Sfaturi legate de injectiile clexane

Sfaturi legate de injectiile clexane | Autor: floaredemac

Link direct la acest mesaj

Ca sa nu mai deranjez pe nimeni cu acest subiect, am editat mesajul initial si l-am mutat la subiectul legat de trombofilie. Cine vrea, poate gasi acolo toate informatiile.
Cu permisiunea voastra, celor care ati scris aici despre experientele voastre, as vrea sa le citez si la subiectul respectiv.
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Foarte bune sfaturile, dar am si eu o completare si o zic din experienta de ani de zile: acul NU se introduce incet pentru ca atunci e mult mai dureroasa procedura. Acul se introduce dintr-o lovitura, atunci nu veti simti aproape nimic.
Cu vanataile am avut si eu ceva problemute la inceput dar acuma nu mai am si tot in burtica le fac inca fara sa trag pistonul la inceput sa vad daca am nimerit in vas de sange. Asta-i important de stiut la injectiile intramusculare, acolo chiar nu-i indicat sa intri in vas de sange.


Raluca, mami de Diana (24.04.2008) si 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

in timp ce urmati sfaturile de mai sus puteti sa si repetati in gand numele tuturor sfintilor...si sa nu uitati ca e pentru o cauza nobila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

.....si daca nu tine nici cu sfintii puteti sa cititi prospectul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Floricica multumim mult de subiect!Pe mine m-au ajutat mult sfaturile voastre.
Din pacate eu sunt foarte slabuta si nu prea am de ce sa prind...plus ca sub piele se vad foarte multe venisoare...
Cateodata nu introduc chiar tot acul,daca sunt asa de slaba.Nu stiu daca procedez corect.
Am gasit un locusor intr-o parte si cam tot in zona aceea imi fac.Ma rog,la o distanta de cativa milimetri una de alta.Oare e ok daca fac doar in aceeasi parte???Nu de alta,dar in cealalta astept sa se vindece vanataia uriasa...
Si in legatura cu bula...cateodata o scot,cateodata o las la sfarsit si n-o injectez.Am observat ca atunci cand o scot se pierde putin lichid,si la sfarsit nu se injecteaza chiar toata substanta.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 7+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Ramo eu de vreo 2 luni le fac in aceasi parte si n-am patit nimic
Irina scuza-ma daca iti spun, dar aici ai fost un pic rautacioasa cu " cauza nobila"
Probabil n-ai avut ghinionul sa pierzi n sarcini si sa trebuiasca sa faci injectii pt a mentine una. Norocul tau!

Raluca, mami de Diana (24.04.2008) si 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

kitzy de unde deduci ca am fost rautacioasa? din contra prin cauza nobila ma refeream la faptul ca merita...iar legat de pierderea de sarcini poate ar trebui sa revezi lista de prietene de la durerea pierderii unei sarcini mai ales ca am activat la acel subiect in aceeasi perioada cu tine...
comentariul l-am facut tocmai ca fiind una dintre cele care a pierdut muuulte sarcini, si clexane am fost nevoita sa fac din prima zi pana dupa ce am nascut...dar ma rog fiecare pricepe ce vrea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Irina imi pare rau c-ai trecut prin asa ceva, dar repetatul cu numele sfintilor cand poate pe unele chiar le ajuta sfaturile de mai sus, mi se pare cam nelalocul lui. Parerea mea

Raluca, mami de Diana (24.04.2008) si 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

kitzy, pai hotaraste-te ba te supara cauza nobila ba repetatul sfintilor...da uite eu recunosc ca am aplicat toate sfaturile alea de mai sus si dupa cateva sapt de clexane niciunul nu a mai avut efect, tot durea ca naiba, tot aveam vanatai, tot tasnea sange si tot ce puteam face era sa injur marunt printre dinti...si sa ma consolez ca finalul va fi cel pe care l-am asteptat 4 ani...deci mie nu mi se pare ca am fost nesimtita. am spus ca dupa cateva sapt de clexane singura chestie care te mai face sa te intepi este doar ideea ca vei avea un copil...atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Multumesc celor care au ales sa descrie experientele lor.
Irina, intr-adevar, la prima vedere pare ironic mesajul tau. Dupa explicatii, am inteles ce ai vrut sa spui.
Iar prospectul cred ca il citeste toata lumea inainte sa se apuce sa se injecteze, nu-i asa, Catalina?
Ideea acestui subiect este de a le ajuta pe celelalte femei care au nevoie de injectii. Dar sunt doar niste sfaturi, niste concluzii din experiente personale, de aceea am pus chiar citatele, nu am zis ca trebuie facut asa sau asa. Fiecare intelege ce vrea, foloseste ce considera ca ii va fi util. Daca ajungem sa ne injectam clexane, nu o facem de placere, ci fiindca avem probleme (in general legate sarcina). Asta e destul de dureros, nu mai sunt necesare si alte "intepaturi".
Eu sper sa putem face ceva constructiv, sa nu ne certam si sa nu divagam prea mult de la subiect, fiindca va fi greu de urmarit si deci inutil. Mai departe este decizia voastra, putem sa le ajutam pe celelalte sau putem sa ne contrazicem mult si bine.
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Raman la parerea ca trebuie facut ce scrie in prospect unde sunt date toate informatiile si este descrisa exact procedura.
Restul....detalii.Ca introduci acul incet sau repede, ca sare sangele pe pereti sau nu, ca se face mai pe dreapta sau mai pe stanga depinde de fiecare, de rezistenta la durere, de stratul de grasime de pe burta.


floaredemac - eu de unde sa stiu daca e sau nu asa. Tu stii?






Mergi la inceput