Renuntarea la produse lactate

Renuntarea la produse lactate | Autor: Mindy

Link direct la acest mesaj

Fetelor, vreau sa stiu daca este printre voi cineva care a renuntat la produse lactate pt o perioada sau definitiv.

Alaptez si dr mi-a zis sa fac o dieta de eliminare sa observ ce ii provoaca bb-lusei gaze, dureri abdominale, discomfort, mucus in scaun.

Am observat ca de cand am renuntat la lactate (branza, unt, iaurt, inghetata-toate derivatele), bb se simte mult mai bine, sa spun sincer si eu ma simt mult mai bine si am inceput sa slabesc in zona taliei fara prea mult efort, si tenul arata mai sanatos. Eu eram mare mancatoare de branza si iaurt.

Intrebarea este:
-pot sa dezvolt intoleranta la lactoza odata ce reincep lactatele, daca am facut o pauza lunga de consumare lactate?
-imi afecteaza in vreun fel negativ sanatatea schimbarea asta de regim?

putem vorbi la subiect si despre lactate in general, daca va fac bine sau nu, daca sunt absolut necesare in dieta sau nu, etc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna. Eu n-am intoleranta la lactoza dar nu mi-a placut laptele niciodata. Beau de 3-4 ori pe an cate putin. Il mai adaug in prajituri cand mai fac dar rar de tot. Iaurtul m-a ajutat de-a lungul timpului sa ma vindec de candidoze. Branza imi place de mor!!!
Eu am renuntat la carne de 4 luni si mi-am testat nivelul de vitamina B12 din sange si a iesit ca sunt foarte ok, chiar la jumatate intre minima si maxima de laborator. Am inlocuit laptele de vaca cu laptele de soia, iaurt mananc o data pe saptamana si branza de maxim 3 ori pe saptamana. Incerc sa o inlocuiesc cu tofu si e ok.
Exista nutritionisti care afirma sus si tare, raspicat si clar ca omul este singurul animal care la varsta adulta bea de bunavoie laptele altui animal (e drept ca nici pisica mea nu se atinge de lactate dar ea are de unde alege, ca daca ar face foamea ar manca orice i-as da).
Cartea "Studiul China" afirma chiar ca s-au facut cercetari care au dovedit ca laptele de vaca este bun numai pentru vitel, calciul din el nefiind optim pentru oameni si chiar agravand osteoporoza in loc sa o previna. In acelasi studiu se prezinta motivul pentru care rezultatele acestor studii nu au fost facute publice: ar risca sa falimenteze industria laptelui.
Daca doresti sa renunti la lactate nu vad care este problema. Ia din cand in cand un supliment de calciu si vitamina D sau stai mai mult la soare pentru a-ti ajuta organismul sa fixeze calciul in oase.





Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Laptele este doar o sursa de proteina, poti renunta fara probleme la el. De fapt majoritatea oamenilor de pe planeta sunt in mod firesc intoleranti la lactoza, nu consuma lapte sau derivate inafara de perioada de sugar si sunt bine merci.
Eu in locul tau as lua totusi probiotice din alta sursa pentru ca ai exclus iaurturile, fie ea naturala sau pastile. Cel mai probabil va ajuta si problemele lui bebe.


Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Si bebelusa mea are multe gaze, si la fel mi s-a recomandat si mie (nu de doctor) sa nu beau lapte de vaca. Faza e ca nu beau oricum (din cand in cand la o cafea)
Dar si eu mananc destul de multe produse lactate: iaurt probiotic (din ala cu Acidophilus), branza de vaci, cascaval.. Dar produsele astea n-ar fi asa "periculoase"

Desi sunt destul de multe persoane care nu digereaza asa bine lactoza din lapte, intoleranta la lactoza nu impiedica sa mancam lapte si derivate, ci doar sa adaptam cantitatile (aici e diferenta intre alergia la proteina din lapte si lactoza - cand ai alergie la proteina e interzis sa mananci lapte si derivate).

Iaurtul contine mai putina lactoza decat laptele in sine, iar branza numai "urme" de lactoza. Se recomanda sa mancam lapte si derivate impreuna cu alte produse la masa daca avem intoleranta la lactoza.

Intoleranta la lactoza se manifesta prin diaree, balonare etc.

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Mie mi-a spus obstetricianul dupa prima nastere sa nu beau lapte dulce cat alaptez pentru ca provoaca probleme digestive la bebe (fara sa stie ca eu am intoleranta si oricum nu beau) dar a fost liber la iaurt si derivate , care de altfel nu imi fac probleme.
Deci nu e obligatoriu sa renunti la iaurt si branza ci doar la cele cu lapte dulce.Daca vrei sa renunti si la astea, atunci trebuie sa iei probiotice de undeva (muraturi, de exemplu, sau pastile)

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Daaa... uitasem si eu sa zic ca mi s-au recomandat produsele cu max 1,5 % grasime

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Charlie spune:


Subiect delicat lactatele astea. Poti incerca lactate cu enzime adaugate.. Dar nu este cea mai buna alegere. Eu prefer totusi asa decat suplimente alimentare. Mentionez totusi ca e o parere de moment. Si caut alte posibilitati chiar acum. Si eu am decis sa nu mai consum lactate de vre-un an de zile si mi-a fost tare bine. Nu am o problema cu caseina dar cu lactoza da.. si avea aceleasi probleme de ten care nu mai aveau treaba cu pubertatea demult..
Acum locuiesc insa intr-o comunitate unde nu prea am posibilitatea de a alege. Am sa incerc insa sa cer lapte de soia imbogatit cu calciu.. sau asa ceva. Incerc acum sa=mi dau seama care ar fi varianta optima. O gama varianta de vegetale pentru satisfacerea necesarului de calciu este aproape imposibil sa obtin.

Pentru surse vegetale de calciu uite un link :
http://www.health.gov/dietaryguidelines/dga2005/document/html/appendixB.htm#AppB4
Cauta apendix nr 4.

Legat de intrebarea ta. Daca efectele sunt asa de bune odata cu renuntarea la lactate - cel mai probabil ca si tu ai o anumita greutate in a digera aceste produse. Cel mai probabil insuficiente enzime digestive pentru lactoza. Cel mai bine ar fi sa le consumi pe viitor in cantitati mici si mai rar. Reintroducerea ar fi treptata si foarte atenta pentru a depista nivelul la care organismul tau nu mai face fata si sa te opresti la acela.

Sper sa fi fost inteligibila si de folos.

:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Exista nutritionisti care afirma sus si tare, raspicat si clar ca omul este singurul animal care la varsta adulta bea de bunavoie laptele altui animal



iar o sa traiesc o vreme cu senzatia ca am doua fiinte extraterestre care fac miau in casa (sau cu suspiciunea ca-s somnambula si ma trezesc noaptea fara sa stiu, le tin de nasuc si le torn laptele cu forta pe gat ... mda, cred ca asta-i explicatia pentru care in fiecare dimineata gasesc castronasele goale. pentru ca cele doua castronase pe jumatate pline cu mancare infirma teoria super-stiintifica cum c-ar muri de foame).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Exista nutritionisti care afirma sus si tare, raspicat si clar ca omul este singurul animal care la varsta adulta bea de bunavoie laptele altui animal



iar o sa traiesc o vreme cu senzatia ca am doua fiinte extraterestre care fac miau in casa (sau cu suspiciunea ca-s somnambula si ma trezesc noaptea fara sa stiu, le tin de nasuc si le torn laptele cu forta pe gat ... mda, cred ca asta-i explicatia pentru care in fiecare dimineata gasesc castronasele goale. pentru ca cele doua castronase pe jumatate pline cu mancare infirma teoria super-stiintifica cum c-ar muri de foame).



oarecum off-topic: Nutritionistii uita sa spuna ca omul e singurul animal care a invatat sa creasca animale care dau lapte si sa le mulga, deci e normal sa aiba lapte si sa-l bea. Si alte animale ar bea lapte, daca ar convinge pe cineva sa li-l dea (vezi pisicile miannei). Omul e si singurul care cultiva plante si le mananca - animalele ierbivore mor de foame daca natura nu le mai creste mancarea.

Exista oameni intoleranti la lactoza si oameni care o tolereaza perfect. S-ar parea ca o gramada din cei care nu consuma lactate sunt bine (inclusiv cu calciul) - dar Inaioana zice bine cu probioticele: ele ar trebui luate dintr-o sursa alternativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Am renuntat la lactate total timp de 2 luni, din acelasi motiv. Gaze si dureri abdominale bebelusa nu avea decat dimineata, inainte de scaun, dar putin inainte de a implini 2 luni a inceput sa ii apara in scaun mucus si firisoare mici de sange. Eliminarea lactatelor (ca si a fructelor uscate) a fost totala, adica inclusiv lactatele ascunse, cercetarea tuturor etichetelor; exista lapte, zer sau proteine din lapte in ce nici cu gandul nu gandesti, de exemplu cartofii pai congelati, mezeluri, etc. Intr-adevar, cu eliminarea lactatelor, nu s-a mai chinuit sa faca. Dar din pacate la noi nu a eliminat problema firisoarelor de sange, bine ca nu e f. grava, apar simptomele cam la un scaun, o data pe saptamana. Dar cum nu s-a ameliorat, la recomandarea pediatrului, de o saptamana am reintrodus lactatele, dar cu masura (inca nu beau lapte dulce, cas, etc.), si nu i-au reaparut durerile de burtica dimineata. Se pare ca multi bebelusi pot tolera o mica cantitate de proteine din lapte, mai ales daca provine din alimente in care laptele a fost procesat termic si/sau fermentate (iaurt, branza fermentata) pentru ca proteinele pot fi partial degradate.

Mai rau e ca de multe ori lactatele nu se pot inlocui total cu soia, pt ca 50% din bebelusii alergici la proteinele dn lapte pot dezvolta intoleranta si fata de soia. Deci si lapte si iaurt din soia am mancat cu grija, daca mancam 2 iaurturi de soia pe zi, bebelina avea deja dureri de burtica.

Cat despre gaze si dureri abdominale, eu am observat ca ce ma baloneaza pe mine ii face si ei rau, pot sa mananc orice atata timp cat digestia mea e impecabila. La cel mai mic semn de balonare la mine, stiu sigur ca si ea va avea probleme.

Oricum, bebelusii au intoleranta fata de proteinele din lapte, nu sunt intoleranti la lactoza (pentru ca daca ar fi nu ar putea sa bea nici laptele mamei). Cel mult pot avea o intoleranta la lactoza secundara, intestinul e asa de "distrus" incat nu este in stare sa produca suficenta enzima care sa digere laptele.

In urma renuntarii la lactate eu nu m-am simtit mai bine, dar nici mai rau. Mi-a dat un pic bataie de cap la inceput, mai ales dimineata, pentru ca mancam iaurt cu cereale. Si a fost complicat la restaurant, pentru ca e foarte usor ca mancarea sa contina lactate ascunse. De exemplu aici multa lume foloseste, in loc de ulei, o anumita margarina vegetala care bine-inteles contine zer . Pe termen lung problema cea mai mare este aportul de calciu, eu am incercat sa introduc anumite "frunze" care contin calciu.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

merci mult fetelor pt raspunsuri.
probiotice am tot luat, cura asta fara lactate am tinut-o cam 3 saptamania, am incercat s aelimin tot si sa citesc orice eticheta pt continutul de lapte.
azi noapte am simtit ca mi se inclesteaza falcile, ma dor muschii corpului ca si cum as avea febra musculara. sa fie oare de la lipsa de Ca? eu iau zilnic supliment de Ca+Mg. In rest ma simt bine, si dupa cum puneam mai usoara si tenul arata mai bine ca oricand.
ma gandesc totusi sa manac iaurt sau cate putina branza treptat. si o sa caut sa mananc caliu din lista data de Charlie.

pe mine m-au pus pe ganduri articolele gen patologia laptelui de vaca. ma fac sa ma intreb daca noi rasa umana suntem asa de dependenti de vaca si de laptele ei incat daca nu il consumam sa avem probleme de sanatate din cauza lipsei de calciu. eu cred ca am putea trai si fara el.
asa cum si pisica domestica daca nu ar mai primi in bol laptele de la stapan s-ar duce si ar vana soricei sau ar gasi altceva sa manance:)

Mergi la inceput