ingrijirea buzelor in sezonul rece

ingrijirea buzelor in sezonul rece | Autor: ioanaiub

Link direct la acest mesaj

voi cum va ingrijiti buzele in sezonul rece?

din cauza aerului uscat de la birou si de acasa, de la vant si ger, in perioada toamna-iarna am buzele mereu crapate , degeaba le dau cu ruj, ca nu rezolv mare lucru

voi ce produse folositi?

citeam, cred ca tot aici, pe forum, de un balsam pentru buze, era intr-o cutiuta mica, cine l-a folosit zicea ca face minuni ... din pacate nu mai stiu despre ce balsam era vorba , poate ma ajutati voi

Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007)
_______________________________________________________________________________________
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

eu pe timpul ierni folosesc balsam de buze de la nivea sau garnier se gaseste in farmacii sau in marketuri,sau iau de la farmacie balsam de buze cu echinacea si glicerina,este bun,hidrateaza buzele dar necesita sa-l aplici de mai multe ori in timpul zilei pe buze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Si eu pe timpul iernii imi hidratez buzele tot cu balsam (de regula folosesc Garnier sau Oriflame) sau daca sunt prea uscate ori crapate ma dau cu miere in loc de balsam. Face minuni!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Eu am buzele uscate fie vara fie iarna. Nu ma dau niciodata cu ruj ca mi le-ar usca prea tare, deci cu balsam constant. Cel mai bun folosit este Elizabeth Ardens 8 Hours Cream - nu ma refer la balsamul specific creat pt buze desi l-am avut si e bun si ala, ci la crema ei 8 hours originala (cu aspec de vaselina. Nu e numai de buze dar e grasa si eu doar pt asta o folosesc. Tine mai mult pe buze decat vaselina, se simte mai bine. Scumpa dar tubul fiind mare tine muuult timp.Din pacate are un gust/miros ciudatel, pt mine e ok dar prietenele mele hate it. Sau ca alternativa, o cuiuta mica mica rotunda, galbena parca, de la Carmex (??) (sper ca pe asta il foloseam, este incredibil de cate sute de ori m-am dat cu el si totusi nu mai tin minte ce scria pe cutiuta).Se simte minunat, intra in buze f bine, nu este gras, nu lasa reziduri urate pe buze. Astea 2 au votul meu, si credeti-ma ca am incercat muuuuuuuuuuuuuuuuulte.

Daca vreti sa confirm cum se numeste balsamul din cutiuta mica sa-mi ziceti si o sa intru intr-un Boots sa verific. Pe cuvant ca e grozav (dar doar cel original imi place, nu cele cu arome de cirese si alte vegetale :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Aniela, multumesc de pont ... am cautat pe net si am gasit informatii despre Carmex ... suna interesant , cred ca o sa-l incerc ... se gaseste in farmacii dar cred ca se poate comanda si online, am vazut pe cateva site-uri

Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007)
_
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Am citit ca e ideal sa te dau cu ruj toata ziua si seara cu balsam

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

cica e fff importanta si exfloierea: cu ulei masline sau miere amestecat cu zahar. dupa care un balsam ! le lasa ff moi exfolierea asta, si rujul se aplica mai frumos!
se mai pot exfolia cu balsam si cu o periuta de dinti f moale!

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yvon spune:

Si eu am problema buzelor uscate;
eu le hidratez cu ruj cremos , balsam labelo sau nivea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delalex spune:

Balsam de buze Lipropol de la TIS, iar acasa le mai dau cu miere care e ff. buna, repara buzele super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocsy spune:

buna , eu folosesc un balsam de buze de la Uriage luat de la help net , a facut minuni, costa in jur de 20 de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Ioanaiub, m-am inselat, era BLISTEX, nu carex. Cutiuta rotunda, alba cu scris rosu si SPF20. Doar pe asta de la Blistex l-am folosit dar am inteles ca cel albastru (lip medex) e super bun dar nu l-am folosit pana acum (mi l-am cumparat in seara asta).

Mergi la inceput