Ghiocei de martie-aprilie 2009***269***

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Esti mortala ilinca!!!!

Pe medic l-am gasit la ... policlinica. Mersesem la med de familie sa iau adeverinta de sport pt v+t, si ii zic tipei ca ma doare mijlocul cand il tin prea mult pe bb3 in brate, si ea zice: ia vedeti alaturi, e dl doctor la reumatologie, tocmai pleaca, dar parca mai este un pic, hai, mergeti. Si na, mersei. Cand deschid usa, zic frumos buna ziua si intreb dc pot sa intru. El, incruntat zice: aveti programare? Eu: nu, dar dna dc de fam.." el: nu se poate fara programare, si face semn sa plec. Ies, dar medica de fam era alaturi si zice: haideti intrati, ca va primeste si fara.. si ii zice medicului sa ma lase sa intru. Ma rog, intru, si asa eram ofticata ca paream o tupeista cand de fapt, medica ma tot impingea din spate.

Ok, zice, ce problema aveti?

Eu: ma doare mijlocul, dar cred ca e mai veche povestea, de cand eram mica si dadeam cu aspiratorul, in 3 camere, uitam sa ma mai opresc si cand terminam, nu ma mai puteam indrepta.
El: cat de mica?
eu: cam prin clasa a 5-a, de atunci am inceput sa fiu mai harnica
el [enervat]: nu ma intereseaza ce faceati cand erati asa mica, bolile reumatologice apar de la 15 ani in sus...

Apoi se ridica, ma apasa pe spate, dc ma doare si unde, etc, si cand ne intoarcem la birou s aimi scrie trimitere pt radiografie ma intreaba dc mai am si alte boli, explic eu ce probl mai am, si [evident, tot explicam intruna...]
el zice: dar mai si opriti-va un pic ca nu va ascult la un tratat de medicina .

si apoi tot el: dar sa stiti ca desi m-ati enervat cum ati intrat cu tupeu, totusi sunteti isteata, stiti foarte multe, di ff multe domenii, cam haotic, dar totusi imi place de dvs. Noi 2 trebuie sa mai stam de vb, dar vb data viitoare.

ok, plec.

data viit revin cu radiografia si cu v+t, ca sa ii vada si pe ei un medic de spate, vero e cam cocosata. Au facut balamuc in birou, nu ii mai vedeam iesiti, apoi, cand ramanem singuri cu radiografia mea, el zice [tot cam incruntat]: uite, noi 2 trebuie sa avem un dialog, dupa program, fara nici o obligatie, dar nu intamplator ne-am intalnit. Cred ca nu aveti sot sau aveti unul lipsa, ca acesti copii par sa nu fie dusi nicaieri la plimbare [sheesh] dar o sa fiu EU prietenul lor, iar tu, cred ca esti cam singura, dar si de asta o sa ma ocup tot eu . De cand e sotul tau plecat? Eu raspund ca din 2004. El: Cred ca vom fi prieteni pe viata." Apoi a iesit cu mine in parcare, si dupa ce mi-a admirat masina ca e rosie, bag copiii in masina in spate, si cand sa intru si eu in masina, el intreaba, strigand tare, peste alte N masini si oamnei din parcare: daaar, daca din 2004 e sotul plecat, cu cine ai facut al treilea copil??? Dang-dang, sa mor de ras nu alta, cum sa intrebi as aceva in gura mare? ma rog, nu am avut nici o problema, dar razand, i-am zis: va explic data viit. Si.. i-am explicat, asa de bine si de clar incat a intrat direct in viata si creierul meu, acum atat asteapta sa devin o sclava... darr, nu stie el, eu doar in amor sunt sclava, in rest, hmmmm . Bine, banuie, ca totusi imi spune ca eu sunt si tata si mama la un loc si ca sunt precum nescafe, 2 in 1 :))), si, desi si lui ii e frica de anvergura gandurilor si sentimentelor lui, nu vrea cu nici un chip sa ma piarda... Bine, e un pic fanatic, ma mai strange de gat cand ma saruta, si imi zice ca vrea sa "ma omoare" . Pare de pasiune, dar mai stii? Aaa, si legat de intrebarea mea cu emigrarea, mi-a specificat clar ca el vrea s apelce cu mine NU ca o echipa, ca 2 oameni independenti, nu, ci ca o PERECHE, si vrea [si cica si stie] ca asa va fi.

Ee, om vedea, oricum, imi place dialogul cu el, e interesant, mai vad si eu cum e in psihologia arabilor, imi spune de diverse faze din fasia gaza, unele misto, altele nashpa, dar asta este, viata e colorata si noi, daca avem curaj, punem light pe fiecare culoare in parte.


Pupici.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 10 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Mai ANCA, eu zic sa ramai rationala. Daca poate sa plece cu tine oriunde in lume pentru ca tu esti totul pentru el, eu cred ca poate sa te inteleaga si sa iti acorde timul necesar astfel incat sa iei decizia corecta.


In alta ordine de idei am cumparat astazi zucchini si parca stiu ca ANAAN a postat acum ceva zile o reteta minunata.

Pentru ca eu nu sunt o mare bucatareasa si nu am multe ingrediente in casa, nu salvez retele postate (desi Flanul lui Chatonel tare l-as incerca). Asa ca daca va este mila de o ametita va rog eu mult de tot, daca a salvata vreuna dintre voi retele undeva sa le mai posteze inca o data sau sa le puna pe mailul comun.

ANAAN, daca esti nice te rog mai baga o data cu zucchini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

http://www.culinar.ro/retete/gateste/5/274/8533/mancaruri/mancaruri-cu-legume/zucchini-a-la-maya

Bianca, uite marea reteta! spor la bucatarit!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Si acum: salutare!

Am terminat cu meditatiile, pe ziua de azi. Ma bucur ca am rezolvat buba cu netul, ne furase cineva ip-ul si de-aia nu mergea .

Ma bucur ca va place turcul meu, pensiunea of course, ca io n-am o existenta asa palpitanta ca Anca. Ioi, tufata draga, da' alambicate ti-s caile vietii, ca eu ma simt debusolata si cand citesc peripetiile tale, ce sa mai spun cum m-as simti sa le traiesc pe propria epiderma.Ce-mi place mie la tine e, cand vine vorba de relatii, ca nu-ti ascunzi statutul de mama singura cu trei copii, ca mai sunt si femei care mint orice, numai sa puna gheara pe un barbat. In rest, tu stii cel mai bine ce sa faci si cum sa faci, ca doar tu treci prin experientele astea, nu noi!

Simplyana, am urmat indicatiile maestrului de tai-chi, fiu-meu pare-se ca le-a inteles mai bine ca mine, ca tot aducea jucarii in fata calculatorului, cred ca maestrul "Uca" ii cerea asta

Limba vorbita de Vladimir e mortala



Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Eu m-am hotarat ce-i iau lui Andrei de Craciun: un culcus de caine. Mada, voi chiar nu va plictisiti in familie!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

M-am trezit si eu acum. Stiu ca o intrebati pe PISIK despre seminarul motivational la care a participat.

Daca sunteti interesate de subiect si va cad in mana sau navigati pe net puteti incerca Anthony Robbins si Dale Carnegie.

Tony Robbins face "seminarii" de motivare cu mii de oameni. Sigur ati auzit de celebrul "walk on fire". S-a intamplat acum 2 ani la Londra, pe un stadion cu vreo cateva zeci de mii de oameni. La sfarsitul acestei actiuni o parte dintre participanti au trecut desculti pe jar incins. Nu zic ca trebuie sa facedm si noi aceeasi nebunie insa e foarte interesant de studiat omul, pozitia lui pe scena, frazele spuse cum trebuie si cand trebuie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Facut salata. Mancat salata. Buuuuuuuuuun.

Culcat copkil. Acum pot sa stau pe net, ca mai e pana vine omul, nici buzduganul nu l-a aruncat...

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34
pana la recenta noastra criza, micsunica mea manca seara branza cu paste si o lingura de smatana
ca sa nu se plictiseasca mai alternam si cu dovleac copt sau urzici/spanac
dar... nu mai vrem deloc deloc , nici macar sa guste


Adela mananca seara (cu oareshce succes) kestii de genul: MBS all inclusive (adik fierb mamaligutza in lapte si pun unt si branzik inainte de a o da la o parte de pe foc, se topesc si iese un maglavais destul de apreciat de pitic si tatic), orez/gris/fidelutza cu lapte, la asta mai pun zahar vanilat si fructe de la congelator (zmeura/capsuni/visine)/ o lingurita de dulceata home made. Si asta e relativ bine primit... mai ales de tati. [:-D] Ocazional i-am mai dat dovleac cu branza sau iaurt fructe (fructe "cunoscute" bineinteles, adik le pun eu in iaurt). Asta depinde de dispozitie daca papa sau nu...

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Gianina, cum ai congelat dovleacu? Fiert/copt/ras/blenderuit? Ca mai am 1 si 1/2 dovleci cunoscuti si i-as pastra in oareshce forma bebelushabila.

Cu o oarecare intarziere, venim si noi cu poze de la 12 la 18 luni. Revin in curand cu albumul Camera Adelei.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

ai de capu meu, cum zice ilinca, ma dadusi pe spinere, anca

pai asa crezi tu tot ce spune un barbat versat si, pe deasupra, arab? pai astora le place poezia si d-aia nu se f** din prima, plasia o pauzasc povesti etc, etc. Desi te lasa sa intrevezi adevarul si tu, cind iti vb de sclavie. Oi fi tu asa naiva, sa nu vezi? Bine ca nu esti indragostita. Si bine si ca l-a detronat pe daddy. Acu o sa fie cale libera pt altcineva care nu vrea sa te rapeasca. Si tu, daca te vrei rapita, lasa-te si tu asa, umpic, da nu de tot

Ilinca, mor de ris cu comentariile tale!
Olguta, sanatate bossului
Sanatate tuturor copiilor muciosi sau febrilosi.

Multumim pt aprecierile pt pogo, i-am zis ca sinteti mindre de ea

PS
vazut si noi poze cu gimnasta domnisoara: face defilee de moda, are baietii la picioare, io zic ca seamana cu mami ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Mada ce tare este Adelake Sa-i faci te rog o poza in culcus. Spor la tocat, hai ca in 15 min ai terminat.


Hi-hi! Da, de tocat nu a fost asa greu... dar ce revolutie am facut in bucatarie.... (bine, am mai gatit si alte kestii) Tre sa ma duc sa remediez situatia... , dar mai stau.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput