Renuntarea la produse lactate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Si eu am renuntat la lactate de cand s-a nascut fetita dar cat trebuie sa tina embargo-ul asta? eu sunt un mare fan de branzeturi, cascavaluri, abia astept sa mananc :)

Adriana mami de Isabelle Marie - 1 luna si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

asa cum si pisica domestica daca nu ar mai primi in bol laptele de la stapan s-ar duce si ar vana soricei sau ar gasi altceva sa manance:)




pisicile domestice, aceleasi din povestea de mai sus, pana la varsta de 1 an au baut, fara exceptie, una numai apa, si una numai lapte. din cand in cand mai gustau si din castronasul opus, si efectiv se strambau acum beau si lapte si apa, amandoua. si au si mancare tot timpul la dispozitie. dar sunt o specie mai afurisita, care alege sa demoleze teoriile "nutritionistilor" chiar si in lipsa conditiilor-limita gen murit de foame sau de sete

poate asa se intelege in sfarsit ca nu e unica lor sursa de hrana, si nu-l beau in sila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Mindy, ciudate simptome, dar imi vine greu sa cred ca in numai 3 saptamani de cand ai renuntat la lactate ai provocat asta.

Adriana, ai renuntat la lactate la sfatul doctorului (bebe suspecta de intoleranta) sau pentru ca avea bebe colici? Oricum, dureaza cam 3 saptamani sa se elimine din organismul nostru proteinele, daca bebelina are de abia o luna, abia la sfarsitul celor 3 saptamani se vad efectele adevarate regimului; dar peste ceva timp, cand se mai maturizeaza intestinele lui bebe vei putea sa incerci din nou reintroducerea lactatelor.



Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

pis pis, da ciudate simtome si asa dintr-o data. ma gandesc ca poate am dormit cumva aiurea (dorm cu ambele fetite in pat in niste pozitii SF) si de acolo sa fi avut inclestarea si durerile de falci. vreau oricum sa merg sa imi fac niste analize curand si o sa vad cum stau printre altele si cu calciul.

BP, eu nu stiu cat trebuie tinut. Mi se pare tare greu cu restrictiile astea(am renuntat inca la cateva alimente+cafeaua de care mi-e dor de si mor).
Doctorul mi-a zis doar sa renunt la ce vad ca ii provoaca neplaceri o perioada dupa aceea sa introduc treptat. In uikend am mancat putina branza si bebelina a avut niste dureri de burtica nasoale rau si m-am simtit tare vinovata. Deci trebuie sa continui cu renuntarea la lactate, eu cred ca pe o perioada mai lunga pana pe la 5-6 luni si apoi o sa incerc din nou sa vad daca bb mai are vreo reactie.

Mianna- ce simpatice pisicute ai. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Pisi pis, in cazul asta am renuntat degeaba ca Isabelle are 6 saptamani si abia de pe la 3 am renuntat. A avut colici ingrozitoare cu plans toata ziua incepand cu 3 saptamani dar am inceput pe la 4 sapt jumate sa ii dau probiotic si nu a mai plans deloc. Acum nu are treaba, nu mai plange deloc de dureri.
In cazul asta pot sa reincep sa mananc lactate? Lapte nu consum dar ma topesc dupa o branza buna :))

Adriana mami de Isabelle Marie - 1 luna si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

blackpanterro cum ii dai probiotics? amestecat cu lapte muls? ma gandesc sa cumpar si eu pt a mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Intr-o picatura de apa pun cele 5 picaturi. Sunt uleioase asa ca nu se amesteca si aluneca usor in gura.

Adriana mami de Isabelle Marie - 1 luna si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

inaioana, tu cum stii ca ai intoleranta la lactoza? ai facut test de respiratie?

intreb pentru ca si eu se pare ca am probleme cu laptele (am facut tot felul de investigatii in ultima vreme pentru ceva mai general), insa testul de respiratie pentru lactoza a fost negativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

ati incercat sa beti lapte de capra in locul celui de vaca ?
Am doua cunostinte cu diferite afectiuni si li s-a recomandat sa renunte la lactatele de "vaca" si sa le inlocuiasca cu cele de "capra"

ma gandesc ca poate laptele de capra este mai bine tolerat de organism

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alra

inaioana, tu cum stii ca ai intoleranta la lactoza? ai facut test de respiratie?



Nu am facut niciun test. Asa m-am "diagnosticat" eu cu de la mine putere vazand ca laptele dulce chior imi face rau: adica fac diaree, ma balonez, am crampe. Il diger intr-o anumita masura (adica simptomele sunt mai usoare desi totusi prezente) daca il consum in combinatie cu alte alimente care sa il depaseasca cantitativ.La fel cu iaurtul si alte derivate care avand mai putina lactoza si pentru ca le mananc cu ceva, imi provoaca reactii moderate sau deloc.Daca mananc chiar si derivate fara altceva, nu le diger, fac diaree.

Am inteles ca sunt mai multe grade de intoleranta (hypolactasia, alactasia), eu o tolerez intrucatva nu sunt total intoleranta cu ea.
Nu mi-am facut test pentru ca nu ma deranjeaza prea tare situatia, sunt impacata cu ea.

http://www.mymultiplesclerosis.co.uk/hypolactasia.html

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput