PRIETENE FARA TITLU (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRA nu stiam ca sora ta s-a intors din Franta si s-au stabilit in Timisoara? Cum de au hotarat asa? Imi pare rau de migrena ta.Bine macar ca e ok cu serviciul.
DEEA eu continui sa sustin ca la scoala tot raman cu ceva in cap si nu ma refer neaparat la cei care nu vor sa invete nimic deci corigentii/repetentii - daca mai exista d-astia,ca am impresia ca is trecuti toti ca prin branza.Eu ma refer la cei mai putin constinciosi, dar carora le umbla mintea.Par example eu am un nepot de la tara care nu invata absolut deloc la generala - cum venea acasa de la scoala disparea pe coclauri si se intorcea seara tarziu acasa,iar dimineata inainte de a pleca la scoala cotrobaia printre carti/caiete sa isi faca rapid ghiozdanul Ei bine asa cum era ,era totusi printre fruntasi ! De ce? Fiindca efectiv prindea din zbor in clasa.Probabil temele si le mai facea rapid si prin pauze. Io nu il vad pe unul ca el facand HS Si sunt cazuri si cazuri.Chiar daca nu esti atent la ce turuie profesorul,chiar daca nu memorezi toate lectiile,macar le mai citesti pe marea majoritate macar odata din caiet/din carte de unde or fi chiar daca pe fuga in pauza de dinaintea orei si tot ramai cu o idee despre tema lectiei.Dar acasa chiar nu stiu cum se poate.Dupa mine HS asta se poate face numai cu copii super constiinciosi si/sau docili sau/si cu parinti care ii invata/controleaza permanent,ca de platit profesori pentru asta ... de unde bani? Macar scoala de stat e gratuita,nu? Eu cred ca e o metoda foarte utila prin Australia sau USA pentru copiii ce locuiesc prin ferme izolate,dar pentru unii ca noi,ar fi de preferat sa fie o metoda aplicata doar in paralel cu scoala.Tu daca reusesti sa o faci bravo tie,sa rezolvi cumva si problema cu bacul .Dar eu nu vad inca asa departe incat sa o vad pe Diana cu diploma de universitate straina (de unde atatia bani?) Nici la germana asta n-as prea da-o ca dupa aia isi gaseste un Fritz si emigreaza rapid
DENISA foarte bine ca ii scoti la aer zilnic sa mai faca miscare,asta cam lipseste copiilor din ziua de azi.O vad pe Diana ce dezmat face in casa iarna,tocmai fiindca are energie neconsumata! La PC la fel sunt si eu,rar de tot apuca Diana la el,uneori trec saptamani fara sa joace vreun joc.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Brandusa, dar pe ce bate soarele cand intra pe acele ferestre? Fereastra de la vest nu e buna. La N, V nu trebuie sa existe ferestre, ci masa termica. Soarele care bate in geamurile de la sud, trebuie sa pice pe o structura cu masa termica. Noi ne-am gandit la podea de ciment vopsita inchis la culoare. Se poate folosi gresie inchisa la culoare, sau zid din ceva piatra, beton, lut, vopsit inchis. Daca nu este vre-un material cu masa termica in care sa se inmagazineze caldura, nu se obtine efectul de incalzire pasiva. Daca ai podele de lemn si zid de rigips, ai mica masa termica, si nu poti obtine incalzire pasiva solara. (Asta zic din teorie, poate ca practic, nu se prea obtin rezultate, nu stiu) Oricum la acele geamuri nu renuntam datorita privelistii inspre Bucegi. Eu vreau sa vad muntele cum cade pe mine, neaparat.

Iti dau o idee cum sa faci cu caldura gemurilor. Pui o perdea, jaluzea, orice, cam la o palma de geam. Neaparat vopsita in negru, pe partea care e inspre geam. Daca ventilezi locul cu un mic ventilator, ai putea obtine caldura pasiva solara. Merita sa incerci. Eu nu am unde, ca as incerca si maine Eu la apartament am toate geamurile cu umbra.

Tu ce solutie ai gasit cu HS ? Ii inscrii si la program umbrela sau la scoala din sat ? Sau inca nu te-ai gandit atat de departe?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Monica, poi tu imi spui mie de fruntasi la sat ?? Hai sa fim seriosi !! Fruntasi printre colegii lui, poate, cu note mari .. mai mult ca sigur.. dar ia sa il fi intrebat ceva ... sa vezi ce are in cap ... Era fruntas doar datorita faptului ca standardele si pretentiile erau foarte scazute. Poi .. de exemplu.. dupa evaluarea astora de la gradi Dariei Daria ar iesi un mic geniu... cand de fapt .. testele sunt si pretentiile sunt prea mici, nu e fata prea desteapata. Asa si cu evaluarile la sat.

Desigur ca exista corigenti. Exista si repetenti, si nu e ceva rar. Diana noastra are in fiecare an colegi noi repetenti Scoala la care merge Diana e una dintre scolile cele mai bune, nu e la coada, nici la sat, si nici la marginea orasului.. si .. uite ca exista repetenti chiar si in ciclul primar. Si mi-a povestit si de corigenti.. in clasa a III-a ... deci .. no problem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DEEA si ce-are daca era fruntas la sat ??? Crezi ca acolo nu exista copii destepti? Sora lui si fratele lui mai mari au intrat la facultati in Oradea cu bursa si toata facultatea au avut bursa de merit,au luptat pentru 9 si 10 fiindca ai lor abia ii tineau in facultate.Si el cel mai mic a facut facultatea,doar ca el n-a prins bursa - la cat era de constiincios nu e de mirare.Mai stiu o prietena/vecina/colega cu ei care a intrat la Cluj la matematica tot asa cu bursa.Si mai sunt destui din diverse generatii tot asa in satul ala - si e sat mic cu cca 100 de case.Ii cunosc pe multi fiindca am cam copilarit pe-acolo cand eram mica.Din satul lui taica-meu tot sac mic si sarac,dar din Oltenia am doua nepoate care la fel au intrat pe locuri cu burse si au luptat pentru note mari,tot de bine ce o duceau parintii cu banii Si de-acolo mai am ceva prieteni de acelasi gen,unul e chiar un admirator de pe vremuri ,acum e inginer prin Chicago,frate-su inginer parca in Timisoara si tot asa ...

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Moni, eu nu stiu cum e pe la voi, dar la noi au inceput sa se faca meditatii de pe la clasa a III-a. Deci ... de la 10 ani, incepi sa platesti profesori meditatori, pentru a putea copilul obtine note bune, care sa il treaca la facultate. Poi unde mai e mitul cu scoala gratuita daca pentru note mari oricum trebuie sa platesti meditatori ? Si am auzit mame care se plang ca profesorii nu dau note mari decat la elevii pe care ii mediteaza. De subiectul asta ce zici ? Mai este scoala gratuita ?

Eu efectiv nu mai vad rostul scolii. La ce sa mai trimit copilul la scoala, daca oricum ii trebuie meditator ? Nu mai bine ii platesc meditator si o scutesc de stresul cu scoala ? Si poate daca ma ocup eu, nu e nevoie nici de meditator. Ori ... poate .. nici nu va trebui sa ma ocup eu decat la inceput. Eu nu ma vad "predandu-i" pana cand se marita. Pe la ciclul gimnazial, liceu, eu sper ca va invata sa invete singura. De ce crezi ca un copil poate sa invete doar daca i se preda de catre un profesor? Invatatura se poate face din carti, DVD, manuale, culegeri ... google, activitati practice ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Eu nu zic decat ca evaluarile sunt foarte diferite de la sat la oras. Fruntas la sat mie nu imi zice nimic. Poate sa insemne destept, sau poate sa insemne invatator indulgent si ghiftuit. Si de fapt, lucrul asta se poate intampla si la oras, nu este deloc exclus, dar .. mai evident este la sat, unde se dau FB si doar daca stie copilul cum o cheama pe mama lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DEEA nu stiam ca exista atatia repetenti Cand eram eu la generala am prins un singur repetent care nimerise taman la noi in clasa a saptea si era singurul repetent din cele 6 clase paralele de-a saptea.Ghici ce-a ajuns? Interlop.Am aflat intamplator din presa cand am vazut anuntul ca a decedat in ceva accident de masina in urma cu cativa ani si il plangea amarnic toata gasca de interlopi din oras Nu cred ca era prost,fiindca avea o privire inteligenta,dar efectiv orice profesor il ridica in picioare pur si tacea cu incapatanare,nu raspundea nimic nimic,ii privea doar cumva sfidator-batjocoritor ! Aproape ca nici nu ii auzeam vocea ... ne era si cam teama de el,fiind cu un cam mai mare decat toti,dar nu era agresiv.Cam la atat se rezuma experienta mea despre repetenti

No ma duc la nani,ca am aberat destul pe ziua de azi.Sper sa nu mai ploua maine si sa nu mai fie asa vantoase,ca sa merg in oras sa rezolv o droaie de chestii.Pe asa vreme n-am avut chef.
Noapte buna!

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Si .. as fi curioasa sa ii intrebi cat de mult le-a folosit ce au invata in scoala la admitere, si cat ceea ce au invatat cu burta pe carte acasa (ca zici ca s-au luptat sa obtina note mari pentru bursa). Si apropos de bursa, stii ca in primii ani se acorda pe baza mediei din anii de liceu, so ... tot la teoria mea ajungem. Ca la sat se acorda note mari Daca ar fi fost de la oras, nu ar fi avut sanse sa ia bursa, pentru ca la oras ar fi fost evaluati mai exigent, deci note mici Iar faptul ca nepoatele tale au fost constiincioase la facultate, nu este o dovada ca se datoreaza educatiei pe care au primit-o la scoala. Poate au fost copii buni, destepti, in familii sanatoase, care au stiut sa invete singuri acasa (ceea ce si banuiesc ca s-a intamplat), deci pana la urma, tot o forma de HS.

In Romania se practica HS chiar mai mult decat va dati seama. Mamici stau langa copii sa isi faca temele, cu orele. Se platesc meditatii. Copiii constiinciosi "trag tare" ca sa intre la facultate. Trag tare tot acasa, tot individual, nu la clasa. Astea sunt aspecte ale HS-ului care se practica suplimentar fata de sistemul de invatamant institutionalizat. Temele de acasa sunt HS !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Eu nu mai zic nimic... va las si pe voi sa recuperati .. ca prea multe postari am tras, am acaparat subiectul. Merg si eu sa lucrez, ca sunt in urma de cand cu discutiile despre HS

Va pupicesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata.Io deja matinala la o cafea.
DEEA cel putin la nepotii aia de care ziceam plus colegii lor nu se verifica teoria ta fiindca au intrat la facultate mai demult prin anii 95 parca si au prins sistemul cu examen de admitere,deci nu pe baza notelor din liceu au avut bursele.Stiu sigur fiindca nepoata chiar a intrat prima pe lista la teologie mi se pare ca si cu 10 de am ramas interzisa atunci ca tocmai pe ea o consideram un pic mai putin sclipitoare la inteligenta decat pe fratii ei . Si precizez ca nu a luat nici macar o ora de meditatie,am mai zis ca ai lor nu aveau pe ce ... La urmatorii nepoti/verisoare studenti, plus la astea doua ce-s acum una in Craiova,doua in Oradea da, cred ca deja se aplica metoda aia cu notele care conteaza la admitere.Dar mai e o chestie,nepotii astia au facut clasele 1-4 in sat,clasele 1-8 in comuna de care apartineau si liceul la oras,chiar daca orasele cu pricina nu erau Bucurestiul sau Iasul ci Beiusul si TG.Jiu. - deci la o adica conteaza tot notele de la oras.Si cel putin in Beius stiu ca unul din cele doua licee e foarte bine cotat si acum,e vorba de liceul Samuil Vulcan mi se pare ca a fost printre primele din tara (are 180 de ani vechime).
Dar eu ti-am dat exemplele astea nu in discutia legata de HS ci ca si contraargument la ce ziceai de copiii care invata la tara si de felul in care sunt evaluati.
Mai am si alte exemple: uite eu la liceul economic am avut in clasa mai mult de jumatate colege de la tara.Numai premiante de prin judet ,tocilare si constiincioase de nu se pomeneau - ma uitam ca la felul paispe cum invatau precum roboatele Nu neaparat inteligente,desi cateva erau chiar dotate bine pentru matematica de exemplu.Ei bine la note ne cam intreceau pe noi astea orasencele! Deci de ce sa nu fi fost buna evaluarea lor de la tara? Erau premiante,au reusit la o admitere cu concurenta mare si s-au mentinut si la liceu cu note chiar mai mari decat orasencele.Eu am terminat intr-a opta abia a patra in clasa si abia cu media in jur de 8,7 parca (eram clasa f.slaba si se dadeau note destul de pe merit pe vremea aia) ,iar la liceu s-a confirmat ca nu eram eleva de 10 pe linie (nici macar de 9) Doar la admitere am luat note mari ca era interesul meu si am invatat cat sa fiu sigura ca intru
La faculta la fel am avut colege de la tara majoritatea fiind tocilare-roboate ,ba chiar aveam d-alea care in primul an mai ca plangeau ca ce va zice mama ca nu a luat examenul Mai ales ca aveam si ceva profesori care nici nu citeau lucrarile ci dadeau note din burta si se mai trezeau d-astea care scrisesera tot ... cu examenul picat
Am deraiat destul pe tema asta,dar comparativ cu genul asta de studenti bursieri sau ba de la tara care trag pentru note, ia pune-i pe studentii oraseni cei smecheri si plini de bani care isi cumparau si isi mai cumpara inca mai inflacarat examenele pe marci odata si pe euro acum - si-acum se pare ca e tot mai comun fenomenul asta ! Concluzia e ca sunt sigura ca sunt multi elevi slabi pe la tara,dar nu se poate generaliza.Si la oras sunt destui ...
Ziceai ca acum se face de fapt HS acasa cu copiii.Si eu am mai auzit ca multi ii mediteaza inca de foarte mici.Om vedea cum o fi,dar cred ca cine vrea sa invete se descurca totusi si fara meditatii.
La mine chiar nu prea merge HS asta,adica eu am incercat sa o invat pe Diana destule,poate chiar mult mai devreme decat altele pe copiii de aceeasi varsta,dar nu prea a mers fiindca Diana e exact ca si mine ,adica invata/memoreaza numai ce are ea chef De exemplu mai demult ma chinuiam sa o invat cifrele si degeaba ca le tot incurca,in schimb cand au inceput sa le invete la gradi le-a prins urgent! De aici deduc ca ea chiar are nevoie de competitia aia pe care ziceati voi ca nu o suportati Adica daca vede pe altul ca stie / are ceva vrea imediat si ea sa stie/sa aiba,altfel poate nu e neaparat interesata.Deci cu ea in mod clar nu as face eu mare branza acasa - o vad si la engleza,ca de cate ori mai incerc in 5 minute s-a plictisit si nu mai vrea.In schimb la gradi invata totusi ceva engleza ca mereu vine cu chestii noi
Dar asta nu inseamna ca la tine sau la Brandusa nu va functiona din plin sistemul asta ! Pe mine chiar ma si intereseaza,fiindca daca sunt chestii interesante si eu as vrea sa o invat respectivele chestii pe Diana acasa,pe langa scoala.Pe cat e posibil,evident cu una ca ea .Asa ca dezvoltati in continuare subiectul - ma intereseaza partea cu materialele,am mai intrebat parca? Sunt doar in engleza?
Ma duc ca ma striga Tudor ,dar revin.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput