Mamici si gravidute de Satu Mare (3)

Mamici si gravidute de Satu Mare (3) | Autor: AdrianaSM

Link direct la acest mesaj

Aici au inceput satmarencele discutiile
1
,2


**************************************************************************************

Ura starneste certuri dar dragostea acopera toate greselile...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008) si cu Miriam

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Dragelor, va asteptam la discutii...

Marsy_baby, eu spun ca e prea devreme sa incepi cu olita in adevratul sens al cuvantului, pentru ca oricum la varsta asta nu ar face in mod constient...dar poti sa incepi sa o familiarizezi cu olita, sa o pui cateva minute,sa o lauzi daca va produce ceva...asa ,mai mult ca o joaca...numai dupa un an jumate sunt capabili sa se controleze si sa iti spuna.

**************************************************************************************

Ura starneste certuri dar dragostea acopera toate greselile...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008) si cu Miriam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marisa_ana spune:

Buna dimineata fetele!
Mi-am facut si eu aparitia dupa ceva timp .
vreau sa va spun ca am nascut cu cezariana(desi imi doream natural)bebelina a fost tare mare 4200 si era catarata sus nedorind sa coboare. In ungaria in spital a fost destul de nasol nestiind limba dar am avut mare noroc cu sotul care era mereu cu noi si traducea el. tot ce a fost mai greu la ceza a fost pana in monentu cd copilul a iesit atunci am simtit durere, in rest a fost ok.
recuperarea destul de usoara, iar acasa chinul cu colicii.
acum avem aproape 5 luni(fara 4 zile) si am inceput usor diversificarea
Mi-ar place sa ma intalnesc cu voi face2face sa mai discutam .asa ca ,acelea dintre voi care stau acasa si se plictisesc poate iesim cu bebei la plimbare.
Didiloo m-a surprins placut ca baietelul tau e nascut pe 11 august deoarece unele dintre cele mai dragi persoane mie, sotul si mama, sarbatoresc tot atunci
multa sanatate mamicilor si puiutilor si gravidutzelor

Ana Maria 39+ cu Marisa Alexandra

AMR 3 ZILE panica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marsy_baby spune:

Hello!!
Adriana- ms de sfaturi,oricum ink nu mi-am cumparat olita,deci in viitorul apropiat
Marisa - WAw sunteti fete mari,cum merge diversificarea?si mie mi-ar placea sa ne dam intalnire undeva in oras...:)

Noi avem 3dintisori,al 4lea e pe drum si e mai agitata,mai iesim si la plimbare cand putem.Weekend placut sa aveti fetelor!~

Mami de minune mica, Daria Marcela 26.02.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marisa_ana spune:

buna fetele !
Marsy noi putem maine(duminica )in caz ca vezi mesajul in timp util sau saptamana viitoare sambata su duminica.Am putea merge in gradina romei sau pe platoul de la somesul.Daca poti imi zici si iti dau nr de tel sau mi-l dai pe al tau si iesim cu fetele.
Marisei tare ii place la plimbare si si-ar face o noua prietena avand in vedere ca sunt si apropiate ca varsta.
Cu papa solida nu e problema ,tare ii place si nu a refuzat nimic din ce i-am dat. Am auzit ca unii copii nu prea accepta morcovul sau cerealele dar cu marisa nu am avut probleme.
pana acum i-am dat mar,morcov, cartof si cereale.
cerealele au constipat-o de la faina de orez si le-am intrerupt.
Mai stau inca o saptamana si vreau sa ii dau si dovlecel. Ce alte legume se mai dau?
Felicitari pentru dintisori, si noi ii asteptam!
tuturor!

mamica cu Marisa Alexandra

avem 5 lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_sm spune:

Cu ceva intarziere va raspund si eu... ca am fost cam ocupata saptamana asta cu treburi gospodaresti si ne mai asteapta una la fel... dar asta e... bebe trebuie sa vina intr-o casuta calduroasa, frumoasa si curata, nu?
Voi naste in ianuarie, aici, in Satu Mare la Spital.
Pana pe la 12 saptamani am umblat la Muncean, dar am renuntat si acum merg la d-na Varodi V.
Sper sa fie totul ok. Am auzit ca s-au facut renovari la spital si ca e ok. Iar in ceea ce o priveste pe doamna doctor, am mare incredere in ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marsy_baby spune:

Marisa - miii de scuze, nu am intrat pe forum k sa iti vad mesajul,o pt asta,at fi o posibilitate sambata care vine,o sa iti las nr meu pe privat si atunci putem comunica mai usor!
Claudia - Eu am nascut cu Dna Varodi,si e o femeie pe cinste atat ca Dr cat si ca om,ai facut o alegere buna(eu nu-l cunosc pe Dl Dr Muncean asa k de el n-am ce sa zic,am auzit doar k e ft scump)daca vrei mai multe detalii despre cum a fost nasterea ne putem auzi pe privat

Mami de minune mica, Daria Marcela 26.02.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Salut fetelor...

claudia_sm, vad ca acum noi doua suntem gravidute...si vom naste relativ in aceeasi perioada.eu trebuie sa nasc in decembrie.am 33 de sapt.iti doresc o nastere usoara si o colaborare buna cu d-na Varodi.eu nu pot sa zic ca o cunosc ca dr., dar daca tu ai incredere in ea asta e cel mai important, sa te simti in siguranta pe mana ei :)eu am nacut prima fetita in Bm la Euromedica, cu Sasaran, acum tot la el umblu si tot acolo vreau sa nasc.eu am fost foarte multumita de dr, de spital, de tot.

marisa_ana, si eu as fi deacord cu o intalnire...sincer mie mi-ar pica mai bine in timpul saptamanii, ca in weekend tati e mai liber si ne place sa petrecem cat mai mult timp si cu el :)daca mai sunt si alte fete deacord ne intelegem la o zi si o ora cand nu dorm piticii si ne vedem mai multe!felicitari pentru inceputul diversificarii.secretul, dupa mine, este sa nu te grabesti, sa ai rabdare, sa ii acorzi timp sa se obisnuisca cu noile gusturi, nu castigi nimic daca la 7 luni manca toate mancarurile din lume (din contra).ii dai pe rand fructe, legume...cat accepta, nu o forta.la vartsa asta e cel mai important laptele, mai ales daca o alaptezi.pe langa morcov si cartof, poti sa-i dai dovlecel, dupa cum ai spus, si poti sa incepi sa-i introduci trepatat in piure telina si radacina de patrunjel si o feliuta foarte subtire de ceapa.bineinteles fiecare nou alimnet introdus tot la 4 zile diferenta, ca sa observi daca exista anumite reactii...
mult succes cu diversificarea!

marsy_baby, pupici Dariei!

**************************************************************************************

Ura starneste certuri dar dragostea acopera toate greselile...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008) si cu Miriam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marsy_baby spune:

Neata fetelor!

Adriana - pupici si la Estera ta!In timpul saptamanii ar fi mai ok si pentru mine sa ne intalnim toate undeva!

Eu sunt cam buimaca de somn,Daria are mai multe episoade de trezire noaptea si e plange fara motiv,se mai linisteste in brate,dar apoi cand o pun in patut,e jale mare,dar asta e,o sa trecem si peste asta!

O zi faina 22ruror,va asteptam cu vesti!

Mami de minune mica, Daria Marcela 26.02.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marisa_ana spune:

Salutik! Ce vreme frumoasa de noiembrie!
Noi azi am fost tare mofturoase si suparate, eu-pe marisa ca a plans aproape toata ziua iar ea nu stiu pe ce ca am incercat toate metodele sa o potolesc.
marsy - o sa treceti si peste episodul asta cu trezitu', poate ii ies maselele si alea dor mai tare.
Speram ca pe masura ce trece timpul somnul de noapte sa fie mai lung dar se pare ca nu e asa.
pupici micutei si speram sa treaca repede
Adriana multumesc de sfaturi , ma bucur ca bebica a acceptat pana acum tot ce i-am preparat.Tu cum esti cu burtika?
As putea si eu in cursul saptamanii dar undeva aproape de parcul din soarelui. Daca e ok i'm in.

mamica cu Marisa Alexandra

avem 5 lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adri28 spune:

Salut fetelor, am si eu o intrebare pentru proaspetele mamici din SM dar si pentru cele " veterane". Voi faceti cumparaturi pt. bebei in Ungaria?
Stiu ca perioada reducerilor incepe din ianuarice ( nu stiu cat dureaza , dar in fine). Merita sa faceti acolo cumparaturile? Aici ma refer la cumparaturi mari, eu de ex. sunt la primul bebe si am o lista destul de mare gen carucior, patut, etc....cam ce magazine merita incercate?
Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Multa sanatate voua si piticilor!!!!

Mergi la inceput