Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***261***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

buna dimineata, buna dimineata

astazi dam praji innestireplus cafea si alte celea ca doar implinim un anisor si jumatate

am 2 pozisoare de la gradi -le-am trimis pe mail-ul comun (si sper incontinuare sa rezolv problema cu descarcatul pozelor si sa ne prezentam)

ma duc sa citesc in urma si revin

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, cinci luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Gige, eu as zice sa mergi cu sufletul deschis. Daca spui ca ai mai trecut printr-o experienta asemanatoare dar neplacuta stii cat de cat de ce anume sa te feresti. Si, cumva te inteleg, adica nici eu nu as fi de acord sa lucrez la o persoana apropiata, stiti voi sa nu amestecam sentimentele si rolurile din relatiile sociale.

In alta ordine de idei...IMI CER IERTARE PENTRU FETELE CU PROFESII MEDICALE PE CARE LE-AM JIGNIT IERI prin mesajul meu. Am fost perfedct constienta cand l-am scris si mi-am exprimat gandul sincer fata de medicii pe care i-am intalnit pana acum. Repet...doar medicul de la Galati a fost cat de cat pe sufletul meu (acum comparandu-l cu cel de la Braila as spune ca e bulgare de aur).
Stiu ca am jignit si tare nu as vrea ca doctoresele sa ia gandurile mele personal...De aceea prefer sa ma abtin in a detalia sedinta de consultatie de ieri.

Multumesc pentru raspunsuri. Ana. Mai am de asteptat inca 4 luni. Nu-mi ramane decat sa ma rog la Dumnezeu de sanatate.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Bon dimine! fam Mutzunache sa se faca bine sa ii poata rezista energicului prichindel!Gaza, nu stiu ce sfat sa-ti dau...stiu ca e greu pt ca si noi avem momente de "a mea" dar ii vorbesc si , fiind mai bleaga, cedeaza. bine, ea a invatat si de la vara-sa cum sa cedeze toate-s ale nepoatei si a mea, bleaga cum am spus ca e, renunta. cred ca tine mult si de personalitatea copilului. Gaza mica poate stie ca asa e mai bine in viata, sa tii bine cu dintii de ce-i al tau sa nu ti-l sufle altul de sub nas. si asta cu bataia, eu am vazut la Piti ceva: mamaia loveste obictele de care se loveste copilul. "na-na" ca a lovit fetita, d-astea... fi-mea nu a reactionat pe moment dar la cateva zile am vazut-o pocnind de zor o broasca de jucarie de care se impiedicase. ce vreau sa spun e ca poate a vazut pe undeva un astfel de comportament, l-a inregistrat si l-a "demonstrat" cand i s-a parut ei a fi ocazia potrivita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Pisigri, m-am topit de dragul Ilincutei ce zulufi are si ce mutrita dragalasa am vazut si Broscuta, dragalasa si bucalataGige, spor la munca! si eu zic sa te duci cu inima deschisa, ce-o fi sa fie tot aia eFloric, eu zic sa ne povestesti ce petrecusi la medic aseara. sunt sigura ca fetele-doftorese stiu ca atunci cand suntem suparate pe un medic, ii bombanim pe toti, chiar daca nu-s toti o apa si-un pamant. nu stiu daca e potrivita comparatia dar asa e si in invatamant mai sunt si cadre didactice care fac meseria de drag, nu pt ca nu au unde sa se duca la alt loc de munca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34
buna dimineata, buna dimineataastazi dam praji innestireplus cafea si alte celea ca doar implinim un anisor si jumatateGianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009 avem 1 anisor, cinci luni si-un pic
La multe lunite! sa va ocoleasca bolile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

gaza - nu stiu ce sa spun insa noi am fost tare traumatizate prin primavara cand a venit la ea o fetita si ia dat , din senin, cu pumnul/palma in cap. Din acel moment nu a mai vrut sa se apropie de nici un copil si-i ocolea pe toti de la distanta. Ne-au trebuit vre-o 4 luni sa "uitam"
la gradinita sunt 2 copii care musca (nu cu rautate, asa stiu ei sa-ti arate afectiunea, desi modalitatea e cam dureroasa pentru ceilalti, inclusiv pt educatoare) Li s-a explicat, aratat.... dar totul fara nici un rezultat. De 2 saptamani am vazut ca in lista cu activitati au o chestie cu copiilor care musca le "fug" dintisorii. Se pare ca incepe sa dea rezultate metoda.



Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, cinci luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

gigelica -ma bucur din tot sufletul ca ai gasit un servici care are toate sansele sa-ti si placa(tinem pumnii sa fie totul ok)
acum sa-ti spun cum as face eu - urmatorii 2-3 ani pana vom incepe sa iesim din criza eu as accepta orice si un salariu putintel mai mic si partial in cartea de munca. Este o perioada fff grea si daca nu iti permiti sa mai astepti sa gasesti totusi o firma in care sa-ti si placa ce faci, sa fie si salariul care ti-l doresti si tot pe cartea de munca, eu zic sa accepti ce ai gasit acum.



Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, cinci luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Hai ca postez iar inainte sa termin de citit: Denisamada, ce s-a intamplat cu masina?!! Doar n-ati avut accident aseara??

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Multumim pentru aprecieri !

Mada, ce-ati patit cu masina? Am sarit eu o postare la capitolul celalalt?

Gaza, nu mai fii asa de autocritica. Eu o sa-ti spun ce am facut eu; desi Pisilinca e blegoasa in general cind e vorba de alti copii; numai cu mine are ce are, ca stie ca ii caut in coarne cam neconditionat.
A inceput sa arunce in noi cu obiecte care nu sint mingi; de la pasiunea pentru mingi i s-a tras. O data, de doua ori m-am suparat, am plins...nimic. Ea nu intelegea ca expresia de pe fata mea este suparare. La un moment dat m-am enervat chiar rau, imi aruncase niste piese de lego in cap, si am aruncat si eu una in ea, nervoasa, intrebind-o daca ii place si adaugind ca mama s-a suparat. Abia atunci a inteles ea ce e cu incruntatul si rastitul etc. Am continuat sa ii arunc in cap jucarii de cite ori imi arunca ea mie; dupa 3-4 experiente si-a invatat lectia. Dar sa fi vazut ce plinsete, parca i-as fi spart capul...la faza asta a trebuit sa ma tin tare, eram suparata, si pe mine m-a durut, ea a inceput, ea sa vina sa ne pupam sa ne impacam.
Am muscat-o ca sa ii arat ca doare, ca incepuse sa muste intr-o vreme.
Si desi lovitul nu a fost o pasiune de-a ei (ca aruncatul cu lucruri), da, i-am dat si peste mina/fata/unde ne lovea. Incet, sa nu o doara, dar prompt, ca raspuns imediat la gestul sau, ca sa vada ca e consecinta direta a acestuia. De exemplu stateam pe jos,, ea la mine pe brate, imi studia nas ochi etc, si deodata imi ardea o palma asa, de sus in jos, de sa-mi mute nasul. Imediat ii faceam exactla fel (doar ca mai incet), asociind gestul cu supararea (asta deindata ce s-a prins ce-i aia).
Acum, din prea mult entuziasm, in focul actiunii, se mai intimpla sa mai uite ca n-are voie sa arunce obiecte in oameni, eu ma supar, ea lasa capul in jos si nu mi se uita in ochi, apoi o chem sa ma pupe sa treaca buba si ne impacam.

Ca sa nu ma mai intind, nu te simti vinovata nici pentru gesturile Gazei, nici pentru cum alegi sa incerci sa o dezveti de comportamentul nedorit. Eu stiu ca muscatul copilului nu e mentionat in nici o carte despre educatie :))) dar am considerat ca ea nu are de unde sa cunoasca sentimente abstracte; mama zice ca au, o doare; cum e aia ca o doare? Si atunci i-am aratat ce inseamna...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Pfuuuuuuuuuu, pisigri...deci noroc cu cativ care te-a scos din inertie...Pai ultima data cand am vazut-o pe pisilinca nu avea asemenea bogatie de mandra claie zulufata! Iti dai seama ce rar ne-ai aratat poze?! E o frumusetze, la cafecito m-am delectat cu primele 150 de poze dar chiar ca esti lenesa, tufato, sa lasi atatea poze miscate! De puneam io asa poze ma renega huzbandul:))), urmeaza celelalte. Io zic ca seamana tare mult cu tine. Si e asa delicata, finutza...
Cris_tinaus, nu-mi vine sa cred ca ai venit la apel! Da' daca zici ca ai reinceput serviciul si e asa solicitant te inteleg, dar pune-ti si tu un target: macar o data pe luna hai pe la noi cu un scurt raport si niste poze, ce zici? Gogoshica ta e copia ta fidela si ce ochi de "bagat in boale" are...da' vad ca e si microbista deja!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput