nasterea la arcadia - iasi

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Buna fetelor,
Ma bucur ca s-a deschis acest topic si am sa-l urmaresc si eu, eventual vin si cu detalii pe parcurs. Eu trebuie sa nasc prin martie si sunt decisa pentru nastere naturala si pentru Arcadia. Am inteles ca daca alegi sa nasti cu un medic de la ei... ramane de plata 2300 ron cu tot cu 2 zile de spitalizare. Maine ma duc cu fata la ei la un control si am sa intreb mai multe detalii, poate sun de azi si primesc si un tur prin spital, daca se poate. O prietena de-a mea merge joia viitoare la o consultatie la gineco la ei si voi afla si eu detalii cu privire la medic. Eu pana acum mergeam cu Mihalceanu Elena, care e medic colaborator, dar avand in vedere ca sunt la a doua sarcina si am mai multa incredere in mine si stiu ce urmeaza... nu ma dau inapoi sa merg pe mana unui medic angajat la ei si salvez si 12 milioane - ca m-ar costa 3500 ron daca vreau sa nasc cu un colaborator si nu cu un medic angajat la ei.
Revin si eu cu detalii... si la fel cum am vazut ca au mai cerut si alte fete: daca este cineva care a nascut deja natural acolo, tare as fi interesata de povestea unei experiente. Altfel, mi-a placut mult descrierea maitreyi-ei si am prins si mai multa incredere, multumesc.




Mami de Maria (20.10.2009) si... acum FERICITA
Album poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

daca vreti un tur de maternitate plus info trebuie o programare prealabila la biroul de contracte care e la intrarea pe partea cu policlinica pe dreapta. e o camaruta cu geamuri de sus pana jos. noi am vb cu doamna adjuveanu andreea. bine, daca e libera poate face acest lucru si pe loc insa de obicei e prinsa in semnari contracte si alte familii care viziteaza/ cer info.

ma bucur ca va sunt de folos informatiile

-----

O poveste cu Minuni - o roza si un fluturas dragalas


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

De ce nu ai vrut sa ti se vaccineze copilasul? Ce motiv ai avut?

Lista de medici de pe site-ul lor e cel cu medicii angajati?

Multumesc!



Emma Maria 28+ si Andrei (21.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

Citat:
citat din mesajul lui aeperju

De ce nu ai vrut sa ti se vaccineze copilasul? Ce motiv ai avut?

Lista de medici de pe site-ul lor e cel cu medicii angajati?

Multumesc!



Emma Maria 28+ si Andrei (21.09.2007)




lista de medici de pe site e de medici angajati + colaboratori.

-----

O poveste cu Minuni - o roza si un fluturas dragalas


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gimihaela spune:

salutari! sunt interesata de acest topic. Sunt insarcinata in 26 de saptamani, si merg la un medic din iasi, eu fiind din alt judet (suceava). Daca as dori sa nasc la arcadia pot beneficia si eu de contractul cu casa de asigurari?

+26 sapt +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Buna,

Ma bucur ca a aparat acest subiect, pt ca sunt si eu f interesata de nasterea la Arcadia. Acum merg la un medic care este si colaborator acolo, insa ma gandesc sa merg la un medic de-al lor, pt ca diferenta de pret este destul de mare. Si asa mi se pare inca destul de scump.
Insa nu am auzit nimic pana acum de vreunul dintre cei trei medici angajati. Imi poate spune cineva mai multe? Stiu ca sunt tineri si amabili, insa au mai lucrat si inainte undeva sau au fost angajati direct de pe bancile scolii la Arcadia?
Iar in eventualitatea in care mergi la consultatii la un medic angajat, acelasi vine si la o eventuala nastere naturala sau nasti cu medicul de garda?

Multumesc si sper sa aflu cat mai multe de la voi, cele care ati nascut sau veti naste in curand in conditii civilizate.

Va pup.

Stef 21+ cu Tudor Stefan

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Stefana

Buna,

Ma bucur ca a aparat acest subiect, pt ca sunt si eu f interesata de nasterea la Arcadia. Acum merg la un medic care este si colaborator acolo, insa ma gandesc sa merg la un medic de-al lor, pt ca diferenta de pret este destul de mare. Si asa mi se pare inca destul de scump.
Insa nu am auzit nimic pana acum de vreunul dintre cei trei medici angajati. Imi poate spune cineva mai multe? Stiu ca sunt tineri si amabili, insa au mai lucrat si inainte undeva sau au fost angajati direct de pe bancile scolii la Arcadia?
Iar in eventualitatea in care mergi la consultatii la un medic angajat, acelasi vine si la o eventuala nastere naturala sau nasti cu medicul de garda?

Multumesc si sper sa aflu cat mai multe de la voi, cele care ati nascut sau veti naste in curand in conditii civilizate.

Va pup.

Stef 21+ cu Tudor Stefan

It's nice to be important, but it's more important to be nice.


toti au lucrat inainte la CV. eu cred ca vine medicul care te-a urmarit la o nastere naturala, da.

-----

O poveste cu Minuni - o roza si un fluturas dragalas


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluighe spune:

eu am auzit lucruri foarte bune despre dr. mihaela samoila. a lucrat la cuza, unde a cunoscut-o o prietena a mea care a stat internata o luna de zile si a indragit-o foarte mult. a fost rezidenta doctorului pintilie. am stat multisor in cumpana daca sa merg pe mana unui doctor cu experienta si reputatie deja stabilita sau a unui medic tanar despre care inca nu s-au auzit multe. parerea preitenei mele a contat mult.
mi-am facut o programare la ea pe 2 dec. revin cu amanunte, daca e cazul.
in alta ordine de idei, daca intrati pe site-ul arcadia la tur virtual la "sala nastere naturala " , vedeti ca nu este nici o capra pe acolo, se naste intr-un pat care se desparte in doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

nu are legatura cu nasterea dar am sa va scriu citeva preturi ca sa puteti face o comparatie pentru cine este interesat (acelasi doctor, primele valori sunt pt arcadia, celelalte sunt de la cabinet privat):
- consultatie 100 ron/100 ron;
- papa nicolau: 40 ron/60 ron;
- echografie endovaginala: 100 ron/100 ron;
- lama: 10ron/50 ron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

buna mamici,
ieri am fost la doctorita sa vedem samburelul si, printre altele, sa o intreb cum e cu nasterea la arcadia.
din pacate, mi-a cam raspuns cu jumatate de gura ca vom naste acolo. pana la urma mi-a spus si de ce.
doctorita mea e doctor colaborator, nu angajat. in conformitate cu ctr. incheiat cu arcadia, doctorul trebuie sa vina la spital de cand se interneaza graviduta si pana cand naste.
logic, unui doctor cu consultatii pe la jde-mii de cabinete, nu ii convine sa stea la arcadia cu orele. pe de alta parte, ii inteleg si pe cei de arcadia, care nu vor sa isi asume nici un risc de a fi dati in judecata in caz ca ceva nu merge bine ... asa, doctorul e acolo in cazul necesitatii unei cezariane de urgenta.
in cazut cezarianei, nu este nici un fel de problema, din moment ce totul se face cu "programare".
o inteleg pe doctorita. eu. deoarece eu la prima nastere m-am internat la 12 noaptea, fara dilatatie, deloc. iar la 6.10 dimineata mi-am vazut copilul. in acest interval, adica pana la 5.45 cand a ajuns doctorita nu m-a vazut ginecologic nici un doctor (desi erau de garda, dar dormeau ), nu au fost monitorizate bataile inimii, nu mi s-a pus nici o perfuzie ... nimic. de fapt, desi eram internata, eu am stat doar jos, in sala de asteptare, cu sotul meu.
so, in cazul fericit in care voi avea o nastere la fel de usoara (a se citi fara complicatii, ca usoara nu a fost dpdv a durerii ), nici nu inteleg rostul doctoritei de la momentul internarii. ca doar nu o sa ma tina ea de mana in timpul contractiilor.
varianta propusa de doctorita e sa ma interneze la cuza, pana in mometul in care se declanseaza nasterea si apoi sa fugim repede la arcadia. varianta care nu ma incanta deloc, deoarece eu fug de stafilococ ... si, din pacate, pot sa il iau si in jumatate de ora petrecuta acolo
drept e ca mai avem timp sa le intoarcem pe toate fetele. timp sa ne gandim. mai ales ca, din cauza problemelor de sanatate, se pune pe masa si varianta cezariana. deci, vom vedea.
dar am zis sa va tin la curent.


Laura lui Daniel - 14.11.2006 si 7+
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput