Mamici si gravi de gemeni- felicitari sugubina(52)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Sweet, bine ai venit printre noi! Sarcina usoara si cat mai apropiata de termen! Te-am adaugat pe listuta dar nu am stiut DPN-ul... Ai grija de burtica in continuare

Yarrina, ce draguta faza cu manuta

Carmelly, asa este, e incredibil cat de prost crescuti sunt unii oameni, efectiv cand iesi pe strada cu copiii parca esti la gradina zoologica uneori, toti vor sa puna mana pe copii, sa-i pipaie, sa-i pupe... nu inteleg ca sunt si ei ca si noi, adultii, noua ne-ar place sa ne ia lumea in brate pe strada si sa ne pupe toti necunoscutii? ai mei copii zambesc, sunt sociabili, dar daca cineva se repede la ei sa-i pupe sau sa-i atinga reactioneaza destul de urat (mai putin la copii).

Lumy, sunt tare frumoase fetele tale, sa va traiasca si sa va umple viata de bucurie!

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata burtici si mamici
eu am niste motani agitati de ma intreb: oare ei dorm vreodata???
e o suceala la mine in burta de zici ca i tzunamy

+30 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Cu repaus la pat colul se lungeste.
sweet, nu stiu cum e faza cu crescutul sanilor in sarcina, dar la mine n-au crescut. Purtam aceeasi sutiene si inainte de sarcina si cand m-am dus sa nasc.
yarrina, frumos cu mangaiatul pe manuta. Si eu ii simteamIrinei capsorul si o mangaiam, nu-ti spun ca ea acum adoarme jucandu-se cu parul. Sotul zice ca din cauza mea ca asa am obisnuit-o in burtica. Dar era asa placut cand o mangaiam....
mirela, cand era in burtica Irina imi dadea "desteptarea" la 7,30.... si acum de cele mai multe ori la 7,30 ma striga. Lauriciu de abia o simteam, si acum, imi dau seama ca dormea mai mult ca e o somnoroaaaasaaa, dar nu prea o lasa sora'sa sa doarma cat ar vrea. Noroc ca nu e maraita daca nu-si face somnul.
Lumy, ce mari s-au facut fetitele si ce frumoase sunt

de gemenute Laura Ioana si Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

buna dimineata,

in sfarsit am reusit si eu sa pot sa scriu un mesaj, dupa aproape o luna de absenta, dar cum sunt singura cu bebeii din pacate nu am timp(stiti voi cel mai bine).
Vreau sa felicit pe noile mamici si pe bebeii ce au venit pe lume sa fie sanatosi si cuminti si sa le aduca parintilor numai bucurii.
Am vazut ca au aparut in listuta noi burtici, ne bucuram , le uram bun venit, si sarcina la termen lipsita de probleme, si multa multa sanatate.
Cu intarziere uram si noi tuturor sarbatoritilor, cu scuzele de riguare !
Dragilor mie mi-ati fost f de ajutor, cu sfaturile , parerile, si modul vostru de crestere a gemenilor, nu am avut alt exemplu decat pe voi pe toate cele care scrieti, si a fost f bine, cand aparea o dilema, citeam pe forum si chiar daca nu gaseam la momentul respectiv discutii despre dilema mea, prindeam curaj, mi se incarcau bateriile doar stiind ca voi va descurcati in orice situatie, ma incurajam pur si simplu si depaseam momentul rspectiv.
Cum am fost singura de la inceput cu bebeii, sotul fiind f ocupat cu jobul, uneori ajunge acasa si a doua zi, va imaginati cum a fost dar peste orice putem trece, vorba cuiva "nu iti da Dumnezeu mai mult decat poti duce!"
Bebeii nostri au acuma patru lumi jumate, sunt doau firi total diferite, cum au fost si in burtica: Mihai e un agitat, de uneori nu ii fac fata, iar Amelie e f cumintica, ea doarme de la ora 21 pana dimineata la 9, dar fratele ei in schimb ne chinuie de numa, cu 2, 3 treziri pe noapte, dar o sa depasim si aceasta faza. Inca ii alaptez aproape exclusiv, au doar o masa de formula, cea de seara, mie mi-a fost f usor si sper sa mai am laptic macar pana facem 6 luni.
De crescut au 7 kg amandoi, acuma si-au mai incetinit ritmul, ne-am facut mici probleme pt Amelie ea fiind mult peste grafic, dar ne-a calmat medicul zicandu-ne ca si-a luat doar un avans.

si noi la inceput am avut doar un patut, ceva mai maricel, 140/65,si au dormit impreuna pana pe la 2 luni jumate, cand mihai a inceput sa se miste si se trezeau toata noaptea, asa ca am decis sa ii separam, e f greu din punct de vedere al spatiului si la noi, deocamdata stam intr-un ap cu 1 camera, acesta l-am avut, si am zis ca o sa incapem inca vreun an cu un bebe, nestiind, ca vom aveam doi, dar speram ca anul viitor sa ne putem muta, la viitoare noastra casuta, la curte

Referitor la carucior, noi am cautat f mult un model mai practic, l-am gasit dar nu era numai in state, http://www.kolcraft.com/, acesta e modelul, dar pana la urma am gasit unul pe ocazii, imi e f usor sa ies, noi stam la et 2 , blocul avand lift, si rampa la iesire ma descurc f bine singura.

Dragaico, sanatate puiului tau, si noi o sa trecem printr-o operatie cu amelie, la 6 luni, ma inspaimanta gandul anesteziei, dar nu avem ce sa facem, decat sa ne rugam la Dumnezeu, sa treaca cu bine.

si pe mine ma dispera, faptul ca lumea de pe strada vrea sa puna mana pe copii, daca le zic sa nu puna, se uita la mine de parca le dau in cap, dar nu constientizeaza cati microbi, si cu ce virusi pot intra in contact.

fetelor , puiutii mei vor sa stea in fund,la noi in brate, oare nu e prea devreme?

Trebuie sa fug, ca s-au trezit bebeii, sper sa revin cat mai repede.

pupici tuturor si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet30 spune:

Buna dimineata fetelor si bebeilor! Multumesc pt raspunsuri, m-ati calmat, acum sunt linistita.
Ariadna, DPN-ul este pe 8 martie 2011!
Ma bucur ca pot sa vorbesc cu voi, ca asa mai invat si eu una alta.
Eu stau numai in pat, plimbarile mele sunt pana la baie si inapoi
Am luptat mult pt sarcina asta si sunt in stare sa fac orice, ca sa-mi vad si eu printesele in bratele mele, sanatoase. Le iubesc asa de mult....cred ca si voi ati trecut prin emotiile astea.
Oliv, ce operatie trebuie sa-i faci puiutului tau?
va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

buna fetelor,

intr-adevar am stat numai in pat si am fost cumintica, probabil deaia s-a marit colul.

sugubina tu la cate saptamani ai nascut?

mirela si bebeii mei sunt foarte agitati si imi dau niste suturi de imi taie respiratia :).

elena +35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna fetelor dragi,
Va multumesc inca o data pt ca mi-ati spus fiecare cum a procedat cu cerclajul. M-am mai linistit oarecum.
Eu ma simt cam obosita si rezist greu la serviciu, parca as avea plumb in mine (ce-i drept am sotul bolnav acasa si s-a miaunit toata seara si noaptea cu febra, deci am dormit pe sponci). Incep sa iau proprotii la burta parca pe zi ce trece. E musai saptamana asta sa am duc sa-mi cumpar o bluza mai larga, pentru ca nu prea am cu ce sa ma imbrac.
Tot citesc la voi cum ii simtiti pe bebei..abia astept sa-i mangai si eu prin burtica asa:) Insa burta mea parca sta sa plezneaca, e tare si umflata:) Pana la eco morfo de 22 saptamani, adica pe 15 decembrie mai este O LUNA! o gramada de timp...
Ma tot gandesc si nu am gasit solutia pentru cand o sa iesim in parc la plimbare. Stam la etajul 4 , fara lift. Cred ca trebuie sa ma duc la antrenamente de haltere , pentru ca alta solutie nu vad:)
Va pup si va citesc cu drag. Imi dati f multa incredere pt mai tarziu.

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

cateva poze cu bebeii

http://ro.fotoalbum.eu/liviaolari/a553697

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui oliv2

cateva poze cu bebeii

http://ro.fotoalbum.eu/liviaolari/a553697


Ce dulci sunt! Sa va traiasca!!!!

Ai tai stau f bine cu greutatea.
Doamne ajuta sa ai laptic cat mai mult timp!





binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet30 spune:

Monas, stai linistita ca o sa-i simti acus.....eu le-am simtit la 19 sapt si o zi, si am fost tare incantata si bucuroasa


maine implinim 24 sapt, mai avem putin!

Mergi la inceput