FIV DR NICULESCU-GIULESTI

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uxaa spune:

Haideti sa nu exageram...stiu bine ca exista o manie a persecutiei de care majoritatea pacietilor sufera avand impresia ca daca nu dau spagi in dreapta si in stanga intr-un spital de stat nu vor fi bagati in seama dar nu este chiar asa...iti spun sigur pentru ca si eu lucrez in spital si m-am cam saturat de impresii de genul acesta...acum sa afirmam ca prof marinescu nu stie cu ce se mananca un fiv sau ca pretinde bani extra mie mi se pare exagerat,mai ales avand in vedere ca am citit multe lucruri frumoase scrise de pacientele lui...dar fiecare are dreptul la opinie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Valy,

Eu am facut 10 inseminari inainte de vitro. Evident n-as fi facut atatea daca nu ramaneam insarcinata la unele din ele, din pacate nu reuseam sa duc sarcinile la bun sfarsit. Am fost pe la vre-o 5-6 doctori diferiti, toti de la Giulesti chiar daca ma mai duceam si la clinicile private unde lucrau.

Asa am pierdut 5 ani pe holurile spitalelor, am ajuns sa am 40 de ani si sa-mi scada sansele dramatic, pana la 5% si din pacate, asa simt eu, daca ramaneam la ei nici nu se schimba ceva.

Poate intra cineva sa-ti spuna de reusite la Giulesti, in mod sigur sunt la cat de multe vitro se fac acolo zilnic.
Pana la urma tu trebuie sa citesti ce se spune de cat mai multi dr si sa iei o decizie buna pt tine.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redramy spune:

Dragele mele colege de suferinta, am vrut sa ma abtin sa intru in aceasta discutie un pic mai aprinsa, dar nu m-am putut abtine!
Eu ma pregatesc pentru un FIV la Giulesti cu dr. Marinescu, cu care am avut 2 intalniri pana acum si mi s-a parut super ok. In afara de faptul ca exista zile in care astepti foarte mult dupa dansul, mie mi s-a parut un dr. care stie ce face si care, cel putin cu mine s-a comportat omeneste. Si in plus pana acum nu a vrut sa imi ia nici un ban. In comparatie cu dr. Niculescu, unde am avut o consultatie acum vreo 3 ani, la cabinetul particular si care s-a comportat destul de urat cu mine, si pe care nu am vrut sa-l mai vad, dr Marinescu pana acum e bine! Tin sa spun ca nu am avut nici o relatie care sa ma introduca la el, nici nu sunt vedeta, pur si simplu am sunat si mi-am facut o programare la spital.
Si inca o poveste cu dr. Niculescu este cu o prietena de-a mea care s-a dus la dansul sa faca FIV anul trecut, ea avea o rezerva ovariana redusa (FSH in jur de 20) si i-a spus ca nu are nici o sansa. Atunci ea s-a dus la dr. Dracea la Gynera care a acceptat sa-i faca FIV, care i-a reusit din prima si acum are o fetita de 3 luni.
Din punct de vedere al banilor eu cred ca la Giulesti este totusi mai ieftin per ansamblu, mai ieftin un pic chiar si decat la Medlife, unde dr Albu este un medic deosebit, dar care la momentul asta cred ca este si el depasit de nr mare de paciente pe care le are. Eu am facut la Giulesti 2 laparoscopii si o histeroscopie, spagile nu au fost mari si le-am dat de fiecare data dupa interventie. Si toata lumea s-a comportat bine cu mine si nu am avut nici o problema dupa aceea. Ba din contra la ultima laparoscopie am fost foarte multumita de dr. Codreanu, care mi-a scos un chist dermoid de vreo 7 cm, fara sa-mi afecteze ovarul pe care era chistul respectiv. Am auzit cazuri in care pentru un asemenea chist exista dr. care scot ovarul cu totul!
Acum fiecare trebuie sa decida pentru el! In orice caz eu va urez tuturor succes si Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi_m spune:

Buna,
Si eu am facut FIV cu dr. Marinescu, si e adevarat, nu trebuie sa dai bani in plus, este un dr. ok, doar ca nu prea comunica cu pacientele . La ultimul FIV din iulie chiar nu am data nimic in plus la nimeni, asa din principiu.., doar ca nu am avut noroc, a fost o implantare tardiva, cu eliminare la doua saptamani. Pretul este intradevar bun, ultima data cu reduceri cu tot am ajuns la 1600 eur. Acum daca sunt rezultate mai bune la clinicile particulare merita sa dai mai mult, dar mai tine si de noroc.
Bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

Dificila misiune, sa alegi unde? cu cine? e adevarat ca tine si de sansa si noroc...la stat te lovesti de lipsa de respect- de fete triste(din pricina salariilor mizere), de lipsa de comunicare...si pt asta tot statul este de vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lores31 spune:

Buna Bytzi,
Am citit postarea ta pe forum si as dori sa ma indrumi si pe mine la un medic bun, poate chiar cel care l-ai gasit tu. Sper sa nu consideri mesajul meu foarte indraznet si sa nu te superi, dar am ajuns la o a doua operatie, cu endo curata, chisturi, trompe clipsate, iar peste 6 luni se pare din spusele dr ca voi face FIV. doar ca nu prea m-a lamurit in anumite probleme, eu nu mai pot comunica cu dr, am trac, ma pierd si uit esentialul cand ajung in cabinet. Te pup si toate bune.

$$

Citat:
citat din mesajul lui bytzi

Buna!

De citeva zile de cind am vazut subiectul,tineam sa scriu si eu expierenta mea cu acest dr ,dar nu gaseam timp.
Eu am fost pacienta lui 1,5 ani.
Am facut o histeroscopie+laparoscopie in acelasi timp pt niste chisturi pe ovare,micute cei drept .
Dupa operatie imi spune ca am avut chist endometriozic pe ov drept de 3,5mm si pe ov sting unul de 1,5 mm dar nu era endometriozic,doar atit,nici macar nu mi-a explicat ce inseamna aceasta endometrioza ...
si ma intreaba ce vreau sa fac mai departe IA sau FIV ?cum puii mei poti sa intrebi un pacient ce vrea sa faca mai departe,cind tu stii ce ai vazut acolo si la ce procedura am sanse.
Eu bineinteles am ales IA caci nu stiam ca trebuie sa ma grabesc ca o operatie pe ovare te lasa cit de repede fara rezerva ovariana ,ca deh acest dr nu a avut timp sa-mi explice asa ceva ....si uite asa am facut 3 IA cu d-lui si dr Moisa,sa mai zic si partea ca se certau si isi spuneau tot timpul vorbe urite?ca la monitorizari intr-un minut era gata si faceam 400km pt o eco?si daca nu aveam folicul imi zicea ca ne vedem data viitoare,fara sa dea nici macar o stimulare usoara,zicind 'se mai intimpla' si ma lasa vorbind?
Acum vad numeroase cazuri cu chisturi mari endometriozice si o endometrioza grava si tot mai produc foliculi,dr care stau cite 4 ore la o operatie de acest fel ,dar eu ?la 33 ani ma ramas fara rezerva ovariana,cum draci m-a operat?nu inteleg...hai ca deja iar m-a apucat nervii si plinsul in acelasi timp..
Intr-un final am gasit un dr super ok la o clinica privata care a stat si mi-a explicat exact cum sta treaba ,care m-a ajutat si cu o vorba buna,care intelege prin ce trece un pacient,care isi gaseste timp sa vorbeasca si la tel cu pacientii,dar la ce ma mai ajuta acum?
Eu zic sa cauti un dr care sa-ti explice tot,cu care poti discuta atunci cind ai nevoie,care sa te inteleaga si sa te trateze ca om,care sa dea atentie cazului tau,sint atitea clinici private unde preturile nu sint asa de mari fata de Giulesti.
Iti urez mult ,mult noroc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_lolutza spune:

Buna, am vazut ca tu ai facut fiv la Giulesti. Dupa cum deja se stie, fiv 1 costa 1400 de euro, fiv2 costa 1100 de euro, iar fiv 3 costa 800 de euro. Total gresit! Preturile reale de la Giulesti de care n-a stiut nimeni sint: fiv 1 costa 1100 de euro, fiv 2 costa 800 de euro si atit. Daca la punctie se obtineau 1-2 ovocite, se plateste doar 300 de euro, indiferent la a cita procedura este pacienta. In cazul in care nu se realiza ET, se returneaza 300 de euro. Iata ce nu s-a vrut sa se stie niciodata. Infractiunile de asemenea proportii! Toate pacientele care s-au perindat de-a lungul atitor ani la Giulesti, au avut parte de asemenea inselaciuni. Poti face plingere penala la politie (la sectia 20) , la parchetul de pe linga judecatoria sectorului 6 si sa ceri lista oficiala si completa de preturi fiv la ministerul sanatatii si la administratia spitalelor.Sa specifici in ce luna si an ai facut fiv, cit ai platit pentru fiecare procedura si sa ceri chitantele aferente sau copiile acestora din contabilitate si chitantele cu care spitalul sa-ti dovedeasca ca ai cumparat medicamentele de acolo. Niciuneia dintre noi nu ni s-au eliberat chitante pentru cei 300 de euro care au ramas la fiecare fiv la laborator si nici cele pentru medicamente. E cazul sa scoatem gunoiul din Giulesti la suprafata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

salutare. nu am facut fiv-ul la giulesti-din motive de stres. nu mai suportam-ideea de stat.

dar am o amica-a facut cu dumnealui si i-a reusit din prima-evident cu costuri mai mici ca ale mele. a fost norocoasa.

Mergi la inceput