APTAMIL si copilul meu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_dor spune:

Fetita mea, Maria Sofia s-a nascut cu omfalocel si a fost operata la nastere. Din acel moment am avut mari probleme cu laptele. Ea a fost gavata timp de aproape 3 saptamani si a primit alta formula de lapte.
Cand am iesit din spital, am mers pe vechea formula dar acum 2 saptamani a inceput sa nu o mai accepte. La 4 luni nu mai vroia sa bea nici macar 40 ml de lapte.
Sambata trecuta am plans cot la cot cu ea si mi-am trimis sotul la farmacie si a venit cu o cutie de Aptamil Ha. El nu stia ca sunt mai multe tipuri de Aptamil si vad ca fetita mea il papa foarte bine.
Astazi termin cutia de Aptamil Ha si voi lua si cealalta forma sa vedem cum o tolereaza pentru ca ea nu este alergica.
Multumim Aptamil ca existi si poate cu ajutorul tau fetita mea va pune frumos in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_mona spune:

Aptamil m-a ajutat foarte mult.La varsta de 1 luna nu am mai putut alapta copilul deoarece nu mai aveam lapte.Am incercat tot felul de formule,dar rezultatele nu au fost satisfacatoare,ba il dadea afara,ba era agitat etc.De cand folosesc aceasta formula copilul meu este foarte linistit,si-a facut un program regulat pentru masa,nu se mai imbolnaveste asa des.Aptamil ne-a salvat ,atat pe mina,ca mama,cat si pe bebe.Multumesc Aptamil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arabu_08 spune:

De cand folosim Aptamil copilul nostru este mai linistit,nu se mai inbolnaveste asa des si mai ales nu mai da laptele afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

POfticiosul meu nu a facut diferenta intre laptele de mami si Aptamil. A fost singura formula de lapte acceptata. Acum are 1 an si doua luni si este un bebe frumos, destept, inalt si bine dezvoltat.
CAnd mergem impreuna la cumparaturi si ne ducem la raionul de laptic imi arata cutia de Aptamil pt ca stie ca aceea este papa lui buna.

PEntru bebele meu vederea biberonului cu lapte reprezinta cel mai fericit moment al zilei. I se lumineaza fata, ma ia de mana si mergem in patut unde il savureaza in liniste. DUpa ce il goleste, ma ia de gat, ma pupa si apoi se culca linistit.

Multumesc Aptamil ca imi faci copilul fericit in fiecare zi

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gura_ro spune:

Aptamil a intrat in viata noastra inca de la 7 luni, fiind mofturosi la tot ce inseamna mancare (inclusiv la laptele mamei) am incercat diverse brand-uri de lapte care nu au reusit sa zaboveasca in burtica micutului mai mult de 5 minute, asta in cazul in care reuseau sa ajungaa acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gura_ro spune:

asa ca dupa cum va ziceam, dupa ce ne-am razboit cu diverse brand-uri de lapte la recomandarea medicului, ne-a fost recomandat aptamil tocmai pentru ca imita f bine chiar si la gust, nu numai la consistenta laptele matern, ceea ce a fost dragoste l-a prima vedere pentru micul mofturos care si in ziua de astazi (ne apropriem de 2 ani) tremura cand vede biberonul. De atunci suntem sanatosi si voiosi si asteptam cu nerabdare sa trecem la junior 2+.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.AURA spune:

Despre Aptamil,in afara descrierii de pe cutie ,pe care nu am de gand sa o enumar,pot spune ca i-l cumparam de cand era prematur de 2200kg acum 2 ani si 2 luni deci era un aptamil special pentru copii prematurii si am trecut prin toate etapele de pe cutii am ajuns la 2+.Este gustos ,are un miros foarte placut si baietelul inca la varsta de peste 2 ani i-mi aduce biberonul si i-l intreb "sebi ce vrei,apa,suc,lapte si binenteles raspunsul este la final da"deci in concluze dupa atatia ani inca i-i place.Baietelul nostru a avut o anemie hemolitica de la o hemoglobina de sub 10 acuma avem peste 12,cred ca lapticul are intradevar vitaminele care sunt descrise pe cutie,iar de 2200 kg am ajuns la peste 12,deci e bine.Cam atat ,noi avem de gand sa continuam tot cu Aptamil,un singur lucru i-mi pare rau ca,nu am strans cutiile sa vedem la ce nr.am fi putut ajunge,cred ca bateam recordul,dar nu aveam unde sa le mai depozitez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manolita spune:

fetita me are aproape trei anisori si a crescut cu lapte praf din primele clipe de viata, in spital i s-a dat o anumita formula formula de lapte iar cand am venit acasa noi am incercat alta si alta, in total cam trei marci diferite pana am ajuns sa incercam Aptamil; cand am vazut ca nu are probleme cu burtica de la el am ramas la aceasta formula si o recomand tuturor mamicilor care isi hranesc copii artificial. Sa cresteti mari si sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

Sa spun si eu povestea noastra......

Al meu copilas, s-a nascut cu 4.164 kg, si nu stiu daca a fost el mai fomist, sau ca am fost eu de vine ca nu am avut lapte suficient, ca sa il sature.....dar de la nastere a trebuit sa primeasca acea completare, fara de care urla ca din gura de sarpe.........

La spital i-au dat altceva decat Aptamil, iar acasa am continuat cu aceeasi marca de lapte praf.....doua luni de zile, timp in care copilul meu nu facea kk decat cu supozitor.nu stiam care e problema, pana cand m-au luminat altii , spunandu-mi sa incerc Aptamil, ca toata lumea il lauda, si aceasta problema care am avut-o si la altii a disparut......

Zis si facut. De atunci nu avem probleme deloc cu tranzitul intestinal, ba chiar creste frumos si armonios de la laptele praf.......

A fost un moment de cumpana, la un moment dat, cand sotul s-a imbolnavit, si nu am mai putu sa ii cumparam Aptamil, dar ne-au ajutat multi oamenii dragi, desi am fost tentata sa ii dau lapte de vaca,(avand in vedere ca suntem la tara si am doua vaci, dar sunt informata ca aportul de calciu si fier din laptele de vaca e insuficient pentru copii), ca nu mai aveam situatia financiara necesara sa ii asigur portia lui zilnica de Aptamil....
Dar am reusit in final sa merg la servici, si sa ii asigur lui papica buna si sanatoasa de care are nevoie........

Noi nu am numerotat cutiile, nici nu le-am numarat, dar deja la aproape 10 luni ai lui, si de 7 luni papa aptamil, cam o cutie de Aptamil 2 la 4-5 zile ii trebuie....dar nu conteaza bine ca mananca si el sa fie sanatos si voinic......ca ne descurcam noi............

Asa ca traiasca Aptamil, care ne-a salvat de supozitoare si de multe altele, fiind o hrana sanatoasa si de baza pentru toti copiii care nu pot fi alaptati!!!!!!!!!!!!!!!
Multumim Aptamil!

Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinka78 spune:

Daca stai sa citesti povestea fiecaruia despre cum a inceput sa bea laptic Aptamil, iti dai seama, ca fiecare a trecut printr-o experienta, zic eu, demna de povestit. Eu nu inteleg un lucru, de ce majoritatea mamicilor, nu se intereseaza in perioada graviditatii despre cel mai buna laptic pentru puiutii lor, si ajung abia dupa o experienta neplacuta sa cumpere Aptamil.
Noi ne-am inceput experienta in felul urmator: puiuta mea s-a nascut in SUA. Acolo, am inceput sa papam laptic american, care la fel ca si Aptamil, continea Immunofortis, si multe alte bunatati. Singurul inconvenient pe care l-am avut cu acel laptic, este faptul, ca bebita mea a inceput sa ia in greutate mai mult decat trebuia. Si, desi, mi-am facut provizii, m-am asigurat sa ii ofer acel laptic (pe care nu vreau sa il numesc, fiindca se gaseste si la noi pe piata, dar nu in toate variantele de acolo), si venisem cu bebita de 6 saptamani acasa in Romania, am hotarat sa cercetez piata de laptici de la noi. Prima data mi-a atras atentia intr-o farmacie un stand mare cu Aptamil, la care m-am oprit si am citit pe cutie tot ce continea. Am ramas placut surprinsa de faptul ca in mare, avea continut asemanator cu lapticul pe care ii dadeam fetitei. Acel moment a fost atat de impresionant pentru mine, incat a fost decisiv in luarea hoatararii de a schimba lapticul fetitei american pe Aptamil. Sunt mandra ca mamica , fiindca am luat acea decizie, fiindca copilasul meu, s-a dezvoltat mai departe in mod normal, a luat in greutate perfect specific varstei, nu am avut probleme cu digestia. Iar cand am avut raceli, m-a impresionat faptul , ca desi ii dadeam fetitei antibiotic (stiti ca in multe cazuri, un copil cand ia antibiotic, face intoleranta la lactoza) fetitei mele ii mergea foarte bine si nu facea diaree. Asa am crescut pana la 1 an, de curand, pe 5 octombrie am trecut pe Aptamil junior, si am remarcat o dezvoltare intelectuala rapida la bebelusa mea. Brusc, a inceput sa vorbeasca multe, sa inteleaga multe, si eu cred ca totul este datorita lapticului Aptamil pe care il bem. Le multumim celor care au contribuit la inventarea acelei formule de lapte, le multimim celor care il comercializeaza la noi, fiindca au facut mult bine bebelusilor care l-au baut. Traiasca Aptamil! este laptele care l-am recomandat la toate mamicile, acum depinde de fiecare cum hotaraste soarta bebelusui ei. Pupici Aptamil. Ne-a bucurat faptul ca am vazut pe piata si Aptamil junior 2, inseamna ca vom avea laptic pentru sanatate fizica si mentala in continuare.

Mergi la inceput