Crese de Timisoara

Crese de Timisoara | Autor: Viviannie

Link direct la acest mesaj

Buna,

Incep prin a va spune ca NU sunt de acord cu unele afirmatii din articolele site-ului.
Datul copilului la fix 3 ani la gradinita (pe motiv ca a scapat de scutece si cica atunci ar fi mai potrivit si mai deschis cu alti copii) este o mare greseala!!!!
Foarte multi copii de 3 ani se ataseaza prea mult de familie, devin prea individualisti si percep gresit mersul la gradinita, plangand... O spun din experienta!
Cresele sunt cele mai indicate! Un copil trebuie dat la cresa nu cand scrie legea sau alti experti, ci atunci cand el este pregatit! Poate fi pregatit la 1 an/ 1 an jumatate/ 2 ani! Trebuie sa se tina cont de firea copilului, de spiritul sau de socializare, de deschiderea spre nou. In general toti copii au aceasta inclinatie pe la 1 an jumatate/ maxim 2, iar tinandu-i acasa cocolositi LE DISTRUGEM aceasta inclinatie nativa. Nu e de mirare ca sufera bietii copii ulterior... E tot din vina noastra ca ascultam de sistemul inca invechit si de preconceptiile bunicilor.
Vorbesc tot din experienta ca e mai bine sa fie dat copilul cat mai devreme la cresa!
In loc sa ne axam sa cream locatii specializate cu personal calificat in domeniu, ne plangem!
Eu sunt multumita de cresele private din Timisoara.

Numai bine,



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rony spune:

Buna,

De acord cu tine; mai depinde insa si de sensibilitatea copilului privind sanatatea.
Eu am avut-o pe fetita cea mare de la 1an si 4 luni la cresa de stat in Buc.Si trecand peste greutati, cred ca a fost superr!
Acum caut cresa privata pentru ca au redus nr de ingrijitoare si au crescut nr de copii pe grupa-ceeea ce este mai dificil! daca ma ajutati cu recomandare sect2 -Bucur,Colentina-va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boeru spune:

Rony , ti-am trimis un PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitucu spune:

De acord cu trimiterea copilului la cresa. Al meu a mers de la 1 an si 7 luni a stat cam 3 sapt din 2 luni in rest fiind bolnav, dar a evoluat uluitor, a inceput sa vorbeasca binisor nemaivorbind de faptul ca i-au iesit fitzele din capsor. Dar datorita imbolnavirilor frecvente si violente l-am retras. Acum e iar fitzos, dar e sanatos.
Si eu suspin dupa cresa si educatoarea minunata pe care o avea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_M_2009 spune:

Buna,
Sunt noua pe forum.
As vrea sa-mi dau fetita la cresa. Are 1an si 6 luni. Stiti vreo cresa buna prin sect.3, de stat sau particulara?
Multumesc

Mergi la inceput