tu ai cumva vreun fibrom ceva? sau ai facut vreo investigatie la care ai sangerat?
pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nutzyca spune:

asa e in legatura cu tigarile,trebuie sa pot si voi putea...la mn a durat 25 de minunte si am crezut ca mor....pupici la toate,tot raul spre bine zic eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Care mai fumeaza pe aici?Lasati tigarile dc vreti bb. Misa?
Nutzica eu am fumat cativa ani max 5 tigari la cafea zilnic, incepusera sa ma doara plamanii, ma dureau si dc stateam pe o parte in pat si m-am lasat. Dupa vreo 4 ani am aflat de ce ma dureau, din cauza mutaiilor de trombofilie de la semnatura puteam sa fac embolie pulmonara. Cum am reusit? Cu un detoxifiant f puternic facut in casa, Kombuco Orientalis si nu am mai baut nici cafea.
O alta fumatoare inraita care s-a lasat de fumat inainte de ultimul FIV din care au rezultat 2 gemenasi dragalasi este Ariadna noastra.

-ici pt toata gasca.



Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

dragele mele eu nu am fumat si nici nu fumez..si nici cafea nubeau..si tot nu vine bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Monaramona nu plange ca ai puit drag acasa si te mai asteapta ceilalti 3 sa ii iei acasa in ianuarie. Tot ce tb sa faci e sa le pregatesti un culcus cald si primitor si pt asta e bine sa te mai cauti un pic si sigur sa nu te mai stresezi.

Mergi la inceput