PRIETENE FARA TITLU (69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Salutare!

Si eu pe aici..mai citesc pe sarite, niciodata nu apuc sa scriu.
Sanatate copilutilor bolnaviori.
Copii mei sunt ok, raciti continuu. Din fericire fara febra dar avem secretii din belsug si tusim intr-o veselie.
Le fac nebulizari cu flixotide si ser fiziologic. pe langa astea mai bagam si alte siropele.
Deocamdata n-a fost nevoie de antibiotic.
Ioana merge in continuare la inot, ii place si nu prea ca nu-i chiar distractie cu proful ala. Deja a invatat sa inoate pe spate. Sambata a fost concurs acolo (noi nu aveam ce cauta) asa ca am avut we relaxant:))
Ioana la gradi face liniute bastonase si alte cele. le da chiar si teme pentru acasa in we. saptamana asta a avut / - / - / valeu ce a facut ioana pe acolo :))) Chestia este ca fata mea nu prea are chef de lectii
rares s-a mai obisnuit cu gradinita. Nu mai plange in fiecare zi. Din pacate tot nu s-a integrat. Nu se joaca acolo cu copii si nici nu participa la activitati mereu.
Eu tot cu cura de slabire. Cred ca pana la urma pe mine ma va slabi efortul de-a ma abtine si mai apoi mustrarea de constiinta.
Azi m-am gandit eu sa-mi fac pizza monti. cu faina integrala si tarate. A iesit suuuper buna!! Oricum am mancat-o! Acum ma simt ca un balon si ma intreb cum mama naibii sa nu ingrase asta!!
ma duc sa-mi aduc copii in casa(sunt dincolo la matusa) sa-i spal si sa-i bag la nani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara.
DANIELO aiurea rau cu temele de casa deja de la gradi! Da' ma rog azi am avut si noi tema de casa ca a trebuit confectionata o masca de Halowen si colorata de copii.Diana a vrut pisica,eu i-am desenat-o + decupat-o si ea a pictat-o (cu turcoaz,verde crud,mov si rosu ... numai a matza nu mai arata )
Tot pe maine trebuie sa duca si legume la gradi.
Suna bine chestia cu inotatul pe spate ! Inseamna ca e inaintata bine deja. De cata vreme a inceput si de cate ori pe saptamana merge? Si cat costa pe luna?
Diana abia asteapta ziua de maine sa mearga iar la inot.E drept ca profa asta e draguta.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Ca tot sunt aici hai sa va povestesc o situatie si sa v intreb si pe voi cum ai proceda.

Eu o tot intreb pe Ioana cu cine se joaca la gradi. Ea mereu imi spune ca se joaca impreuna cu Romi(vecina noastra). Eu o tot ponegresc pe aceasta Romi ca este autoritara si o domina pe Ioana (exemplu: apare Ioana cu 2 bomboane in mana, Romi le smulge si le imparte ea. Vine Ioana cu o jucarie o ia Romina..etc) Chestia este ca Ioana o cam lasa...cateodata ma enervez si vreau sa intervin(atunci cand se intampla de fata cu mine si atunci Ioana nu ma lasa...zice ca ea i-a dat sau ea a lasat-o...
Stiti ca Ioana anul asta a trecut la grupa mare, aici este ciudat sistemul ca nu se duce o grupa de la inceput pana la sfarsit. O educatoare are grupa mica, adica copii pana la 4-5 ani si asta unde este si Ioana acum ce are copii de la 5 la 7 ani. Asa Ioana si alti 5-6 copii anul asta au trecut de jos de la grupa mica, sus la grupa mare.
Acolo copii necunoscuti...deja formati pe grupuri de interese(asta este extraordinar, sa se intample lucruri de felul asta inca de la gradinita)....
Cu ceilalti copii nu prea interactioneaza. Sau oricum destul de rar. S-au format deja grupuri. Exista o "elita" condusa de o pustoaica din grupa pregatitoare si se numeste CLUB. Azi cand am dus-o pe Ioana la gradi O fetita plangea de mama focului s edicatoarea incerca sa medieze conflictul. Nu m-am bagat dar am intrebat-o pe Ioana despre ce era vorba. Fetita respectiva plangea ca ar fi fost eliminata din club(prezenta mamei si implicarea educatoarei au faut-o pe fetita lider sa spuna ca a fost doar o gluma)
Ce urmeaza m-a durut foarte tare...Ioana mi-a spus ca fetita lider i-a pus si ei ca face parte din club dar ca ea nu crede si stie ca a fost doar o gluma. Eu ametesc!! Imi vine a ma duc la gradi si sa fac eu ordine un pic pe acolo. Pe de alta parte as vrea sa invete sa se descurce singura...
Acum chiar plec:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Ioaii Danielo din ce zici parca si vad deja un film american d-ala cu adolescenti: cu majorete si gastile aferente,cu fata cea populara si rea contra cei buni dar tinuti la distanta ...
Dar la urma urmei cred ca asa ceva exista si la Diana la gradi.La inceputul grupei mari mi-a zis Diana ca una din fetele mai mari Oana care i-a zis ca pe ea (pe Diana) n-o invita la ziua ei . Io clar n-o sa plang ca nici noi n-am invitat pe nimeni de-acolo si nici n-am de gand.Sunt si unele mamici ce probabil se cunosc si automat se cunosc si copiii mai bine,poate si asa se formeaza gastile alea.Dar nu numai asa.
Dianei oricum zice ca nu-i place de fata aia Oana,ca tot vrea sa o coafeze si pe Diana si ea nu se lasa, in schimb ii place de alta fata mai mare Iasmina.
Acum tocmai o mai chestionai si aflu cu stupoare amanunte de spre "iubitelul ei" colegul de pat Razvan care citez: "MA ZAPACESTE DE CAP" "VREA SA MA PUPE SI IO IL LAS " (pe obraz ca am chestionat-o).In schimb Gabi,o prietena de-a ei "ii da peste gura" cand vrea sa o pupe respectivul Si respectivul nu stie ca de fapt el e iubitelul Dianei si nici nu vrea ca el sa afle
DANIELO referitor la Romina aia de care mai ziceai si alta data, nu stiu ce sa zic,daca tocmai Ioana o apara atat ...
La noi e ok ca sunt tot acelasi colectiv de la inceput,doar vreo 3 baieti au venit noi si pe unul si l-a si insusit deja ca iubit Dar de prietena zice ca e prietena cu David.Altadata era cu Edi.Si in loc de Iasmina si Gabi,altadata zicea de Diana cealalata,de Amalia sau mai stiu eu care,deci de doi-trei ani se imprieteneste-desprieteneste de zor cu fiecare prin rotatie

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Copii mei se spala singuri. Va dati seama ca au consumat tot gelul de dus si este apa peste tot(eu prevad si culeg materialele textile inainte si le pun gel cat cred eu de cuviinta intr-o sticla goala. pasta de dinti le pun eu pe periute ca altfel isi albesc dintii nelimitat!
Monica eu platesc la Ioana inotul 280 ron pe 12 sedinte. O sedinta separat costa 30 ron. Chestia nasoala este ca daca platesti 12 sedinte ai obligatia de a le face intr-o luna. Daca s-a terminat luna si tu ai fost la o singura sedinta spaga ta. Daca stii ca nu prea vii este mai bine sa platesti sedinta separat.
Ioana a inceput de pe 5 octombrie si am fost de 8 ori deja. Mergem de 3 ori pe saptamana. marti si joi de la 16.30 pana la 18 si sambata de la 10.30 la 12. Deci 4.30 ore pe saptamana.
nasol este ca-i departe, tocmai la mijlocul statiunii mamaia, asa ca pe mine in afara de aia 280 ma mai costa vreo 400 benzina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DANIELA aoleu taman acolo mergeti? Eu credeam ca aveti loco prin Eforie.Cam atat ne costa si pe noi la piscina asta privata ca pe voi cu abonament: 195 lei 8 sedinte asta inseamna 24,375 lei.Evident fara benzina de care zici tu Diana a pierdut o ora,dar o putem recupera venind de doua ori cu jumate de ora mai devreme ca lunea are profesoara si de la 16 si de la 17.Noi mergem de la 17 de obicei. Si mai au vinerea de la 18.Orele pierdute din cursul de la bazinul olimpic nu le-am mai recuperat,ca nu mai voia Diana iar la bazin cu apa mai rece cand a dat de asta cu apa mai calda si oricum era racita inca.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Noi avem un succes in acest plan. Daria a invatat sa nu mai fie la cheremul fitzelor de prin parc. Era o fetita Patricia, care la fel, ii impunea Dariei chiar si sa ii dea jucarii acasa, de tot. O punea pe Daria sa imi spuna ca "s-a plictisit" de jucarii pe care eu stiam ca le adora (cai), pentru a putea sa i le dea de tot ei !!! O ameninta ca se mai joaca cu ea daca nu ii da jucarii. Si nu vorbim de impartit prin parc, ci ... le cerea de tot, sa fie ale ei !! Daria i-a dat cateva, si nu le-am putut recupera decat prin interventie la parinti, caci ea nu le mai aducea afara sa le inapoieze. Aceasta este fetita care s-a comportat rautacios zilele trecute. Am instruit-o pe Daria sa ii spuna ca "nu mai este prietena cu ea" si sa nu se mai joace cu ea. Spre uimirea mea, Daria chiar asa a facut. Si-a dat pana la urma seama ca acea fetita nu se comporta ca o prietena, si cand s-a intalnit cu ea, a raportat decizia, si a ignorat-o complet in parc Nu o credeam atat de puternica sa faca acest lucru, dar uite ca a reusit, si o vad si impacata cu aceasta decizie Ramane de vazut cat o si tine

Vrem-nu vrem ... asta e lumea in care vor creste. Plina de "cluburi". Macar de ar putea alege clubul potrivit pentru ele, pe baza unor valori sanatoase, si nu pe criterii de popularitate, bani, masini si alte de gen.

-------------------------------------------
Deea, mamica de Daria
poze: http://www.dropshots.com/oitabarsana1

made in Brasov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DEEA da uite ce chestie si eu o credeam pe Daria usor mai "moale" si cand colo uite cum a reactionat,i-a taiat macaroana aleia!
In schimb pe Ioana Danelei o consideram mai puternica si totusi ea e demult de cand era mica la cheremul Rominei aleia

De Diana mea nu stiu ce sa zic si unde sa o incadrez.La bloc la mami dirija de zor copiii,dar sunt majoritatea mai mici decat ea pe-acolo,deci e cam normal sa fie asa.Si ei nu prea i se pot lua lucruri "de tot" ca e foarte posesiva.Imprumuta,dar rar da de tot,asta de obicei cand o mai apuca cate un acces d-ala de darnicie iar atunci ar da si ce nu trebuie
Oricum ea se cam lupta pentru drepturile ei,eu nu o vad dirijata de alt copil,dar nu se stie niciodata,aparentele inseala.

Apropo de caracter d-asta puternic,nerabdator,ciudos si capos.Valeleu sa il vedeti pe Tudor.Acum nu numai ca se tranteste instant in fund dand cu mainile de podea sau luandu-se de cap ci se mai si tranteste pe burta Mai si n-are decat un an si doua luni! E suficient sa scoti par example sticla cu nurofen, dar poate fi si o farfurie cu mancare sau un pachet de biscuiti - si in loc sa i-l dai in secunda 1 ,sa intorci un pic capul - par example ca te-a strigat X sau vrei sa iei lingurita - ca deja e si trantit pe jos hahaind de nervi ! Si cand vrei sa ii dai,nu mai vrea dom'le ! Le tranteste cat colo! Pai si Diana mai facea crizute daca n-o lasai cu ce voia, dar nici chiar in halul asta! Eu am adoptat tactica sa il las sa hahaie cat vrea,pana se satura,dar ma mai bufneste si rasul ce e drept ... Mai incolo insa n-o sa ma mai bufneasca daca o tine tot asa

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Si eu am invatat-o pe Ioana sa nu-i mai dea cu atata usurinta orice. Chiar ea recunoaste ca este o "apucatoare" sau "smulgatoare" asa ii numeste ea pe copii care iau lucrurile din mana altcuiva fara permisiune. Problema este ca aceasta fetita este vecina cu noi(din fericire acum toamna-iarna avem putina tangenta cu ea ca nu prea ne mai intalnim) si este si cam de aceeasi varsta cu Ioana si mai frecventeaza si aceeasi gradi(din pacate avem putine optiuni asa ca varianta cu mutat la alta gradi nu tine).
Din pacate ma gandesc ca este o chestiune de caracter. Eu nu pot decat sa sper ca odata cu varsta sa invete sa discearna si sa-si dea seama ca are si alte optiuni. Ea acum este doar foarte buna, ingaduitoare si ii este si teama ca-si va pierde "prietena" aceea amenintand-o la tot pasul ca nu va mai fi prietena ei daca nu face cutare sau daca nu-i da nu stiu ce!
Eu ii tot explic ca Romi nu este o prietena adevarata daca se comporta astfel, ca nu are voie sa ameninte si nici nu are voie sa ia lucruri din mana altora fara sa ceara voie dar ea tot cu Romi.
Cred ca aceasta Romi nici nu o lasa sa se imprieteneasca cu alte fetite la gradi, ea fiind o anti sociala datorita caracterului, Ioana acceptand-o si datorita faptului ca se stiu de mici, este singura ei prietena si din pacate o domina si o separa de ceilalti. Ma cam macina problema asta....Din aceasta cauza imi vine sa o dau pe Ioana la scoala la 7.6 ani, ca sa nu fie in clasa cu ROMI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DANIELA da e nasol asa,practic Ioana e cam dependenta de fata aia.Daca ar lipsi aia cateva zile de la gradi,oare cum ar fi? Pana la urma eu cred ca tot se va mai imprieteni Ioana si cu alte fetite de la gradi,ca nu e ea deloc genul nesociabila.Poate daca ai vorbi cu educatoarea sa le mute mai la distanta cu scaunelul/cu patul (sau ea nu doarme inca la gradi?) ai rezolva ceva.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput