E toamna in bostana cu PEPENASI de 2008 (199)

E toamna in bostana cu PEPENASI de 2008 (199) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161-180, 181, 182,
183, 184, 185, 186, 187, 188,
189, 190, 191, 192, 193
194, 195, 196, 197, 198

Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131

Sarbatoritii lunii octombrie:

2 dma2007, 12 MissJJ, 13 mitzi76, 15 maria-86, 17 Vladimir(Sybille), 18 truli-luli, 22 Violeta_m_tm, 24 struluta, 25 narcisa.s, 29 Carmenela, 31 mcoca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

oi fi prima???

va pup pepenoaselor, uite asa ca ma destind citindu-va

Pica aici se gaseste un burete ce se cheama Mister Clean Magic Eraser, sterge tot, si cerat si necerat, noi asa salvam casa. nu ma consum cind coloreaza, atita vreme cind nu scapa in permanent markers, ceea ce s-a intimplat si a fost tragic ....

Ille uite aici un umar de suport cu mama-soacra, stiu exact prin ce treci si te sustin . nu ca te-ai dat tu desteapta, pur si simplu asta e ca si cu maternitatea, pina nu treci prin ea nu poti sa-ti imaginezi cum e.
cit despre bataie: al meu se da la aia mai mari ca el , mori de ris, ca el e cam ca un tintar asa si se opinteste si se impinge cu cite unul de doua ori mai mare, nu imi explic ce e in capul lui exact dar clar de la testosteron i se trage...
acuma eu macar ii infiltez ideea ca nu are voie sa dea in fete, se poate lupta cu baietii, sa vedem ce-o iesi.
nenea in carte zice ca baietii chiar au nevoie de aceste "lupte", bine ar fi sa le cam faca cu tatal si acesta sa ii ghideze cam unde e cazul sa se opreasca.
de prieteni, numai de bine mai romanii de aici sunt tare putini, mai simti uneori nevoia sa vorbesti si cu oameni care iti inteleg limba aia de-acasa, altfel e, dar sigur ca e hit and miss... cred ca adopt politica ta cu DELOC, macar nu fac riduri.

Sib vreau si eu pe blog, te-am citit mereu dar ca nesimtita nu am zis nimic, scuze


Mami de doi mici

"If you believe everything that you read, better not read"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

La Ile i-am trimis PM. Biri, trimite-mi pe PM o adresa de email la care sa trimit invitatia. Iti trebuie un cont google de fapt.

Asta ii ziceam si la Ile, stiu ca e mai complicat asa, dar doar asa ma pot proteja putin ...

Mi-am facut blogul privat, prea multi ochi cascati la durerea mea si nu toti cu inima curata. Cine mai doreste sa stie ce e cu noi sa imi dea un semn pe privat, dar sa fie om bun :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

LA MULTI ANI FERICITI VIOLETA! SA FII FERICITA SI IMPLINITA ALATURI DE CEI DRAGI!


Dia, mami de soferita in devenire Miruna (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Multumesc fetelor pt. raspunsul la taiatul unghiilor! Pana la urma l-am scos pe tati la inaintare, ca la el nu comenteaza la chestii de-astea. El e mai ferm putin, asa ca a reusit usor s-o faca sa stea, asa intindea piciorul...

Bun, acum ca asta e rezolvata...mai am o dilema : de vreo saptamana imi zice Dia, ca au invatat-o ai mei...Adica ei ma striga asa si au incurajat-o si pe ea sa zica, ca li s-a parut distractiv... Eu vreau sa-mi zica mami, ca Dia is pt. toata lumea, vreau sa fiu si "mami" pt. cineva...Momentan o corectez, ii spun ca nu raspund decat la mami, asa ca Miruna a adoptat o solutie de compromis, imi zice "mami Dia" sau "Dia mami"...E haioasa intr-adevar, cand ma striga "Dia" pe un ton autoritar cand are nevoie de ceva, ca mami nu-l foloseste pe ton autoritar, mai mult pisicos...

Cat despre interactiunea in parc, si Miruna era batausa (am mai zis eu), acum de cand merge la cresa s-a mai potolit, chiar cauta compania copiilor, si merge ea la ei sa se bage in seama, da' tot mai scapa cate o palma sau cate un impins cand cineva se lalaie la tobogan si ea nu mai are rabdare...

Biri urata faza cu colega de servici...eu n-as avea tupeul in veci sa decid asupra lucrurilor altora, cum adica e ok sa iei inorogul de tot fara sa ceri voie mai intai de la parinte??

No, mai revin, acu fug la treaba. Va , o zi buna va doresc!


Dia, mami de soferita in devenire Miruna (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

VIOLETA la multi ani cu noroc si sanatate!

Imi cad ochii in gura de somn, dar juniorului meu evident ca nu... De la 22 la 4 dimineata s-a sculat din ora in ora, dupa aia a dormit si el pana la 7, dar apoi s-a gandit ca ne strica la amandoi atata somn asa ca e cazul sa dea trezirea generala Eu ziceam ca Luca e copil atomic, acum sunt tot mai convinsa ca Luca va fi cel linistit dintre ei doi, ca tare mult s-a schimbat Alex in ultimele doua luni. Cand am fost la eco 4D cu Alex in Ungaria imi spunea doamna dr. ca rar a vazut bebelusi sa se fataie atata in burtica, dupa ce s-a nascut vreo 2-3 luni a fost super linistit, ma si gandeam ca uite nu se adevereste ca va fi la fel ca in burtica, ei acum e bebelusul atomic din nou

BOBITA, unde mergeti in concediu? Sper sa aveti vreme buna si sa va simtiti bine!

ps Ne-am schimbat lookul, si eu si Luca. Adica pe Luca l-am tuns ieri cu masina de tuns si a stat tare cumintel (ca deh, a mai capatat si ma-sa experienta si nu l-a tinut jumate zi pe scaun), iar eu m-am vopsit roscata, da rosu-rosu, spre visiniu, ca mi-era tare dor de vremurile cand eram roscata, ma saturasem de blonzenie.


Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Buna dimineata

Ma mai recunoasteti si ma mai primiti inapoi?
Sper de acum sa reusesc sa scriu mai des si sa citesc si din urma.
Am citit si am ramas stupefiata, nu mai spun nimic decat CARMEN sa te lumineze Dumnezeu sa gasesti cea mai buna solutie si sa te fereasca de asa prietene.
Noi am tot avut cate ceva de rezolvat cu niste acte si am alergat de ne-am saturat, dar o parte s-a rezolvat si o parte mai urmeaza, dar le luam pe rand.
Acum avem de alergat dupa cumparaturi de botez ca pe 4 decembrie o sa il botezam pe finutul nostru si vreau sa fie frumos tare si deja m-am uitat dar unele hainute de botez sunt urate rau, am ramas uimita, dar vom mai cauta si trebuie sa gasim ceva pe placul nostru.
Pepenasa mea este o dulce s-a adaptat bine la parintii mei, unde sta de luni pana vineri, dar noi ii ducem dorul si ne e greu fara ea.Creste are cred vreo 14.5 kg si vreo 98 cm, mananca bine, vorbeste de ne-a capiat si destul de corect si face si ea propozitii cu sens de ceva vreme. In rest se joaca cu cuburi de constructie, ii place mult activitatea asta si pictatul dar la pictat ii place pentru ca are apa la dispozitie sa amestece culorile si freaca pensula pe plansa la maxim, o sa invete ea.
In rest incearca sa faca puzzle cu animale dar nu are rabdare, nu sta sa ii citesc o poveste cap coada da pagina si imi arata ea ce ii place din poze si ma pune sa ii explic imaginea si povestea trebuie sa o spun eu mai pe scurt nu sa o citesc.De colorat nu prea se agita mai mult mazgaleste.
Si ceea ce ii place ei este sa plecam cand se trezeste dimineata ne intreaba unde mergem, este o ducace.In rest a inceput prin casa de mult sa se catere pe unde poate, afara sa alerge, in parc sa sar gardul, sa se urce pe tot felul, chiar ma uimeste cu treaba asta ca eu nu am fost asa cataratoare ca eram fricoasa dar ea nu are probleme si noi dupa ea prin gradinile da langa parc, va dati seama ce imagine misto.
Gata cu laudatul denisei.
In ultima perioada am citit ca si alti pepenasi au avut probleme cu constipatia si la noi ar fi ca uneori face la la 2 zile desi papa supasau ciorbita zilnic si fructe cate trei, de fapt cu para si mandarina rezolvam problema asta. Dar nu stiu de ce e asa oare ce o constipa ??? Voi ce stiti? De facut face si la wc si la oala, dar cand plecam ii pun pampers ca nu vreau sa ma complic.
Acum deja s-a adunat lumea la birou si trebuie sa inchei , o sa incerc sa scriu mai des.
Pupici tuturor.

http://lb2f.lilypie.com/pLsGp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

'neatza fetele!

Dia, e o faza, o sa treaca si revine din nou la "mami" Eu zic sa o lasi in pace (parerea mea). Ai mei amandoi l-au strigat pe tati pe nume, apoi si pe mine o vreme, dar tot "mami" ramane de baza.

Syb, eu zic ca ai luat o decizie foarte buna, acum o sa-ti fie mult mai usor sa scrii.

Apropo de adresa de google, e simplu de facut si se poate folosi adresa de Yahoo. Eu asa am contul de google cu adresa de yahoo la nume ca sa nu uit, cam ca si la facebook de fapt.

Acu sa va povestesc in cateva cuvinte despre serbarea lui Stefan, nu ca ar fi el pepenas, e frate de pepenas dar la el in gasca a cam murit subiectul.

Toate au fost bune si frumoase pana la plecare cand na mai vrut sa plece fara cosul de fructe pe care citez "l-am aranjat cu greu si truda" Regula la gradinita este sa lase cosuletele acolo pana maine cand se vor servi la masa de fructe din ele. Nu este la prima serbare si nu am avut probleme pana acum...

A plans asa..."pe bune" pana acasa, inainte sa plecam a cerut cosul doamnelor si ele i-au spus ca nu-l poate lua Si a fost si mai mare circul.

Problema lui era asa: Vreau sa-l pastrez amintire "FIX" asa cum este acum, sa nu scoata nimic din el, sa nu miste vreun fruct!!!
A uitat dupa o vreme, spre seara...sunt tare curioasa azi cand se intoarce la gradi.

Acuma, eu nu am reusit sa-l scot lilnistit din gradinita, de pe hol, ca nu as fi vrut sa mearga sa-l ceara eram sigura ca nu o sa il dea nimeni, acum imi pare rau ca l-am pus in situatia asta.

A plans vreo 5 minute pe hol cand sa schimbat de haine si apoi l-am indemnat eu sa mearga la doamne sa le intrebe daca il da, el vroia sa merg eu sa-l iau! Asa pur si simplu sa intru si sa-l iau...( adica cu alte cuvinte, sa-l fur pe furis - cand doamnele nu-s atente)
Nu aveam cu cine povestii...

In fine, eu am ramas cu o stare de vinovatie ca nu trebuia sa-l indemn sa intre in clasa, el practic a mai urlat o bucata de vreme si apoi sa linistit, si-a rezolvat (sper) conflictul.

Azi sunt convinsa ca este alt copil, ca nu va mai fi curios de cosulet... in schimb, doamnele... mi ca il vor necaji ca nu prea se pot abtine sa nu-l intepe - pe motiv de - a-l obijnui cu... (orice)

Are uneori fixuri dastea aiurea, sa nu se modifice - ma nebuneste cu " eu asa m-am obijnuit - cosul sa ramana FIX asa toata viata lui, cu alte cuvinte nu poate sa accepte schimbarea, nu intelege ca lucrurile se intampla, ca timpul trece...ca se modifica... offf cum sa-l invat despre asta? Accepta ca vine iarna, pleaca toamna...bla bla dastea dar nu accepta ceva ce tine de el personal. De exemplu, avem un visin in curte pe care vrem sa-l taiem sa punem un mar si nu putem de el. Nu vrea si pace, si urla si plange si nu cumva sa indraznim sa taiem visinul " cu care el sa obijnuit" si tot asa...
Nu tin musai sa tai visinul, dar as vrea cumva sa accepte situatia inainte sa-l tai ... mno, va dau subiect de meditat.

Gata si cafeaua...
fug si eu la treburi, azi a iesit soarele la Bistrita, ies si eu la shooping ca am amortit in curte.

Oh, nu v-am spus ca avem catel...l-au gasit astia ai mei pe ulita si l-au bagat in curte, un pui de catel rotund si negru, plin de purici si murdar... trebuie neaparat sa-mi fac maine timp sa-l spal si sa-l usuc, azi ies sa cumpar ceva solutie de purici




blog
proud




Nu cauta raspunsul prin straini.
Fa o introspectie in tine insuti,
pentru ca adevarul salasluieste in constiinta umana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ana, ia si Decaris de la farmacie si fa-i si o deparazitare interna. E 2 lei pastila, ii dai jumate azi, jumate peste inca o saptamana Sa-l "stapaniti" cu drag pe cutzu!



Monica si Nancy, 04.07.2008

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

LA MULTI ANI,VIOLETA!sa fii sanatoasa si fericita!

eu am multe de zis,cam prea multe,dar n am tp sa detaliez deocamdata...acu,sper sa nu declansez iar conflicte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

LA MULTI ANI Violeta!

Mergi la inceput