Efectele varicelei asupra fatului & viitoarei mame

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

mia, eu am avut varicela la 18 saptamani, am facut doar eco dupa aceea si am un baietel superb, sanatos si chiar foarte activ si atent pt un nou nascut

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atiamiruna spune:

sdcristian, pana ai facut acel eco medicii ce ti.au spus? ai mai auzit de la vreun medic spus direct chestia cu cele 20 de saptamani in care exista risc de malformatii? eu am vb cu trei si toti au spus ca daca am trecut de primul trimestru e. . .ok. dar ca nimeni nu garanteaza nimic niic daca nu as fi facut varicela
mie mi.e frica de acele probleme care nu se pot vedea laeco - de auz si vaz, asta daca doamne ajuta la ecografie restul e ok.
mai povesteste.mi si mie te rog din cele spuse de medici .

poate ma inveti si cums a trimit un mesaj privat ca tot nu reusesc.


multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

mie toti mi-au zis ca la varsta de 18 saptamani fatul deja e complet format, organele adica, si ca nu ar trebui sa existe riscuri

la eco am vazut crestere normala - eco la 22 de saptamani, degeab faci la o zi dupa varicela, trebuie vazuta evolutia

nimeni evident nu mi-a dat vreo garantie sau ceva, dar noi am simtit ca e bine si asa a fost

eu am avut o forma usoara, fara febra, doar bube

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atiamiruna spune:

sdcristian

mie mi.au aparut vineri doua bubite,s ambata dimineata alte trei, sambata noaptera a erupt, duminica a fost liniste si azi, luni m.am umplut de bube. stau cu emotie sa nu fac febra.
baietelul meu a facut eruptie la fel ca mine dar febra a aparut la doua ziel dupa incheierea eruptiei. de aia imi e teama si ma rog s atreaca zilele astea
ai luat ceva preventiv? eu doar vit C si lamaie multa de ma doare stomacul, nospa ptr eventuale contractii si cate un paracetamol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

mie mi-a dat voie doar tinctura mentolata, paracetamol nu am luat ca nu am avut febra, si evident no spa

incearca sa stai calma, grijile prea mari nu sunt bune

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atiamiruna spune:

sdcristian, multumesc ca imi raspunzi

am facut cred o iritatie a sistemului nervos. cd vad bubele ma apuca nervii, am f multe si parca tot apar. dr mi.auspus ca pana la 7 zile tot apara. la tine au fostmulte? unde pun mana simtbube. imi vine sa urlu nu am dormit decat o ora asta noapte. nu de mancarimi ci de irascibilitate
nu stiu cum sa ma calmez ca efectiv nule suprt. mi se gface rau cd le vad umflate cu lichid.


in cate zile ai reusit sa scapi de lichid? macar sa prinda crusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

cred ca 4 zile a fost crunt, ma mancau de imi venea sa rup pielea de pe mine, apoi au inceput sa se usuce. nu am avut multe, dar erau mari. uscarea a durat vreo 2-3 zile, de and se tulbura lichidul pana apare inceputul de crusta

da-le cu tinctura ca ajuta si ea la uscare

o sa se usuce in ordinea in care au parut, evident. sa nu te sperii ca vor fi urate, crusta neagra si lichid galben, da-le pace si nu le rupe sa nu ramai cu semne

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miakarmand spune:

buna,
eu am facut amniocenteza la clinica Promed unde este cel mai bun doctor pentru acest gen de interventie SILVIU PREDOI...costa doar pt varicela in jur de 800 ron Eu am platit 1600 pentru ca am cerut si testul rapid care ti analizeaza in plus 3 perechi de cromozomi ...am zis daca tot nu am apucat sa mai fac triplu test .
in 10 zile lucratoare vine rezultatul de la testul pt varicela ...la mine a fost negativ....adica pana la acel moment nu trecuse virusul de placenta ...eu am facut analiza in a 17 a zi de varicela si la acel moment eram la 19 sapt . E cea mai sigura analiza care ti spune clar daca a trecut virusul de placenta ..asta ca sa nu dai bani degeaba pe la doctori pe ecograf....inebunesti de atatea pareri si nimic sigur nu vei afla de la eco .. asa ca mai bine dai banii pe amniocenteza SI VEI STI CLAR CE AI DE FACUT...PENTRU CA FARA ANALIZA ASTA NIMENI NU POATE SA GARANTEZE NIMIC .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miakarmand spune:

buna,
eu am facut amniocenteza la clinica Promed unde este cel mai bun doctor pentru acest gen de interventie SILVIU PREDOI...costa doar pt varicela in jur de 800 ron ...in 4 ore esti acsa , interventia dureaza un minut dar dureaza perfuzia si discutia cu un doctor de acolo . Eu am platit 1600 pentru ca am cerut si testul rapid care ti analizeaza in plus 3 perechi de cromozomi ...am zis daca tot nu am apucat sa mai fac triplu test .
in 10 zile lucratoare vine rezultatul de la testul pt varicela ...la mine a fost negativ....adica pana la acel moment nu trecuse virusul de placenta ...eu am facut analiza in a 17 a zi de varicela si la acel moment eram la 19 sapt . E cea mai sigura analiza care ti spune clar daca a trecut virusul de placenta ..asta ca sa nu dai bani degeaba pe la doctori pe ecograf....inebunesti de atatea pareri si nimic sigur nu vei afla de la eco .. asa ca mai bine dai banii pe amniocenteza SI VEI STI CLAR CE AI DE FACUT...PENTRU CA FARA ANALIZA ASTA NIMENI NU POATE SA GARANTEZE NIMIC .
Mare grija sa nu apuci sa faci temperatura...eu nu am luat nimic dar stateam cu copresii de apa rece...mai ales noaptea. in rest pudra si alifie petru bube.
daca mai vrei sa sti ceva spune ca acum am scris in fuga si scuze pt greseli, daca sunt , ca in acest moment raspund si la telefoane si nu sunt foarte atenta.....
eu acum am 25 sapt si sper sa fie totul bine ..ma gandesc daca nu a trecut virusul pana in a 17 a zi de bube sunt foarte putine sanse sa fi trecut dupa ..si in plus din a cincea zi am inteles ca se produc anticorpii daci baiatul meu ave si el anticorpi din acel moment
multa sanatate si anunta ma ce ai facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atiamiruna spune:

ptr miakarmand
multumesc ed raspuns.
eu am vorbit de amniocinteza dar mi s. aspus ca e pentru afectiuni genetice. maimultimedici aus pus acelasi lucru. se verifica acele combunatii cromozomiale. ceaea ce ai psus acum e altceva din cate mi s. aexplicat. dar e deja pre atarziu. eu sunt din piatranemat si am meedicul la bacau. nu se face acea analiza care sa verifice daca a trecut virusul de placenta. nici medicul de la iais cu care ma vorbit nu mi.a pomenit de asa ceva.
o alta intrebare ti.as pune te rog. tu ai facut varicela cand erai in saptamana 17 sau cand avea 17 saptamani sicateva zile? eu ama vut ultima menstra poe 17 martie si varicela am facut.o in saptamana 17 deci la 16 saptamani si cateva zile, adica pe 16 iulie.
ma gandecs ca ai facut la 17 saptamani si ceva din moment ce acum ai fi in 25. asa e?

eu voi face morfologia fetala saptamana xcare vine pe 10 august, l;a doi medici din iasi. am emotii dar ma rog s afie bine.

poate ma lamuresti cu numaratoarea saptamanilor te rog:)

Mergi la inceput