Greva foamei de 63 de zile?(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui stockholm

lol Natasa a fost o poanta reply ul ala adika daca tot se cauta nod in ppapura ce vroi sa i sa scriu? sa i explik Laurei cum eu vb in alte limbi 24 diin 24 ca nu s romnaca neaosa ca utilizez romana in scris f rar atunci cand scriu ceva ?ca vb romaneste numai cu 2 la suta dintre prieteni ?ca in acest moment sunt la job si mai fac si altceva decat sa scrfriu pe forum asa ca treb sa am misc repede si ca nu am timp sa corectez

trecand in vedere reply urile ei la subiect nu ma considerat necesar sa ii explik;nu stiu daca ai observat dar Laura a fost extraordinar de sarcastica la un moment dat sia primit ce a oferit daca tot o deranjeaza limba romana scrisa gresit i ma oferit o ......


A, ok, n-am fost atenta la discutie :) Scuze de urecheala :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

nu chiar off topic
am observat la copii mei ca nu se mai exprima corect romaneste. plus ca au uitat intelesul multor cuvinte. de scris, scriu numai in germana si engleza. limba romana o mai vorbesc in casa cateodata. de scris n-au mai scris de aproape 4 ani. ma gandesc ce va fii peste cativa ani. vor uita sa scrie corect romaneste?
si eu am inceput sa uit cuvinte, sper sa nu uit, sa scriu corect!


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David


_M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Si eu as vrea sa spun ca desi vorbim cu Andrei romaneste (copilul nostru) mai face unele dezacorduri. Deci, e de inteles la noile generatii de diasporezi.

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui stockholm
ca in acest moment sunt la job si mai fac si altceva decat sa scrfriu pe forum asa ca treb sa am misc repede si ca nu am timp sa corectez



Cum, tu esti la job si scrii pe forumuri? Credeam ca numai profesorii au muuult muuult timp liber...
La asta nu prea se gandeste lumea cand da cu barda, ca la un birou, in 8 ore, mai poti freca menta pe mess, mai bei 5 cafelute, mai incingi o barfa mai etc. Tot ce se flutura e "4 ore profii vs. 8 ore "omu' cinstit". Dar un profesor trebuie ca in 50 de minute sa tina treaz interesul a 30 de adolescenti, sa-i capteze, sa le vorbeasca, sa le explice, sa-i asculte...nu poti mima toate astea in timp ce stai cu ochii in calculator si te razboiesti pe forum. Deci pana la urma, eu nu cred ca in 4 ore lucrez mai putin decat altcineva in 8 sau 10 si nu cred ca ma intorc acasa mai putin obosita. E drept ca imi place enorm profesia mea (asta e greu de inteles pentru unii, vad ca unii nici nu-si pun problema asta, ca ar putea sa mai fie prin sistem oameni indragostiti de profesia lor, din moment ce ei cred ca daca un om ramane in invatamant desi nu-i convine salariul singura explicatia e ca e prea prost/ nu stie face altceva/ s-a resemnat/ traieste din mita etc) dar eu inca nu m-am intors la scoala de cand cu scaderea de 25%. Poate mi-ar fi ajuns si mie cutitul la os si m-as fi gandit si la alte perspective. Si-atunci poate pana la urma chiar ca vor ramane in sistem numai agramatii- fiindca, nu-i asa, a scrie corect din punct de vedere gramatical nu-i o dovada de istetime, nu? Or fi isteti si profii aia care zic "mananc decat fasole desi am intrat in Iuropa", ce-aveti cu ei?!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffin spune:

Kari dear, da tu de ce nu ai invatat corect limba romana, ce motiv ai avut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stockholm spune:

Ilinca da sunt la job de azi dim de la 8 si probabil ca o sa plec peste inca vreo 3 sau 4 ore ; immi pare sincer rau dac exprimarea mea te a oripilat ; atat vrem cat nu s romnaca (si am si spus de altfel)as interpreta ca ai o problema cu minoritatile ?

am obs. ca esti f abila , raspunzi numai cand ai posibilitatea sa marchezi .... cand erai cam inghesuita mai devreme yti se pareau funny posturi le mel nu te mai revoltau .... eh ast este

spor la ras intens ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui stockholm

Ilinca da sunt la job de azi dim de la 8 si probabil ca o sa plec peste inca vreo 3 sau 4 ore ; immi pare sincer rau dac exprimarea mea te a oripilat ; atat vrem cat nu s romnaca (si am si spus de altfel)as interpreta ca ai o problema cu minoritatile ?

am obs. ca esti f abila , raspunzi numai cand ai posibilitatea sa marchezi .... cand erai cam inghesuita mai devreme yti se pareau funny posturi le mel nu te mai revoltau .... eh ast este

spor la ras intens ....



Doamne, daca m-as simti inghesuita de tine, zau ca mi-as da demisia din invatamant...ar insemna ca nu fac fata nici elevilor de clasa a IV a, daramite de liceu.
Eu nu m-am oripilat de cum scrii (decat cel mult in mintea mea), intrebarea mea viza timpul tau liber pe care-l ai la job, cred ca reiese destul de clar din postarea mea. Nu am inteles de unde ai scos-o ca "am ceva cu minoritatile", nici n-am inteles ce minoritate esti (daca te referi la faptul ca scrii incorect, stai linistita, nu esti o minoritate) dar hai sa te sochez putin: si eu sunt minoritate, how about that?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
asta e greu de inteles pentru unii, vad ca unii nici nu-si pun problema asta, ca ar putea sa mai fie prin sistem oameni indragostiti de profesia lor

As dori un link catre postarea vreunui user care sa fi afirmat ceea ce insinuezi tu aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Capcaun, pai ce reiese din discutii gen:
- profesorii se plang ca au salarii mici;
- eee, pai daca se plang, daca nu le convine salariul, sa plece!! De ce nu pleaca? Pai nu pleaca fiindca n-au unde, nu stiu sa faca nimic altceva, le convine ca au timp liber, traiesc din mita etc.
N-am auzit pe nimeni sa enumere printre motive:"nu pleaca fiindca le place profesia, le sunt dragi elevii", ma-ntelegi? Deci nicio "prezumtie de nevinovatie". Uite, mie nu-mi place salariul, desigur. Pana sa intru pe maternitate aveam salariu de merit, dirigintie, gradul II, vechime cu spor de 10%. Si luam cam 1000 de lei. Slabut, dar ok fata de un debutant, sa zicem. Ei, acum scotandu-se si salariul de merit si taindu-se si cei 25% as ajunge exact ca un debutant dinainte. Nu stiu daca as lua 800. Deci e clar ca nu-mi convine. Numai ca acum sunt in CIC cu o indemnizatie bunicica pentru un profesor si intre timp am fost admisa si la doctorat, prima, deci voi avea si o bursa cam de 3 ori cat salariul unui prof, ca doctorand. Cum zicea si Monnvas, va intra cand si cum, cert este ca va intra. Deci nu-s chiar cu cutitul la os. Dar daca as fi si n-as renunta la invatamant, n-ar fi fiindca nu stiu sa fac altceva.
Am voie sa mi se para nedrept ca nu sunt retribuita pe masura muncii e care o depun? Sau un profesor trebuie sa taca si sa-nghita, caci altfel ploua peste el cu "pleaca, schimba-ti jobul, cara ciment cu spatele, fa-te call operator etc"?
Nu mi-as varsa niciodata amarul pe elevi, nu mi-as "fusheri" orele dupa lozinca "ei se fac ca ne platesc, noi ne facem ca muncim" dar dati-mi voie sa nu-mi convina atata bulion aruncat cu ura de catre tot omu', catre toti profesorii, okeiu?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Din punctul meu de vedere, toate fazele astea cu venitul-la-facultate-vopsita-cu-bidineaua si dinozaurii-mancatori-de-studente-cu-fusta-scurta sunt niste naivitati si niste fleacuri.

In facultate m-as fi putut duce la cursuri si in pijama cu ursuleti, ma indoi din radacina ca i-ar fi pasat cuiva mai mult de trei secunde.

Ce sa-ti spun, imi tremura mie creta pe tabla ca nustiucine vine cu fusta scurta.

Iar studentii care-si lasa telefoanele sa sune la cursuri (ca veni vorba si despre asta mai deunazi), fac asta din doua motive:
1. si profesorul isi lasa telefonul sa sune
2. vor sa faca misto de profesor:))

De nimeni nu radeam mai tare (si cu mai mare rautate, tre sa recunosc) in facultate decat de niste tinerele care, sarmanele, tare mai erau ele intelegatoare. Atat erau de cotropite de disperarea de a nu fi asimilate dinozaurilor-mai-sus-pomeniti incat nu cracneau nici la glumele de autobaza pe care le faceam cu totii (doar ashea, de 'otzi, sa vedem cand crapa tencuiala).

Eu n-am perceput niciodata raporturile student-profesor ca pe unele de putere si nici nu mi-am chinuit mintisoara si simturile sa gasesc metode de 'impunere'. Toata lupta asta dusa de student ca sa-i demonstreze profesorului cat e el de destept e la fel de prosteasca precum lupta profesorului de a demonstra studentului ca el e ala mai tare de inger si mai bogat cu duhul.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput