Calendarul gradinarului vesel (16)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Gabriela multumesc, daca ai zis Peris am dat o cautare pe G si l-am gasit imediat.

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Salutare!

Jasmine, tot pe nord si la umbra merg tufele de hortensii, begoniile.

Anul asta mi-am extins gradina cu inca 5 arii de teren pe care am sa cultiv legume, de aceea am sa am si loc de compost, imi dau seama acum ca de fapt poti face compost si pt o suprafata mica. Nu e greu. Eu fac o cutie de lemn cu scandurile de jos distantate si pe picioare, sa circule aerul pentru a putea fermenta mai bine si deasupra un capac tot din lemn.
Eu ma gandeam sa fac compostul efectiv din resturile de mancare, hartie, vegetale, coji de oua etc.

Mi-am luat si eu zorele albastre, petunii albastre, nu ma uita, panselute abastre, pufuleti, lobelia, curgatoare, tatarnica, ceva amestec anual pitic cu flori predominant albastre si cam atat.

Fetelor am o intrebare, are cineva sa imi dea si mie niste bulbi de irisi albastri si galbeni? Eu am in gradina dar din aceia cu mov si maro si va spun sincer sunt destul de urati, nu ies deloc in evidenta se ofilesc imediat, chiar si atunci cand sunt in floare dau senzatia ca sunt ofiliti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

In dimineata asta sunt foarte bine-dispusa - cum s-a topit aproape toata zapada din curte, uitati aici ce am gasit in curte - primul ghiocel!!!!!

Canuta - eu pot sa-ti dau, daca vrei citiva bulbi de Iris Hollandica - irisi din aia obisnuiti mi-am cumparat abia in toamna si probabil in toamna care vine o sa am o tufa pe care sa o pot desparti - astia de i-am luat eu sunt albi. Dar pentru Iris Hollandica mai am bulbi (nu stiu culorile pentru ca in punga au fost amestecate) - sunt mai subtiri si nici ele nu tin mult (ca floare vorbesc) dar sunt deosebit de frumosi - uite asta sau asta sau asta galben - eu anul trecut i=am pus destul de tirziu si mi-au inflorit pe la inceputul lui iunie - dar acum rasarit deja si au vreo 10 cm...
Oricum, daca vrei spune-mi si vedem cum facem ca sa ti-i dau!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna, multumesc pt raspunsuri, daca va mai vin idei astept cu nerabdare.


Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas
www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza
http://blogulluilucas.blogspot.com/
http://elblogdeluquitas.blogspot.es

Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Leloo as fi foarte incantata, sunt foarte frumosi irisii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Jasmine - tot cautind diverse pe net, am dat si de pagina www.gazetadeagricultura.info/floricultura/1538-Plante%20si%20flori%20iubitoare%20de%20umbra.html" target="_blank">asta unde gasesti o intreaga lista de plante/arbusti care merg pe dispunere nordica, respectiv la umbra. Am vazut ca si rododendronii se preteaza la o asemenea dispunere si nici nu stiam...
Canuta/Aura - sigur ca iti dau daca iti plac - esti din Buc, ca asta nu am retinut?

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ghiocelul tau mai are fratiori pe-acolo, Leeloo! Au aparut si in zona noastra, o vecina are o holda intreaga. Eu n-am avut decat din aceia de Sf Gheorghe. E cam devreme pt ei si oricum ma tem sa nu fi pierit la cat i-au calcat cainii, vad eu mai la primavara...

Adaug si eu flori la lista plantelor ce merg la umbra :lacramioare si crini hosta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Olympia, da, mai are fratiori - de dimineata am vazut ca mai sunt rasariti si infloriti inca 2 si se mai vad capetele la inca citiva. Eu abia am plantat bulbii astia de ghiocei in toamna, asa ca anul asta o sa fie mai rari, dar sper eu ca in timp sa se indeseasca (am inteles ca produc multi bulbili anual) si peste citeva primaveri sa am si eu petice pline de ghicei!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

leeloo, nu sunt. Mi-i poti trimite prin posta ca si scrisoare simpla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ce ghiocei mai, azi am vazut ca mi-au inflorit primulele, unele albe. Ma duc sa le pozez. Asta ca tot constatam ca am martisorit niste chestii care aduc si ele... oarecum a primule(le-am pus in album, la sfarsit)


Mergi la inceput