Chefir

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

OLIM, scuza-ma, abia acum am vazut ca esti si tu din Franta !
Ca sa ajung la Beauvais imi e greu , e distanta mare, insa daca crezi ca poti sa-l trimiti prin posta, contra cost, ti-as fi recunoscatoare ! Te gandesti si ma tii la curent, multumesc oricum de intentie !
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

As dori si eu ciupercuta in caz ca are cineva de dat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha spune:

si eu mai sper inca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Orhidee23 spune:

Daca mai prezinta interes subiectul,am sa dat cateva amanunte.
Noi folosim in familie,kefirul de 1 an de zile.Bem in fiecare seara cate-o cana.Cumnata mea,la varsta adolescentei,i-a iesit niste cosi foarte mari si urati pe fata.Eu stiind ca sunt pe baza hormonilor care urla-n ea,i-am zis ca poate sa bea tone de chefir ca nu rezolva nimic.Dupa 2 saptamani a trebuit sa-mi retrag cuvintele,si sa-mi prezint scuzele de rigoare.Ii trecuse tot.Fara urme.Fara sa mai apara.I-a curatit efectiv sangele.Eu am slabit 3 kilograme,pe care de la nastere nu mai reuseam sa le dau jos,si am scapat de costipatie.Daca il pui pe fata,ca o masca si stai asa vreo juma de ora,dupa cateva aplicari ai sa observi diferente serioase.Mai ales celor cu ten acneic.Deci atata kefir avem,ca trebuie sa aruncam din el.Chiar daca dam si la cunostinte,avem foarte mult.Eu din experienta va spun,ca este un medicament natural,daca pot sa-i zic asa,care ajuta foarte mult,daca il consumi regulat,si pe timp indelungat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

OLIM, ce zici, esti de acord cu ce am notat mai sus , sunt o tipa serioasa sa stii, imi mentin afirmatia contra cost ! Merci !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Orhidee23 spune:

Daca vreti careva chefir,eu vin intr-o luna in Ro,locuiesc in Oradea,dar vi-l trimit pe posta.Si eu l-am primit gratuit,gratuit il dau mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Orhidee23

Daca vreti careva chefir,eu vin intr-o luna in Ro,locuiesc in Oradea,dar vi-l trimit pe posta.Si eu l-am primit gratuit,gratuit il dau mai departe.


eu vreau! eu vreau! dar nu stiu sa-l prepar. stiu ca as gasi informatii pe net dar daca ai vrea sa ma si inveti am mai multa incredere in experienta ta

******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbātii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Orhidee23 spune:

Iti trebuie un pic de rabdare
Am sa-ti pun intr-un borcan de 500 jumate granule,jumate lapte.(eu il intretin doar cu lapte din comert 3,5 ca iese mai slab ca si aciditate,decat cel de vaca,plus ca aici nici n-asi avea de unde sa-l procur.)
-sa-ti iei o sita de plastic,nu ai voie sa folosesti lingura sau sita de fier,doar obiecte de plastic sau sticla.t
-tot la 12 ore(il poti lasa si 24 dar va iesi mai tare,iti va fi greu sa-l consumi)strecori laptele prin sita de plastic intr-o cana,iar ciupercutele ramase le tii in sita,si le treci prin cateva jeturi de apa rece,si umbli un pic cu mana,printre ele,ca sa pierzi si laptele depus.Ele arata exact ca si buchetelele de conopida fiarta,si cam aceeasi textura.Laptele rezultat,este excat la laptele acru la gust.Nici-o diferenta.
-borcanul se pastreaza intr-un loc intunecos,acoperit cu un capac pus invers,sau eu ii pun o rola de hartie si o prind cu un elastic.
-daca ciupercutele se ingalbenesc,e semn ca mor,nu mai pot fi utilizate.(dupa ce le-am lasat 48 de ore,mi-au murit)
-daca pleci in concediu,poti lasa borcanul in frigider,o luna,doua.
-da-mi un PM cu adresa ta,si inainte sa vin in ro,o sa te anunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Orhidee23

Iti trebuie un pic de rabdare
Am sa-ti pun intr-un borcan de 500 jumate granule,jumate lapte.(eu il intretin doar cu lapte din comert 3,5 ca iese mai slab ca si aciditate,decat cel de vaca,plus ca aici nici n-asi avea de unde sa-l procur.)
-sa-ti iei o sita de plastic,nu ai voie sa folosesti lingura sau sita de fier,doar obiecte de plastic sau sticla.t
-tot la 12 ore(il poti lasa si 24 dar va iesi mai tare,iti va fi greu sa-l consumi)strecori laptele prin sita de plastic intr-o cana,iar ciupercutele ramase le tii in sita,si le treci prin cateva jeturi de apa rece,si umbli un pic cu mana,printre ele,ca sa pierzi si laptele depus.Ele arata exact ca si buchetelele de conopida fiarta,si cam aceeasi textura.Laptele rezultat,este excat la laptele acru la gust.Nici-o diferenta.
-borcanul se pastreaza intr-un loc intunecos,acoperit cu un capac pus invers,sau eu ii pun o rola de hartie si o prind cu un elastic.
-daca ciupercutele se ingalbenesc,e semn ca mor,nu mai pot fi utilizate.(dupa ce le-am lasat 48 de ore,mi-au murit)
-daca pleci in concediu,poti lasa borcanul in frigider,o luna,doua.
-da-mi un PM cu adresa ta,si inainte sa vin in ro,o sa te anunt


mi-am salvat mesajul tau

nu ai PM activat si nu pot sa-ti transmit adresa da-mi o adresa de mail pe PM si discutam asa sau, daca vrei, activeaza-l pe al tau

******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbātii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlyLady74 spune:

Aciditatea kefirului e data de cat de mult ti laptele cu "conopidutele" in el sau daca ai prea multe "ciupercute" intr-o cantitate prea mica de lapte. Vara e indicat sa pui vasul in care pui la preparat kefirul la frigider peste zi deoarele din cauza caldurii se poate face in 2-3 ore dupa care devine acru si suparator la stomac. Daca pui lapte de vaca nefiert (din surse sigure, normal) e cel mai bun. Kefirul va iesi ca un iaurt dulce, iese acru daca il lasi mai mult si ingrozitor de acid daca ramane prea mult Am ramas intr-o zi fara lapte de vaca si am pus lapte din comert. A iesit un iaurt de baut. Nu se compara. E adevatat ca in cazul laptelui de vaca ai nevoie de o sita cu ochiuri mai mari si sa pazesti puii la clatire, dar nu se compara.
La copii le place foarte mult pus in blender, cu o lingura de zahar pudra vanilat, o banana si o cana de fructe congelate. Iese o inghetata ... iami . E foarte bun cu seminte zdrobite de susan si in iar cu cereale e ideal.
Citeva locuri in care poti citi despre kefir:
http://containerulverde.blogspot.com/2011/01/cum-se-prepara-kefirul.html
http://www.chefir-bio.com/cum-se-prepara-kefirul-de-lapte.php
http://www.culinar.ro/forum/continut/Am-o-nelamurire/11520/Cum-se-face-kefirul/

PS: Nu cumparati ciuperca tibetana, kefir de lapte sau cum il gasiti ca denumire. Daca sunteti din Romania si vreti sa va faceti kefir in casa sunt destule persoane care sa va ofere gratis. Daca nu gasiti, dati-mi un pm si va trimit cu posta, gratis.

Mergi la inceput