Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (62)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

buna! feteloorrrr!!!! incep sa ma panichez un pik de saptamana trecuta au inceput sa-mi apara niste cosuri destul de nashpa pe fata - cam pe linia mandibulei, si sunt k niste galme (din cele care nu au cap, deci nu se pot stoarce ) m-am panicat putin pt ca astfel de accese de acnee eu aveam cam in preajma crizelor de la endo cand mi se inflamau chisturile, imi apareau si cosurile de rigoare oare se intampla ceva? nu vreau sa revina blestematia asa de repedeeeee
voi cand ati facut diphe, ati avut astfel de probleme? parca am citit in prospect la un mom dat ca unul din efectele adverse este acneea dar...pana acum n-am avut nici un cosuletz pe fata de la operatie incoace. si acum dar imi apar doar in partea de jos a obrazului, nu e ceva generalizat. eu sper sa fie de la tratament si nu de la parlita aia de endo! plssss heeelllppppp!!!!

misspii bafta la beta! sa fie maaaaaarrrrreeeeeeee!!!!
danutza - capul sus ca o sa fie bine! nu trebuie sa te demoralizezi. noi suntem aici si te vom ajuta sa depasesti si acest moment
petruta - trebuie sa-ti pastrezi speranta! ai sa vezi ca o sa fie bine. aici vei gasi sprijin si raspunsuri hai, uite k deja se intrezareste o luminita...o vezi?

pup pe toate fetele!

Roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrutaf spune:

buna dimineata!

Misspii... eu am facut toate cele 3 fiv-uri la budapesta, cu siguranta in cazul tau va fi bine pana la capat

amacuba....mersi mult de informatii! am 2 nelamuriri mierea e buna sau nu? dar morcovul?citisem pe prima pagina la tratamentul naturist ca e de evitat morcovul si sfecla...ah si eu am luat laptisor de matca vreo 2 luni...oare am gresit? cu ce dauneaza?

roxi... mersi de incurajari, o sa imi revina usor ,usor si optimismul asa cum s-a intamplat dupa fiecare fiv, inca nu am ajuns la capat de linie am doar 31 de ani( ma consider inca tanara)dar simt ca am epuizat toate posibiltatile, toate analizele si investigatiile ce se puteau face , asa ma sperie cel mai mult

am uitat sa mentionez in prezentare ca am si probleme de trombofilie : mutatia factorului XIII si gena PAI 5G/5G heterozigot... deci MENIU COMPLET

sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna fetele,

Eu sunt acasa..medicul mi- recomandat repaus asa ca mi-am luat o saptamana de concediu...
Missipi..ai grija de tine!Este importanta sa treci de prima perioada cand vei avea contractii...organismul nu este obisnuit cu ceva nou acolo.Astazi tb sa repeti Beta???
Multa bafta
Panseluta..felicitari pt bebe.
Beatrice75..nu ai mai intrat sa ne dai vesti??Cum esti,cd tb sa vina bebe??

14+
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fancy_mona spune:

Citat:
citat din mesajul lui misspii

Servus Fancy_mona - ce mai faci?cum mai esti?de mult nu mai stiam nimic,nimic de tine.
Mersi de mesaj si sper din suflet sa fie bine pentru toata lumea.


V-am citit dar nu mi-am facut timp sa scriu , ce sa fac ... nu ma laud , in septembrie am facut un nou FIV si acesta din nefericire a fost nereusit .
Am mai facut analize si am descoperit ca am si ceva gena mutanta .... din familia trombofiliilor , poate si asta a fost o cauza pentru care nu s-au prins embrionii .
Saptamana trecuta cand am fost la control la gine ... pe ovarul stang 2 chisturi si pe dreptul 1 chist , asa ca nu stiu ce sa mai fac.



Mutatia A1298C genotip homozigot + endometrioza , 2FIV-uri nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxypuy
lelu - aku' nu stiu ce sa zic despre operatia ta :( io din pacate nu am filmuletz asa k nu am ce sa-ti arat. dar iti spun sigur k dr meu m-a bagat in sedinta dupa operatie si mi-a povestit tot ce a facut pe akolo, cum a curatat, a zis k a fost destul de complicat si ca nu trebuia sa stau atat, k mi-a scos o parte din ovarul stang (dar a lasat sufic cat sa-si faca treaba), am avut nenumarate aderente prin tot abdomenul, mi se sudasera chisturile in colon si mi-l strangulau etc. a zis k trompele sunt ok si nu au fost afectate si k oricum mi-a curatat toate aderentele. posibil sa mai fi ramas ceva in spatele ovarelor unde nu a avut vizibilitate f mare, insa a zis k dk e ceva se va curata de la diphe. cred k am fost operate cam in aceeasi perioada k si eu tot sambata asta fac inj 3 cred k ai pitea sa mai incerci si la un alt medic specializat pe asa ceva...tu unde te-ai operat?


Eu m-am operat la o clinica privata in Timisoara, iar doctorul meu e specializat pe fertilitate, e tanar si lumea-l vorbeste de bine. acum nu stiu ce sa zic, cand m-a operat pe mine, adevarul e ca se cam grabea ca avea program si la cabinet si intarzia, eu eram programata mai devreme pt. laparo dar a intervenit o nastere naturala si na.... m-a intarziat.
ma gandesc sa merg sa mai cer parerea unui alt doctor, dar nu prea stiu la cine sa apelez si daca-i arat dosarul meu o sa stie cine e doctorul meu si sper sa-mi dea informatii bune sa nu intervina competitia intre doctori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Fancy_mona....imi pare rau pt fiv-ul nereusit...si la fel de rau pt nenorocitele de chisturi.Exista posiboitatea sa fi aparut de la stimulare?Sunt chisturi normale sau tot endo???

De asta uras atat de mult aceasta boala..pt caniciodata nu te lasa...se tine de tine si cand nu te astepti isi face aparitia..Dar trebuie sa luptam in continuare..nu avem ce face...Dumnezeu ne va ajuta intr-un final...

14+
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

buna!!!
roxy iti multumesc mult pe incurajari...voi aici sunteti niste scumpe si sunt sigura ca veti fii alaturi de mine...in ceea ce priveste problema cu cosurile iti pot spune ca aceasta acnee care apare in zona mandibulara,pe barba sau pe gat sunt datorate problemelor hormonale(asta iti spun sigur pt ca sunt cosmeticiana)...e este normal ca dupa tratamentul cu diphe sa ai schimbari hormonale in organism...deci nu te panica pt ca vor trece mai mult ca sigur si inca ceva ffff important sa nu le zgamai ca sa nu-ti ramana semne.

misspii ce faci draga mea???cum te simti?spunu-ne si noua ce simptome de proaspat graviduta ai?

in rest eu maine ma duc iar la dr. sa fedem ce mai face endometrul,foliculul si bineanteles chistul...deci maine cand vin o sa intru sa va dau noile vesti...eu totusi sper sa se elimine singur chistul si sa nu ajung la punctie...desi sunt slabe sanse pt ca are 7 cm...e barosan

va pupi pe toate



dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fancy_mona spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Fancy_mona....imi pare rau pt fiv-ul nereusit...si la fel de rau pt nenorocitele de chisturi.Exista posiboitatea sa fi aparut de la stimulare?Sunt chisturi normale sau tot endo???

Lalely07
Inainte de stimulare am avut 3 chisturi miculute , dar doctorul a spus ca la punctie le-a drenat .
La eco nu s-a putut stabili exact daca sunt de natura hematica sau endometriozica , trebuie sa ma duc sa mai fac eco ,dar sansele sunt fff mari sa fie endo.
La rezerva mea ovariana de 0,39 , nici de laparo nu se poate pune problema , iar diphereline nu mai vreau .... dar cu ajutorul lui Dumnezeu trebuie sa trec si peste astea .


Mutatia A1298C genotip homozigot + endometrioza , 2FIV-uri nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_84 spune:

misspii FELICITARI!asteptam si rezultatul de azi!!!
Panseluta, FELICITARI PENTRU BAIETEL!!! esti un exemplu demn de urmat!

Trying for a baby
http://simplujurnal.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
scuze ca am lipsit de la petrecere MISSPIIIIIIII ce sa-ti mai zic sunt fericita pt tine, sa dea Dumnezeu sa fie bine si fara complicatii pana la capat
panseluta iubita mea ce vesti minunate, ma bucur ca ai reusit natural si bebe al tau e perfect nu e mare , e perfect, recuperare buna si rapida si bebe papacios
fetelor eu am fost racita si am stat in concediu medical, dar am scapat fara antibiotice. si au venit la noi finutiii, si mi-a miscat si mie bebelina in mana, Doamne ce emotiii...am strigat-o si i-am zis ca e gata masa si apoi i-am pus mana pe burtica si am miscat mult si puternic...of tare frumoase sunt clipele astea.....
va puuup pe toate

didi

Mergi la inceput