Prietene la bine si la greu - 66

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

marti ajunge coletul la mine

by Raluca, full time mother for Remus Andrei(8 nov '09)

hai cu bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Bine v-am regasit!

La multi ani, fulgusori Gabriela si Andrei, sa cresteti mari si sanatosi!!! Am sosit mai tarziu cu urarea, dar stiu ca nu va suparati.

Am revenit vineri din calatorie si asta e prima jumatate de ora libera pe care o am, mi-am reintrat mai greu in ritm, incredibil cat de repede am uitat fel de fel de amanunte despre rutina fetitei...

Sa va zic asa:
- nu am citit nimic din urma, asa ca sa imi fie iertat daca sunt subiecte hot si eu pe langa ele
- m-am gandit la voi si la bebicii vostri zilele astea, sper ca toata lumea e bine si sper, cand oi avea timp sa citesc din urma, sa gasesc doar vesti bune
- in excursie a fost ok, m-am si odihnit putin
- pe la templele vizitate am fost uimita sa descopar printre desenele lor scene cu alaptare, foarte finut desenate, atat a bebelusilor (erau tinuti in brate de mame sau zeite), cat si a copiilor mai maricei, care deja erau desenati stand in picioare, langa pieptul mamei. In alt loc, tot intr-un templu, pe un perete erau desenate instrumente utilizate de ei in medicina si la sectiunea cu nasteri, pe langa fel de fel de instrumente, erau desenate si femei in pozitia cea mai buna pt nastere considerata de egipteni, anume, in sezut (mi-am amintit discutiile voastre de acum un an, cand se discuta mult despre nastere si ziceati ca nascutul pe masa ginecologica e nenatural ca bebelusul are de mers la deal, practic.). Am fost uimita de cele 2 descoperiri, desenele cu scene de alaptare si pozitia nasterii, am zis sa vi le zic neaparat ca o sigur o sa va placa.
- fetita a fost si ea ok cat am lipsit, de mancat ca de obicei, lapte nu a vrut nicicum decat cu lingurita, iar somnul de noapte s-a imbunatatit considerabil, adica 10-11 ore legate, fara exceptie.
- pe final de mesaj, vestea mai proasta ca la revenirea mea Ana refuza categoric sanul, asa ca ii dau lapte cu lingurita si sunt ff mahnita (desi stiam ca exista mari sanse sa ajung aici, na, am tot sperat..). Mai incerc totusi, aproape la fiecare masa, dar urla numai cand o pun in pozitia de alaptat. Daca are cineva chiar si cea mai trasnita idee despre cum as mai putea incerca sa o readuc la san, sa zica, ca eu incerc.

Intrebare: cred ca mi s-a stricat beibicucul, tb sa mai vad. Dar pana ma lamuresc, trebuie sa fac mancarea la altceva, ma gandeam sa fierb legumele in kukta in apa f putina. Voi stiti cumva kukta vs cuptor: cum e mai bine pt nutrientii din mancare? Avantajul kuktei e ca e mai rapida, in 3-4 minute se fierb legumele, dar nu stiu cum e cu nutrientii. Merci!

Despre parc, eu maine dimineata merg la doctor, tot cu stomacul, asa ca abia marti dimineata merg la plimbare. Marti ne vedem?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Dozz,eu am folosit pt prepararea mancarii mucosilor atat oala sub presiune cat si cuptorul.
Oala o foloseam in special atunci cand eram singura cu ei,cat timp le dadeam fructele,era gata si supa,plecam linistita la plimbare imediat , cand ne intorceam,in timp ce ei dormeau scoteam legumele de acolo (calde) si le pregateam.
Cand vremea de afara nu era tocmai prietenoasa,asta insemnand ca saream peste plimbarea de dimi,cat si atunci cand aveam ajutor foloseam cuptorul. Dezavantajul era clar durata prepararii (al meu e electric) dar mancarea era mai gustoasa si era preferata celei fierte.
Din punctul de vedere al pastrarii nutrientilor nu stiu care e solutia potrivita,eu am mers cumva pe mana (in fine,gustul)lor.
Si in prezent,in functie si de meniu(de timp si de ajutoare) folosesc diferite metode de preparare : oala sub presiune,cuptor,abur sau oala simpla.
Nu ti-am raspuns la intrebare ....ti-am impartasit din "experienta" mea.
Pupam mica Ana si tinem pumnii sa iubeasca iar tzitzi


Astazi am avut in meniu supa de pui cu galuste; cum suntem pe calea rinlocuirii blenderului cu pasatul la masa de pranz, am incercat varianta pasat + supa(zeama) in aceeasi lingurita. Chiar nu ma asteptam sa pape asa bine aceasta noua "consistenta",cred ca erau incantati (parca si Santi la fel daca nu gresesc)sa descopere in aceeasi inghititura si solid si lichid.

Nu stiu cum sa procedez cu fructele ,in sensul ca as renunta la blender si dimineata. Problema mea este ca nu le accepta bucatele, nici din mana,nici din lingurita,iar daca le pun pe tavita sa le culeaga ei se joaca cu ele in manute,le mototolesc dar nu le baga deloc in gura (biscuitii,oul,carnita le iau singuri din castronel si hop in gura,ca am probat). De pasat,doar banana,avocado poate si strugure ar merge...restul fructelor sunt cam tari,asa ca am optiuni limitate.
Fetelor care ati depasit nivelul "blender" cum ati procedat cu fructele?

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Sunt pe aici, sunt la zi cu cititul, dar sunt intr-o stare....
Maine dimineata se interneaza mama in spital, pentru o noua operatie.

Dana, mama lu' Pinky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Raspund si eu la strigarea catalogului.Cam tarziu,dar am fost un pic in butoi.Se pare ca atat eu cat si Geo avem anemie.Nu stiu inca detalii le aflu abia joi.Eu miercuri merg la ortoped.Sper sa gasim cauza durerilor de mana.
Geo are 6 dinti si asteptam inca 2.Unul sus si unul jos.
Va invit la citronada.
Lavi casa de piatra si multa fericire alaturi de sot,de Rares si de micutul din burtica.
La multi cu intarziereAndrei si Gabriela.Sa le aduceti multa bucurie parintilor si impreuna sa savurati fiecare nebunie pe care voi o veti face.Sa cresteti mari si frumosi si ii faceti mandri pe ai vostri cu realizarile voastre.
Many eu nu stiu unde e magazinul next.Cred ca in mall Baneasa.Uite www.nextdirect.com/ro/en/shopping/boys/newbornboys#LID=01_02_04_01_03" target="_blank">aici un link.Poti sa imi spui daca preturile sunt la fel sau nu?Mersi.
Am citit ceva din urma dar nu tot.
Ma bucur ca a aparut si Dozz.
Geo vrea sa ma joc cu el.Sper sa pot reveni dup ce il culc.Acum l-am dus un pic la taica-su la meci dar nu vrea sa stea.


de George-Stefan (15.11.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Dozz, bine ai revenit! Pupam Ana si sper sa revina la sentimente mai bune ptr tzitzi. As avea 2 sugestii: sa-i faceti baie in cada impreuna si sa incerci acolo sa-i dai sa suga si 2 sa incerci pozitia aia footbal hold de care am tot zis eu pe aici. In rest mult timp cu ea in brate, dormiti impreuna, stai mult dezbracata in casa...

Cuscri, soricelul pare bine la analize adica are o anemie usoara feripriva (lipsa de fier) iar monocitoza aia e ca si cum n-ar fi si oricum e probabil in cadrul virozei. Pupam soricelul scump!

Lyly ma bucur ca ai reusit sa descifrezi explicatiile mele!


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui grigore_tina
Many eu nu stiu unde e magazinul next.Cred ca in mall Baneasa.Uite www.nextdirect.com/ro/en/shopping/boys/newbornboys#LID=01_02_04_01_03" target="_blank">aici un link.Poti sa imi spui daca preturile sunt la fel sau nu?Mersi.
de George-Stefan (15.11.09)



Magazine Next sunt in Baneasa asa cum ai zis si tu si in mall Liberty, cel putin eu acolo stiu. Nu pot sa-ti raspund la intrebarea cu preturile , nu am memorat acum care sunt, am ramas in cap ca sunt acum maricele iar ca sa le compar ar trebui sa stiu cursul lirei, sa convertesc, prea mult ptr. neuronul meu. Pot sa-ti spun ca in perioadele de promotii, am luat lucruri foarte faine si multe lui Vlad.
Sper sa nu fie nimic grav cu anemia voastra

Am zarit si mesaj de la Dozz, ma bucur ca sunteti bine, ca te-ai odihnit dar imi pare rau ca micuta Ana nu mai vrea tzitzi. Chiar ma gandeam cum procedezi in vacanta sa mentii lactatia

Si am mai vazut un mesaj, de la Diana caruia ii transmit multi , sa treaca mucisorii.

Noi am dotat copilul, am luat pantaloni de schii, sunt asa faini parca este un mic ursulet si daca pana vine zapada nu incepe sa mearga tati o sa-i cumpere cauciucuri de iarna ptr. 4X4 si nu mai cumparam bocancei .

Gata ma bag la defrisat .

mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

buona sera

ia sa vedem ce faceti... ca mi-am mai revenit si eu putin, ca am fost cam apatica zilele astea. Iulian este tot cu ceva chestii prin gura dar sper sa mearga spre bine. Asta noapte a dormit ceva mai binisor. Eu nu prea , sper sa nu reinceapa insomniile.

Many numai zapada mai lipseste acuma .

Diana nice to see you

Raluci ce face Bubu? Sanatate!

Tina sper sa nu fie nimic grav cu anemiile alea

Dankutza si eu ma intrebam ce faci, dar m-am gandit ca tre sa fii ingrijorata de mama ta. Multa sanatate, sa treaca cu bine prin operatie! Ia zi, ce mai face Cezara?

Gabitza buna intrebare. Si eu ma intreb cum vom trece de blender la fructe, mai ales ca a venit iarna si ajungem la inevitabilul mar, adio pere, piersici, pepene galben... de astea moi.

Dozz welcome back! Sper tare sa revina Ana la , dar si daca nu, o sa fie bine oricum . Nu stiu sa zic cu kukta vs. cuptor insa asa la intuitie, fierberea rapida pare mai avantajoasa. Ce a patit beibicucu? Asteptam cu rabdare ceva poze cu piramide si multa bafta la doctor, sa vii cu vesti bune .

Na_bo bine ai revenit

Dana petrecere frumoasa de ziua sotului

Lylyana cat mai are Alex la greutate? Sper sa aveti o noapte mai usoara .


fetili, intrebari:
- cine a introdus mic dejun, inainte de fructe si ce contine?
- ce mai dati de mancare la masa 3? ca eu inafara de branza de vaci (aproape zilnic), iaurt, cereale / fructe din cand in cand.. nu prea am idei. I-am facut in doua zile dovlecel cu ou si branza la cuptor si nu i-a prea placut, la fel gutuie coapta...

multumesc


a, si pentru mamicile de fetite, daca vreti vreo rochita pentru vreo ocazie speciala, putati gasi si aici (e o prietena care face rochite la comanda).




Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

Sunt pe aici, sunt la zi cu cititul, dar sunt intr-o stare....
Maine dimineata se interneaza mama in spital, pentru o noua operatie.

Danku, multa sanatate mamei tale, si sa scape de nenorocitu ala de stafilococ in sfarsit! Stai cu noi ca o sa vezi ca o sa treaca repede timpul cat e mami tau in spital, operatie, refacere si totul o sa fie bine!


Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Gabitza, merci de explicatia cu kukta. Pica bine, ca nu imi trecuse prin cap sa impart operatiunea de preparare in doua etape.
Nivelul blender la fructe nu l-am depasit inca si am si eu impresia ca e un salt mai dificil, dar doream sa iti mai dau o idee de fructe moi: prunele. Merg si ele mancate neblenduite, cu conditia sa vrea copilul sa duca bucatele la gura, evident

Dankutza, imi pare rau sa aud ca pana la urma e nevoie de o noua interventie chirurgicala, Doamne ajuta sa fie bine si sa se refaca repede de tot mama ta!

Diana, multumesc de sfaturi. Le voi incerca. Cred ca de la stresul din ultimele 3 zile a scazut si secretia lactata, scot cu greu 200 ml pe zi, hmmm, am reintrodus mulsul la 1 si 4 noaptea, sper sa imi revin cu laptele.

Vad ca avem 2 fulgusori cu anemie, sper sa nu fie grav. Veti da fier?

Monis, deocamdata nu am introdus mic dejun inainte de fructe. Dar retin de la Diana ca zicea ca ar fi o idee buna sa amanam momentul pe motiv de variante limitate. Masa 3 la noi e un refren cu 2 versuri doar: fie iaurt, fie lapte cu cereale. Nu prea te-am ajutat cu raspunsurile, stiu . Am citit de insomnii, sper sa nu iti dea tarcoale din nou.

Mergi la inceput