cred ca inca mai am placenta... ajutor

cred ca inca mai am placenta... ajutor | Autor: carina_marcu

Link direct la acest mesaj

fetelor... in primul rand buna seara.... am nascut pe 28 iulie un baietel sanatos si frumos (ca doar e copilul meu )... prin cezariana... totul a fost super, nu am avut probleme etc.... nu l-am putut alapta.... am silicoane.... si doctorul mi-a recomandat sa nu il alaptez.... am nascut cu Profesorul Marinescu.... un medic super, nu am avut nici o prb cu operatia... sa refacut bine, arata super.... toata luna august am avut menstruatie... in luna septembrie mi-a venit pe 12.... ma tinut 5 zile (cantitati mari).... mi-a mai venit o data pe 19 si ma tinut tot 5 zile cantinati mari.... m-am gandit eu... pt a putea relua viata sexuala fara problema de a ramane graviduta... sa incep sa iau iar anticonceptionale... si am luat alea care le luam inainte sa raman gravida.... respectiv: pe 11 octombrie mi-a venit menstra... si in prima zi de ciclu am inceput sa iau pastilele.... e... de atunci.... nu se mai opreste.... pe 24 octombrie m-am dus la medic la polizu la camera de garda... doctora de acolo, pe nume Constantin Roxana... ma consultat, mi-a facut ecografie... si mi-a zis ca sunt racita... mi-a dat asa : calciu, vitamina c, si un antiinflamator movil... sau ceva gen... si mi-a zis sa iau pastilele anticonceptionale care mi-au mai ramas dar in loc de 1 sa iau 2 pe zi.... si dupa ce le termin sa ma mai duc la un control, ca trebuie sa mi se opreasca sangerarea pana atunci...

pe 29 oct... mam dus iar la spital la al 2-lea control.... ce-i drept pe 28 toata ziua nu a curs deloc ... dar cand sa imi dau jos chilotii pt ecografia vaginala... din nou sange... am ajuns sa am fobie cand il vad :))...... tin sa mentionez ca pastilele anticonceptionale le-am terminat pe 28.... doctorita cand a vazut ca tot curge mi-a dat Duphaston... si Ketonal si mi-a zis sa iau unul dimineata, unul seara... ca sigur se opreste... si mi-a zis sa fac Beta HCG sa vedem daca nu cumva mai e vreun rest de placenta.

Sambata asta dimineata eram la Medlife faceam analiza.... seara aveam rezultatul...: 1.20.... ii dau mesaj doctoritei duminica si ii spun... femeia normal ma suna... este o draguta ea de fel.... si ma intreaba "mai curge sange?" eu raspund "ca la robinet"... ma intreaba cum... si ii spun.... era ora 1 dupa amiaza... si ii zic... am umplut un tampon pana la ora asta.... ea ma sfatuieste sa ma duc la camera de garda sa mi se faca chiuretaj biopsis... cand am auzit de asa ceva nici nu am vrut sa aud.... din urmatoarele motive: am facut cezariana, deci doctorul a vazut ffff bine uterul meu si a scos plancenta... si totusi au trecut 3 luni de atunci... aceam septicemie si muream daca era ceva.... deci nu ma duc la spital.

acum pe seara, cand sa imi schimb tamponul pt ca curge fff mult.... si pe tampon era o bucata scuzati-mi exprimarea care va urma.... cat este degetul aratator de lung.... dublu ca latime decat el (gen cam ca degetul mare de lat)... si nu era subtire ... era cam jumate de cm grosime.... alb pe o parte... pe partea ailalta cu sange.... si cand am pus mana pe el..... se simtea ca un jeleu... bineinteles ca mam speriat... nu stiu ce poate fi.... voi ce credeti? mama ma speriat ca e placenta... dar dc nu a iesit la analiza Beta HCG?

ma voi duce la doctor dar abia miercuri joi ca pana atunci nu pot .... voi ce credeti?

astept parerile voastre si sper sa le primesc cat mai repede

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu zic sa lasi prejudecatile privind chiuretajul biopsic si sa te duci cat mai repede la un spital.

Chiuretajul biopsic are 2 scopuri: sa opreasca sangerarea si sa recolteze probe pt analize. Se poate face si histeroscopie daca recomanda medicul.

Ai facut controlul de 6 saptamani de la nastere? Totul era OK atunci? In mod normal ar trebui sa-l faci cu dr cu care ai nascut.

Sangerare pe 12 septembrie 5 zile si apoi de pe 19 alte 5 zile e hemoragie, nu e ciclu; trebuia atunci sa mergi repede la medic, nu sa te autotratezi cu anticonceptionale.

Ai un copil, esti mama responsabila de acum, ingrijeste-ti sanatatea ca sa-ti poti creste copilul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina_marcu spune:

la controlul de 6 saptamani a fost totul ok... si acum la ecografie operatia sa vazut ok.... foarte bine etc....
Cu doctorul Marinescu nu am putut pt ca dansul momentan este fff ocupat si ma rugat sa ma duc la alt medic... mia recomandat o doctorita dar nu mi se potriveste programul meu cu al dansei...deci ma duc si eu pe unde apuc

Stiu Lavi, sunt responsabila... dar sunt singurica cu el, taticul e plecat cam 2-3 saptamani pe luna... si ai mei sunt departe si ei... si nu pot sta cu copilul de 3 luni prin spital sa ma consult eu.... e greu.

Merci pt raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Putin probabil sa fi ramas placenta inauntru la o operatie de cezariana. Ceea ce ai eliminat imi pare a fi un cheag de sange desprins de pe o zona infectata (alb). La ecografie se vede si cicatricea de pe uter? Eu cred ca nu e inchisa. Oricum, m-as interna intr-un spital bun (la Medlife de ex), eventual (eu sigur, dar daca tu nu alaptezi...) si cu copilul, si nu as iesi de acolo pana nu as rezolba pb. Dar investigatiile sa fie serioase. Nu stiu daca un chiuretaj biopsic ar fi cel mai nimerit pe un uter cu rana deschisa. Oricum, nu mai sta acasa, nu e de joaca! Multa sanatate iti doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina_marcu spune:

accept... la eco s-a vazut super si taietura pe uter , adica operatia... doctorita a spus ca nu a vazut nimic , ca totul arata foarte bine... am vorbit cu doctorul cu care am nascut si ma asteapta astazi sa vada despre ce este vorba.... sper sa nu fie nevoie de internare ca nu as vrea sa stau cu bebele internta.... eu am stat numai 4 zile cand am facut operatia.... si imi este cam frica de spitale...

Mergi la inceput