Mamici si gravi de gemeni- felicitari sugubina(52)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sweet30 spune:

Nu ai repetat beta hcg la 2 zile, ca sa vezi daca se dubleaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo1981 spune:

buna viitoare mamaci cu mai multi copilasi
am si eu o intrebare urgenta si sper ca ma puteti ajuta careva
in urma unei insemniarii artificiale (pt ca ne-am dorit mult un bebe si nu a mers altfel) am ramas insarcinata si avem acum 3 embrioni
din pacate sunt un pic cam multi si dr ne-a recomandat o embrioreductie, am incercat sa o facem in ungaria dar acolo nu ne accepta
ati apelat careva la o astfel de procedura?
stiti careva unde se poate face?
eu am 9 saptamani de sarcina si pana la saptamana 12 trebuie sa ne hotaram ce facem
ms mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Ramo: eu nu am apelat la embrioreductie, dar stiu de la dr mea ca daca ar fi fost cazul ne-ar fi recomandat o clinica din Grecia. Vineri merg la control si daca vrei o sa intreb cum se numeste clinica aceea.
In plus am citit pe forum ca si in Germania sunt clinici f bune in sensul acesta.

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Atassa

Buna,

de ceva timp sunt si eu aspiranta la titlul de mamica si se pare ca mi se indeplineste visul...dar nu fara probleme si temeri. Acum doua zile am fost la prima ecografie si mi s-au inmuiatpicioarele cand doctorul m=-a intrebat: "aveti in familie gemeni"?...oarecum ma asteptam, caci da, bunica mea a fost geamana...

Bucuria nu a putut sa tina prea mult caci mi=a zis ca unul din sacii gestationali (5 saptamani si 1 zi) este deformat si ii parea ceva suspect in dre[tul ovarului stang...

Ca urmare am apelat la un ecografist (nu ginecolog) care mi-a dat o veste si mai proasta: nici vorba de gemelara, sarcina molara...Am fost trimisa la alt ginecolog care a zis ca pledeaza tot pt o gemelara cu unul din sacii gestatiionali aplatizati, deci probabil ca acela se va resoarbne si cu celalalt in regula...

Beta-HCG-ul a fost in jur de 6600 (in limitele sarcii de saptamana 5 si denota mai curand o sarcina gemelara)...sunt chemata iar vineri la control..dar nu prea am rabdare si sunt tare ingrijorata. A mai trecut cineva prin asa ceva?



la sarcina gemelara beta la sapt 5 si 3 zile trebuia sa ai aprox valoarea de 7200 deci aproape de valoarea care ti-a iesit tie, daca unul din embrioni a incetat din evolutie este foarte probabil ca sacul sa fie apaltizat. Mergi la un ecografist specializat pe sarcini, cum e Iosup si o sa-ti spuna daca e in regula sau nu. La 6 sapt si 3-4 zile trebuie sa aiba activitate cardiaca.
la sarcinile molare valoarea beta creste aberant, iti iesea ceva imens la varsta aceea de sarcina, eu inlcin sa cred ca este gemelara dar unul s-a oprit, sau cine stie poate s-a implantat mai traziu, cum a fost la mine, prima eco la 5 sapt s-a vazut doar un saculet, abia la 5+4 s-au vazut amandoi saculetii cu embrioni inauntru si la 6 sapt unul avea activitate cardiaca si la 6+4 aveau amandoi activitate cardiaca. la mine unul s-a implantat mai traziu cu o zi decat celalalt.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo1981 spune:

mersi mult
orice informatie in domeniu ne este de ajutor sa ne decidem din timp unde o sa facem aceasta reductie daca va fi cazul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet30 spune:

din cate imi aduc eu aminte, am citit aici pe net, o tipa care facuse fiv si i se implantase 5 embrioni, care s-au prins toti,apelase la dr.Ancar din Bucuresti si i-a facut aceasta interventie la 12 sapt, i-a lasat doar 2, si-i facuse si cerclaj imediat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Ramo, a fost o fata pe forum care avea tot 3 si a facut embrioreductie la unul, cel de-al doilea s-a oprit in evolutie la cateva zile dupa procedura si abia a reusit cu mari eforturi sa tina sarcina cu cel de-al treilea bebe, a nascut prematur si nu stiu cat de ok a fost copilul pentru ca nu a mai intrat pe forum. Nu vreau sa te sperii, daca vrei caut postarile despre respectiva situatie.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

scuze, nu vreau sa fiu rea dar ce inseamna "un pic prea multi?"
cand apelam la tratamente de stimulare, inseminare, fertilizare trebuie sa ne asumam aparitia unei sarcini multiple... nu vorbesc de doctori inconstienti -cunosc unul care a transferat unei femei de 26 de ani la prima procedura 5 embrioni si s-au prins toti... saraca ea a fost nevoita sa faca embrioreductie pentru ca era foarte riscanta sarcina si-i putea pierde pe toti... doctorul o somitate in domeniu, unul dintre primii care au facut fiv in Ro...

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet30 spune:

Vreau sa va spun ca si mie mi-au fost implantati 5 embrioni, atunci eram fericita, pt ca la primele eco se vedeau 2 saci cu activitate cardiaca la 5 saptamani si 2 zile,dar in urmatoarele 3 luni am sangerat de 7 ori, imi sarea inima din piept de fiecare data, credeam ca pierd sarcina, si s-a dovedit pe la 10 sapt ca de fapt il eliminam pe cel de-al treilea,de care nu am stiut, probabil oprit in evolutie la inceput. La 10 zile de la ET am avut beta 183, iar la 24 de ore, valoarea era 513.
Acum consider ca dr a facut o mare greseala cand mi-au pus 5 embrioni., dar nu mai conteaza.
viitoare mamica 24 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

oliv , vaiiiii ce draguti sunt ai tai bebei! in sfarsit am reusit si eu sa deschid linkul tau, nu stiu de ce nu mergea... Foarte bine ti-au luat in greutate, se vede ca le prieste lapticul tau! Felicitari pentru felul in care i-ai ingrijit si au crescut!

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput