Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielaene spune:

Buna si de la noi!


Fetelor,nu va mai stresati cu cantit de laptic.Eu am cantarit-o de cateva ori inainte si dupa supt si deja o dadusem in paranoia. Atata timp cat ia in greutate e foarte bine. Consilierii in alaptare spun ca daca este pe curba ascendenta e bine,nu impun o greutate anume pe luna. Cum spune si Crispo, fiecare cu ritmul lui. Voi papati a fel zilnic? Scria undeva ca la nastere stomacelul lor are o capacitate de 7 ml si multi parinti vad ca bb cere si tot cere ii dau,apoi bb varsa. Spunea Culcer,daca nu ma insel, ca un bb papa mai mult daca i se da biberon decat daca papa direct de la sursa(deci nu tb sa comparam cantit de laptic bauta de un bb care papa san si un bb care papa bibe-asta ca sa va incurajez pe cele care cred ca bebeii sug prea putin) si dupa cum stim senzatia de satietate vine la vreo 15 min dupa papa. Stiu ca va doriti un bb grasunel,asa cum imi doresc si eu(cine nu-si doreste un bb pufos) dar imoprtant e sa fie sanatos.slabut sau grasut nu conteaza foarte mult atata timp cat este in limite

Pupici la bebelici

--------------------------------------------

http://picasaweb.google.com/gabrielaene1/2Luni#

Ecaterina Maria 29.07.2010 si Matei 11.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

imi pare rau ca nu am scos copilul afara azi, desi a fost frumos dar a papat la 12 si s-a culcat si credeam ca dorm si eu, era si cam urat....

si uite ca acum a inceput sa planga de trezire

poate il scot macar jumate de ora, sa vedem cum papa...

rodi ce frumos va distrati voi acolo

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaene spune:

#350;tia#355;i c#259; stomacul unui nou-n#259;scut (foarte nou-n#259;scut) are un volum de doar 2-7 ml? Unde crede#355;i c#259; încap cei 30 ml lapte praf administra#355;i "c#259; nu se satur#259;"?!! A#355;i ghicit: în stomacul ce se expandeaz#259; for#355;at!

am copiat de pe site-ul respectiv.
Eu amdat-o in bara cu primul copil la capitolul asta,pe acelasi motiv,ca nu se satura si bagand azi un biberon,maine altul...cantit de laptic a scazut si bb a inceput sa refuze sanul. Si eu iau stimulente dar, cum zice si rodi, eu nu vad imbunatatiri,dar daca maria suge mult cu o zi inainte(chiar daca suge in gol) a doua zi va creste productia.Lapte se face in functie de cat suge bb,deci cat ii este necesar. Corpul stie de cat lapte are nevoie bb, nu are cum sa produca mai putin, doar daca mamica nu se odihneste si se streseaza. Mai citisem undeva ca si proba suptului duce la o scadere a cantitatii de laptic datorita stresului mamei. Asa ca celor care alapteaza, fiti tari! Cantitatea de laptic se regleaza in functie de nevoile lui bb, doar sa fie pus la san cand cere,indiferent de intervalul dintre mese si veti vedea cum creste productia de laptic.

--------------------------------------------

http://picasaweb.google.com/gabrielaene1/2Luni#

Ecaterina Maria 29.07.2010 si Matei 11.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victo

andreea, a fost ok cu marsupiul are numa 6 kile, asa ca inca il pot cara :) a adormit dragul de el in taxi la intoarcere :)

ma duc si eu sa strang cate ceva prin casa si sa fac o supica rapida, ca suparici cum sunt de vreo cateva zile, n-am nici chef de nimic..:(:(

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)




adica sotu' sta in cladirea unde trebuie depus dosaru' insa a trebuit sa iesi tu cu bebe sa depui cererea??? am inteles io bine sau is cu capu' pai daca ii asa serveste-i si tu un "n-am avut chef" cand vine seara acasa....

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/NectarieLuna3#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Gabriela, frumos in teorie, din pacate am incercat si varianta asta, dar cum el era colicos era numai maraiala si urlete ca nu sta la tzitzi, statea mereu cate o ora, niciodata multumit, a stat si 2, la fel, nemultumit, nu mai pun ca eu aveam rani, nu sani, el manca putin, il durea si burta. Din pacate am citit-o si eu pe madam Culcer si totusi cred ca e putin prea fixista. Dar cu stomacelul expandat sunt total de acord. Eu sunt totusi mai relaxata de cand ma pompez si il pun si pe bb la san, chit ca il cantaresc mai mult decat imi doresc, daca el a fost modelul superputoare care sfasie tzitzi, mereu flamand si nemultumit. Cu gramajul ii dau pt ca ii dau completare cu bibe tot cu LM si sa nu-l infund, ca el e cam un sac fara fund, nu zice niciodata stop...

Lalique, sanatate multa! Sa ne mai dai si noua ponturi cu diversificarea, sper sa scapati cat de curand de reflux!

Care a mai inceput diversificarea?
Eu sunt cu intrebarile Dar pana la 5-6 luni tot nu ma bag la de astea, drag de tzatze cat mai pot

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010
Luna 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

gabrielaene - stiu ca asa e. Nu ma stresez, doar verificam si eu. Si bebelina mea e grasunica. Am vazut-o si pe a ta, e pufosica bine
Si ce dulci sunt copiii cum o pupa Matei

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabrielaene

#350;tia#355;i c#259; stomacul unui nou-n#259;scut (foarte nou-n#259;scut) are un volum de doar 2-7 ml? Unde crede#355;i c#259; încap cei 30 ml lapte praf administra#355;i "c#259; nu se satur#259;"?!! A#355;i ghicit: în stomacul ce se expandeaz#259; for#355;at!

am copiat de pe site-ul respectiv.
Eu amdat-o in bara cu primul copil la capitolul asta,pe acelasi motiv,ca nu se satura si bagand azi un biberon,maine altul...cantit de laptic a scazut si bb a inceput sa refuze sanul. Si eu iau stimulente dar, cum zice si rodi, eu nu vad imbunatatiri,dar daca maria suge mult cu o zi inainte(chiar daca suge in gol) a doua zi va creste productia.Lapte se face in functie de cat suge bb,deci cat ii este necesar. Corpul stie de cat lapte are nevoie bb, nu are cum sa produca mai putin, doar daca mamica nu se odihneste si se streseaza. Mai citisem undeva ca si proba suptului duce la o scadere a cantitatii de laptic datorita stresului mamei. Asa ca celor care alapteaza, fiti tari! Cantitatea de laptic se regleaza in functie de nevoile lui bb, doar sa fie pus la san cand cere,indiferent de intervalul dintre mese si veti vedea cum creste productia de laptic.

--------------------------------------------

http://picasaweb.google.com/gabrielaene1/2Luni#

Ecaterina Maria 29.07.2010 si Matei 11.07.2008


CATI, ti-am vazut puiutii...sa-ti traiasca...sunt tare dragalasi...

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Citat:
citat din mesajul lui eladea2005
CATI, ti-am vazut puiutii...sa-ti traiasca...sunt tare dragalasi...

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...


Unde, unde?

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010
Luna 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

of, mai fetelor, gabriela, stim cu toatele teoria de a pune bb des la san, dar la inceput ne omoara ranile, apoi bb e mai maricel si vrea papa ACUM, nu peste o ora cand se mai formeaza!! si daca sunt toti ca si isa, pai nici nu doarme, nici nu tace, nici nimic pana nu-i satula!! acuma zilele astea nu am avut asa probleme ca nu a papat ea mult, chiar o luam eu la 3 ore si-o puneam la san, dar se pare ca de azi incepe iar distractia!!! la 12 nu i-a mai ajuns papica si la 14 era maraita deja, dar nici nu avea pe saturate... a papat tot ce-a fost si am iesit afara cu caruciorul, a adormit pana am intrat in casa, dupa care a inceput circ cu pumnuti in gurita!!! cum nu m-am mai muls de o sapt, nici nu am la frigider provizii, asa ca i-am dat lp 120 ml pana se mai formeaza, tipa ca din gura de sarpe ca mai vrea, am mai facut 30 si inca 60, au mai ramas 10, adica a papat 200!!! nu stiu de unde i-a venit iar pofta de biberon... poate totusi a avut ceva ce-a deranjat-o la burtica ptr ca si kk era ciudat la culoare si consistenta, plus ca a facut in 2 zile si de 2 ori, ea care facea o data/zi sau la 2 zile. dar se pare ca de ieri si-a revenit, incepem iar lupta!!!

si cum parca ar fi stiut astia ce dileme am eu (ca eram gata s-o dau pe suc de portocale), azi am primit prin posta 2 reviste ptr bb, calendare cu diversificare la 4-6 luni, dezvoltarea bb la 3-6 luni, mostre gratuite de cereale fara gluten Nestle si Hero Baby... si toate pe numele sotului meu!!! inca nu stiu daca a intrat el pe net pe undeva si s-a interesat iar ei au luat datele si i-au trimis astea, ori e un sistem automat de unde preiau datele parintilor si trimit la gramada... nu stiu, vecina mea n-a primit in 10 luni niciodata nimic... m-apuc de documentat imediat, maria isi face temele iar isa inca doarme dupa atata biberon...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

dar intai sa-mi strang recolta de la ferma, ca a venit ploaia

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput