Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Nasterea unei stele

Refacerea dupa o nastere prin cezariana

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 3

Gliana

836 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiGliana Adauga semn de carte la raspuns Trimite Gliana un Mesaj Privat  Reply with Quote
mamici, voi ati mai facut controlul acela la 40 de zile?

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011

Mergi la inceput

patryss_88

132 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite patryss_88 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Gliana

mamici, voi ati mai facut controlul acela la 40 de zile?

Oups , din pacate nu l-am facut , dar acum la vaccinul de 4 luni pt Luca ma programez si la consult la medicul ginecolog

E bine de facut , pt Pap si in cazul altor probleme care pot aparea dupa nastere

Pupici

de gaza mica Luca Adrian

Intotdeauna fericirea se dobandeste dupa multe piedici
Mergi la inceput

Gliana

836 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiGliana Adauga semn de carte la raspuns Trimite Gliana un Mesaj Privat  Reply with Quote
mi-e peste mana sa ma duc in iasi acum cu bebe si inca nu m-am decis ce sa fac

Mergi la inceput
msilvy
msilvy

251 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite msilvy un Mesaj Privat  Reply with Quote
buna seara fetelor ,
sunt o viitoare mamica (32 + 1 ).
am hotarat sa nasc prin cezariana programata ( nu neaparat pentru ca mi-e frica de nastere dar pentru ca mi-e frica de complicatiile care pot aparea la bebe in timpul nasterii ) .
citind din experientele voastre , capat curaj .. nu as vrea sa stau sa bolesc o saptamana dupa cezariana si sa nu pot sa-mi ingrijesc bebele .
cred ca depinde mult de organism dar si de dorinta de a fi tare pentru bebele tau .
oricum si nasterea naturala doare si poti oricum sa ai cicatrice dureroasa deci ..

sper ca totul o sa fie bine . pupici
Mergi la inceput

Gliana

836 Mesaje
msilvy, iti doresc multaa bafta, iti recomand acele 5,6 zile sa te odihnesti cat mai mult, sa mananci sanatos, sa iei vitamine si siguur te vei reface la timp pt ca ajunsa acasa sa ai grija de bebe. Daca inainte ai fost puternica si nu esti rea de carne, cum se spune... totul va fi bine. Dureri sunt si la nastere naturala si la cezariana, dar o mama adevarata le suporta pe toate. Este suficienth sa te uiti la bebe si toate trec. Pupici si multa, multa bafta!

Mergi la inceput
msilvy
msilvy

251 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite msilvy un Mesaj Privat  Reply with Quote
Gliana
mersi mult . sanatate multa !
Mergi la inceput

patryss_88

132 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite patryss_88 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui msilvy

cred ca depinde mult de organism dar si de dorinta de a fi tare pentru bebele tau .

Msilvy, toate ne dorim sa fim tari pentru bebe-ul nostru nu ? Dar nu le rezolvi pe toate asa , din pacate .... Dar da , prin optimism si o atitudine pozitiva reusesti mai multe ,decat cu tanguieli . Insa , cred eu , aici trebuie sa te ajute si organismul .

de gaza mica Luca Adrian

Intotdeauna fericirea se dobandeste dupa multe piedici
Mergi la inceput

epopeasca

355 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite epopeasca un Mesaj Privat  Reply with Quote
Dupa cum am mai povestit si la alte subiecte, si eu am nascut prin cezariana pentru ca puiul meu nu a vrut sa iasa altfel
Am nascut intr-un spital de stat in orasul meu, pentru ca am avut o sarcina cu probleme, cu stat muuult la pat si nu aveam cum sa merg in alt oras nici sa fi vrut. Am aflat de azi pe maine ca imi va face cezariana, ca scadea lichidul la bebe si ma rugam la DD sa ma apuce travaliul in timpul noptii sa nu-mi mai faca cezariana ...dar n-am scapat. A fost nasol ca sonda pt pipi mi-a montat-o moasa inainte de anestezie si era asa nasooooool...apoi am mers in sala cu pricina, mi-a facut peridurala si a fost super ca nu mai simteam sonda aia
Dupa operatie a fost nasol, ca regulile spitalului erau ca pe vreamea lui Ceasca, nu aveau voie sa intre la mine (a intrat doar mama cateva minute) si mai era si nu stiu ce inspectie de la minister prin spital, asa ca regulile erau si mai si. Calmante doar algocalmin fiole prin perfuzie si ala cumparat de mine (asa e la stat), insa de cum am fost tratata nu ma pot plange (oricum ma stiau toti pe acolo ca in timpul sarcinii am stat mult prin spital). Stiu ca ma simteam de parca a dat un tir peste mine, mai ales in prima zi, apoi a fost tot mai usor. Si eu ma ridicam mai usor din pat tot intorcandu-ma pe o parte, parca nu durea asa de rau.
Acasa m-a ajutat mult mama care sia- luat concediu 3 saptamani sa stea cu mine

7 saptamani
Mergi la inceput

Bia_Mi

527 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Bia_Mi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si eu am nascut prin cezariana acum 2 luni,a fost groaznic prima noapte la reanimare,dar de a doua zi m-am ridicat din pat. 2 zile cu ajutor,dar apoi m-am ridicat singura. Acasa knd am ajuns mi-a mai fost greu vreo 5 zile,in sensul k ma ridicam mai greu,dar apoi nu am mai avut probleme. Dupa o luna mutam mobila prin casa. Daca ar fi fost sa reiau nasterea,tot prin cezariana as fi nascut,chiar daca au fost durerile groaznice la reanimare

Mami de Rebe!
Mergi la inceput

Bia_Mi

527 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Bia_Mi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Refacerea cat mai rapida dupa o cezariana,eu cred ca depinde si de organism...cat de puternic e!

Mami de Rebe!
Mergi la inceput
Pag. din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com