Strumfi de iulie-august 2007 (201)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madabout2003

Neata!
Care e faza cu avizul de intrare in colectivitate? E dat de medic?
Noi azi am reinceput gradi.

Ieri mi_am luat cetatenia franceza si am fost super intoarsa...atat au insistat ca tb sa fim mandri ca devenim fratzuji si Franta e mandra se ne primeasca ca mi_a dat o stare de super kko...ca si cum mi'as fi renegat tara...! Cred ca educatia nationalista care am primit-o pe timpuri mi'a lasat sechele adanci...



MADA mamica de www.comboost.com/Gallery/GalleryDisplay.aspx?r=7359578&ab=1&n=0" target="_blank">Emily 07/08/07




Ei Mada, cum sa fii intoarsa? Pana la urma presupun ca ai dubla cetatenie. Eu n-am simtit asa ceva, m-am simtit insa putin falsa, adica i-am zis lui al meu ca simt ca nu merit cetatenia british ca nu ma simt british. Si nu cred ca voi simti vreodata british, desi iubesc tara asta, insa na, m-am nascut romanca, simt romaneste.

(Apropos ati vazut "romanca" de 10 ani care tocmai a nascut in Spania?)

Al meu mi-a zis atunci ca ii pare bine ca simt romaneste, ca d'aia "m-a luat", ca is pasionala.

Lulu smiorcaiala e pe trecute, mai am vise naspa noaptea, dar trec si astea. Cred ca si vremea isi spune cuvantul, desi nu-i asa rau inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1
Al meu mi-a zis atunci ca ii pare bine ca simt romaneste, ca d'aia "m-a luat", ca is pasionala.




d'ale lui Andrei: "mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Luna Michy!
Nu stiu mai ce ma apucase cu supararea ca nici eu nu ma asteptam... se mai si uita lumea la mine ca am ochii in lacrimi de emotie si mie imi venea sa le zic ca m'am razgandit !
Ma rog aseara am sarbatorit cu vin rocu, melci si branza puturoasa (asta ca sa simt a doua nationalitate! . Da' exact asta era senzatia Luna de fals. Ideea in sine nu cred ca poti sa devii francez, roman, american - te nasti, mai bine zis cresti si te formezi ca persoana intr_o anumita tara. Acum ci fie'mea chiar daca o sa ii povestim noi de Romania, de Venezuela o sa mergem in vizite, o sa invete limba si alea, alea et ot frantuzoiaca o sa se simta daca noi o sa o ramanem aici pana se face ea mare...

PS N'am auzit de "romanca" de 10 ani


MADA mamica de www.comboost.com/Gallery/GalleryDisplay.aspx?r=7359578&ab=1&n=0" target="_blank">Emily 07/08/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mychy

Mada nu stiu daca voi aveti formulare de etnicitate. Adica uite eu si la angajare am completat un formular pe care scrie sa-ti declari cetatenia (eu acum pun british ca are mai multe avantaje aici) si apoi etnicitatea: si acolo pun romanian. Cetatenia e una (iti acorda drepturi si obligatii pe masura) etnia e alta, ceea ce simti tu ca esti, originile tale. Pot sa ma declar si indianca daca vreau, si daca asa simt, nu ma contrazice nimeni.

Si da, eu sunt cateodata trista, vorbesc o limba diferita fata de copiii mei (si aici nu ma refer la romana ci la liba sufleteasca) cand incep eu sa povestesc despre Romania si sa devin patetica se uita la mine ca la extraterestru. Stiu si am acceptat ca ei vor fi mereu british at heart, oricat le-as povesti eu de Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Luna ai PM!
Aici nu avem formulare de etnicitate... adica pana acum n'am intalnit

MADA mamica de www.comboost.com/Gallery/GalleryDisplay.aspx?r=7359578&ab=1&n=0" target="_blank">Emily 07/08/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madabout2003

Luna ai PM!
Aici nu avem formulare de etnicitate... adica pana acum n'am intalnit

MADA mamica de www.comboost.com/Gallery/GalleryDisplay.aspx?r=7359578&ab=1&n=0" target="_blank">Emily 07/08/07




Nu gasesc pemeul.

Aici sunt formulare, sunt confidentiale, sunt la gradi, scoala, angajare, sunt folosite pentru a stabili rapoarte, de ex iti pot spune ca in scoala cutare sunt 20% imigranti (nu iti vor spune de care, ce fel si nu ii arata cu degetul). Sau daca o companie e acuzata de discriminare rasiala, compania poate arata in raport ca are X angajati de alte etnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arhdy spune:

Buna ziua fetelor.

Scriu si eu dupa mult timp de pauza, desi recunosc ca v-am citit periodic.
In general suntem bine. Am reusit si noi sa ne mutam la noi acasa, desi mai sunt multe de facut si imi lipsesc multe, este locuibila si utila. Cel mai mult ma bucur ca printesa are camera ei separata. Am inceput si noi al 3-lea an de cresa, iar acum ne-am transferat la gradinita. Incepem de luni.
Saptamana trecuta am fost in concediu medical, pentru ca am luat-o de la cresa umflata si rosie de la mijloc in jos, de am ajuns la urgenta. Alergie de la mancare. M-am speriat putin, dar a trecut.
In rest suntem OK.

Va pup pe toate si pe toti. Sper ca nu m-ati uitat si sper sa reusesc sa mai intru, macar sa va salut.



Diana Stefania si Cristiana Maria (30.07.07)

poze noi din vacanta: http://www.flickr.com/photos/14718383@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Diana, bine ca a fost numai alergie...si felicitari ptr mutarea la casa noua!

Fetelor..eu am niste emotiiii...sa iasa bineeee totul deseara.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2
Am produse la bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

buna ziua
mada,felicitari!!!...apoi eu nu stiu cum o fii in alta tara si sa ajungi sa-ti dea lacrimile de tristete pentru tara natala ca eu nu stiu cum sa fug de ea,dar poate cand o pierzi ajungi s-o apreciezi...desi ma indoiesc.

lulu..ati avut intrunirea sau e pe 6???nu mai stiu..succes,sa faceti treaba cat mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulu77

Diana, bine ca a fost numai alergie...si felicitari ptr mutarea la casa noua!

Fetelor..eu am niste emotiiii...sa iasa bineeee totul deseara.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2
Am produse la bazar umanitar



ce sa iasa? ... sau ne-ai spus, dar n-am fost pe faza?

Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007)
_
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

Mergi la inceput