Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

..si imbracata cu body cu maneca lunga si pantaloni de bumbac, din aceia subtiri

desi mie imi este frig la 22 de grade, ei pare sa ii fie bine asa ca...

fericita mamica de bebita Teodora 15.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Carlaeu ma refeream acum, cat sunt mici, si nici toate dozele de vaccin nu le au facute(3 doze pana la 6 luni plus una la 1 an)
deci nu sunt imunizati complet
sigur ca daca ne-am feri de toate bolile i-am tine intr-un glob de sticla... insa la 5 luni, parerea mea, sunt prea mici pentru o asemenea expunere

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Neata fetele

PArca se intrevede o luminita si la noi cu raceala asta. sper sa treaca cat de repede.
A mai tusit, dar nu asa convulsiv sa ma sperie. Continuam cu prospan si aerosoli.
Apropos de intrebarea Tatyanei eu nu stiu cate grade am in casa, dar copii dorm cel mai bine in maneca scurta, cand mie mi se pare frig..oricum 2 maneci lungi odata in casa mi se pare prea mult si mie.
Dienutza esti o draguta, dar uite acum am cu 2 kg mai mult decat la botez si hainele nu-mi vor veni bine daca nu dau jos macar 5kg asta e...nu vreau sa-mi schimb garderoba
Madamar noi am facut al doilea copil si din alt motiv: am spus ca suntem prea innebuniti dupa Mirci si il stricam. asta cam asa era. ori e gelos, ori e prea centrul atentiei si devine egoist, pana la urma un razboi psihologic tot iese.
Virgi eu la Mirci am avut incalzitor de bibe - de la Chicco- si nu l-am folosit. Pacat, acum imi dau seama ce usor imi e sa nu ma mai oparesc si ard la mana cand incalzesc borcanelele la bain marie. dar se poate trai si fara foarte bine. asta de la chicco e bun, eu il am de 3 ani, folosit intermitent, dar l-am mai si imprumutat, nu s-a stricat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biajitaru spune:

Neata ploaie

Laurita ma bucur ca va simtiti mai bine
Offf nu mai vreau sa ploua ca sa putem iesi afara. Parca daca stau toata ziua in casa ma tampesc. Plus ca afara mai doarme si Alex ca in casa canci Mama zice ca nici eu nu dormeam ziua deci are cu cine sa semene dar totusi.
Pup si o zi faina

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Dienutza mai scumpa, nu cumva ai facut Jurnalism si stiintele comunicarii?? ce bine arati, mama, sa ai tupeu sa te duci la mare la cateva luni de la nastere. Sunteti o familie superba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Bia si daca stai in casa mai scapi si la mancare si mie imi place sa umblu. poate la pranz se face frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Gabitza ce baieti frumosi si ce dragut se joaca ei ca fratiorii! Aveti noroc ca nu sunteti cu gelozii si chestii d-astea. bravo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

Buna dimi....

am lipsit cam mult de pe aici si de aseara am incercat sa recuperez, am avut pb cu netul dar ieri s-au remediat.

Ce am mai facut...

Pai pe 19 a fost ziua lu "tati" si el a venit numai seara acasa si noi i-am facut surpriza un tort si pizza...nu se astepta mai ales ca stie ca nu am timp de bucatareala si curatenie numai cand doarme Vic si asta in reprize de 30 min de vreo 3 ori pe zi, dar m-a ajutat mama.

Lunea trecuta m-am panicat ca l-am dus la controlul de 4 luni si i-am zis dr ca a tusit cam o data pe zi , dar nu stiu daca e de la muci sau de la faptul ca baleste( toata ziua era cu mana in gurita) si l-a ascultat si a zis ca la plamani nu are nik si nici rosu in gat , dar sa ii dau: amoxicilina , humex si ophtamesone
Plus ca a zis ca are 65cm si 8200g ( acasa pe cantar nou electronic are 7500 ) si sa incepem diversificarea cu fructe si supa.., am zis pas.....
Nu am inteles de ce i-a dat antibiotic daca nu are ferva, rosu in gat .numai muci...am mers la alt dr. doctorita care-l vede pe el ( care l-a vazut si la nastere si de care imi place ) nu putea sa ne primeasca ca nush ce pb avea, ...mergem la una ff titrata la noi in Vale ( care ii spusese unei prietene sa nu inceapa diversificarea pana la 6 luni)- ne-a dat 2 antibiotice, ambroxol, nurofen si claritin . Si mi-a zis ca incep sa ii dau supa si fructe da si pe mere si in supa sa pun zahar ca asa le va lua.
no ce sa fac??? copilu meu nu e bolnav, are muci si a mai avut...nu are febra , nu are rosu in gat si nimik la plamani.... ..
In ideea ca sambata am avut programare la timisoara, la dir de la BEGA , pediatru renumit pe acolo .. i-am dat pe propria raspundere ambroxol si cate 1,5 ml nurofen la 12 ore . si l-am aspirat de vreo 3 ori pe zi.
vineri am fost si la tanti cu 2 antibiotice sa-l vada si a zis ca e perfects anatos...sa nu ii mai dam tratament ( in ideea ca nu i-am zis ca am schimbat trat,.) sis a incep sa ii dau supa de legume cu zahar....zahar da ...sa o ia..bla bla ..

Foarte dezamagit am ajuns la timisoara si m-a linistit dr. a zis ca bine am facut, si ca Victor e foarte bine si bine dezvoltat si are 66cm si 7500 g. cum avea si acasa . Si a fost foarte suprins de usurinta cu care i s-a dat antibioticul si mai ales de supa cu zahar. Mi-a zis ca sa il alaptez exclusiv pana la a 7 luni , cand pot sa ii introduc direct masa de supa crema de lugume cu ce legume am prin casa si un pic de pui si apoi masa de cereale sau iaurt seara si apoi masa de fructe cu sau fara branzica dimineata. M-am linistit ... mi-a placut mult de el si de rabdarea cu care ne-a tratat.

O sa incep sa ii dau la 6 luni cate o lingurita de fructe , de legume sa vad cum reactioneaza....

Victor se intoarce de pe o parte pe alta, dar mai ales ii place la nebuie sa se puna pe burta cand e debracat si cand il schimb... a reusit si sa isi bage singur suzeta dupa 5 min de concentrare...la asta mai lucram.. Ii place in brate si daca ar putea s-ar ridica in fund , dar acum e doar la cap flotari :)) Rade toata ziua ...si se joaca ...dar nu ii place singur prea mult...are si el o papusa baietel care rade , dar inca nu ii atras asa mult de el, in schimb smotoceste jucarii cu materiale de dif texturi care fosnesc, ( are si o papusa lamaze.de la nepoata mea ...o cheama ana:)) zorbaitori cu bilute si o rata care face exact ca o rata si e din cauciu si o molfaie toata...si mai sta in centru de activitati...aaa si ii plac revistele, ii rup si lui cate o pagine si "citeste " foarte concentrat...ii place sa-l ridicam in sus ca avionul si rade cam toate ziulica....

ma duc ca ma striga:))....va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Tatyana, eu tin fetele infofolite... Din cauza ca ele nascandu-se prematur au stat prima luna la 31 grade, in incubatoare, apoi inca o luna la 26-28 grade conform indicatiilor medicale, apoi a venit vara si canicula, deci tot temperaturi ridicate... n-au fost deloc obisnuite cu frigul.
Iar acum, de cand e rece, daca le las imbracate mai lejer imediat au manutele si piciorusele sloi, incep sa stranute, le curge nasul... Clar n-au imunitate, stiu. Si nu-mi convine sa le cresc asa, sa fie bolnavicioase sau sensibile la orice schimbare de temperatura... dar parca nici sa le las cu buna-stiinta sa raceasca, doar ca sa se caleasca, nu pot.

Am si eu nevoie de sfaturi pe tema asta... voi ce-ati face, in locul meu? Va rog nu-mi spuneti sa le tin in frig, ca nici moarta nu-mi doresc doi copii raciti deja de-acuma, din octombrie...

Momentan am reusit sa scad temperatura in casa la 22-23 grade, conform sfaturilor voastre de acum vreo doua saptamani, tot pe tema asta. Si le-am dat jos un rand de maneca lunga noaptea (au ramas cu body scurt si pijamaluta, plus sac de dormit subtire - pentru datul din picioare #537;i o plapumioara de forma deasupra, mai mult pe langa ele). Ziua le mai dau peste inca un trening sau ceva de casa. Si mereu sunt cu nasul fornait, stranuta si au manutele si picioarele reci... clar nu le e bine asa.



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

asa cu Victor alaturi:

........casa de piatra tatyana si maribell...

multumim pt urarile de pe 15 si la multe lunite tuturor bebeilor la a caror aniversare am lipsit:)



Mergi la inceput