Iepurasi Mar-Apr 2010 (68)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Lara multumim mult ca ai adunat toate retetele si le-ai pus pe blog.
Nu prea ma pricep sa scriu pe blog, dar o sa studiez link-ul si poate gasesc.
Am salvat adresa in bookmark.
samaria da! Daca voi fi pe mess si am timp te voi ajuta cu pozele.
CoriMami, LindaL aveti PM.
LindaL ti-am salvat nr de tel in agenda.
Bineinteles ca si ami are PM, dar nu mi-a raspuns (desi l-a citit).



ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irene26 spune:

Buna fete dragi!
Andra, esti asa de dulce cand te scuzi pt greselile gramaticale, eu zic ca nu are sens sa te tot scuzi, deoarece acesta este un forum despre copii, in niciun caz un forum pe teme lingvistice. Eu nici macar nu ma mai stresez daca fac greseli gramaticale, sau nu! Si-asa sunt eu plictisita de gramatica asta pana peste cap!
Si draga Andra, iti urez insanatosire grabnica tie si micului Ianis! Doamne ajuta!
Ileana si Sanzi, va multumesc mult pt aprecieri! Astept si eu filmulte cu fetitele voastre!
Da, silabele favorite ale Dianei sunt: "ta-ta, da-da, ata, ada", dar cand este in forma buna, pronunta si alte silabe. Eu nu stiu daca este normal sa "vorbeasca" atat de mult pt varsta ei, fiindca ei nu-i tace gura toata ziua.
Bumbitza, Diana doarme asa; se trezeste la ora 9, apoi doarme: 12-14, 17-20, 24-9. Eu zic ca este destul de bine, plus ca nu plange aproape deloc, fiind foarte ocupata cu "vorbitul", marea ei pasiune. Acum chiar asta face.
Eu, in fiecare seara, vizionez filmulte si pozici cu iepurasi, comentariile le gasiti sub pozici.

Poze

Irene, mami de Diana

It's not how good you are, it's how good you want to be.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanact

Am salvat adresa in bookmark.

CoriMami, LindaL aveti PM.
LindaL ti-am salvat nr de tel in agenda.
Bineinteles ca si ami are PM, dar nu mi-a raspuns (desi l-a citit).



ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!


Buna.

In PM pe care mi l-ai trimis nu am citit nicaieri ca trebuie sa iti comfirm/raspund ceva.. Am primit un nr de telefon pentru cazul in care ne vom vedea. Nu cred ca tb sa scrii asa ceva!

Poftim! Felicitari ca ai invatat unde se afla bookmark-ul! Cum iti cade?

Irina (8 martie 2010)


"Cu toate ca nu pot sa-si aiba casa in piata mare, totusi oricine se poate incalzi acolo la soare." (proverb toscan)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Va multumesc, fetelor pentru input. Am sa ma gandesc peste noapte si am sa vorbesc cu Coleman din nou maine.

Voiam sa adaug:

Copiii sub 12 (sau 14) ani al insotitor de drum, nu sunt lasati nici o secunda singuri de cand sunt preluati de la parinti pana sunt primiti de persoana desemnata de parinti.

Fratii mai mici au 4 ani si 1 an, nu au cum sa vina. SOra lor merge si la scoala singura, si la joaca in fata blocului.

MIria -- apreciez perspectiva asistentului social, nu m-am gandit pana acum la cum s-ar simti intorcandu-se in familia ei fara tata si cu neajunsuri mari finainciare. Mersi de input.

Daca doriti adresa ei, numarul de telefon, v-o trimit cu placere si mii de multumiri. Scrieti-mi pe PM. EU i-am trimis de curand un pachet si de asemenea am sa ii trimit din Ergo-urile noastre sa le vanda in Romania, atat eu cat si Partenera mea, Holly, am decis sa ii lasam ei tot ce am dona la charity (10%) si inca in plus cate 30% din profitul nostru, al fiecareia. Ea are timp sa stea la calculator, ca e blocata acasa si a zis ca crede ca ar putea sa le vanda. Asta ar ajuta-o mult, ar castiga 20-25 de euro la fiecare bucata... dar sa vedem. Pana atunci, am sa ii trimit mereu ce pot, iar pentru Craciun daca nu iese treaba cu fetita ei cea mare, am sa trimit bani, desigur, dar nu ar fi acelasi lucru, ma gandeam ca sa vina aici ar fi o experienta speciala...

Va pup si va multumesc...

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

LA MULTE LUNITE, DAVID (de Erina)!!!

Irene, Mara, daca incerc sa o filmez, chiar si cu telefonul, cu care este obisnuita, se opreste din orice activitate si se uita la mine. Poate sa incerc o camera ascunsa...

Samaria, o pentru tine, sa treaca repede perioada asta dificila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Legat de scuzele ANDREI pentru gramatica folosita si de afirmatiile fetelor ca nu suporta sa vada greseli...eu n-as fi asa categorica. Si eu le sesizez, asa cum, pun in gand virgulitele pe unde ar trebui sau schimb "sint" cu "sunt". Cu toate astea, le tolerez pentru ca oamenii care le fac imi sunt dragi si au la randul lor calitati pe care eu nu le am. Si stiu din proprie experienta ca poti face cate un clic si sa nu-ti mai amintesti lucruri elementare tocmai din prea multa folosinta.

Asta s-a intamplat si in cazul ANDREI, a scris initial corect, apoi tocmai din prea multa constiinciozitate si frica de greseli a stricat ce-a scris, reformuland tot intr-o forma corecta, dar la alt timp. Deci involuntar ea vorbeste si scrie corect, dar constienta posibilelor greselilor o fac tocmai asta sa faca, sa greseasca.

ANDRA - Fii, fata, mai relaxata si fa-te bine, ca eu tusesc de-mi sar papucii din picioare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

ami lista de inceput de capitol arata f bine, asa mai scurtata, se economiseste f mult spatiu. multumim pt efort si timpul alocat noua

fetele ce ati pus-o de intalnire maine, maine sunt cu gandul alaturi de voi, din nefericire la noi in oras suntem doar 3 mamici forumiste, cu
ami am reusit sa ma vad intr-o zi, mai ramane Lindal, dar sa fie mai frumos afara. daca suntem sanatoase poate ne putem intalni si cu CoriMami, ce zici ami?

oana1 ti-am aprovizionat alimentara si azi
Multumim pentru vot! User-ul OanaI a primit: 11 bucati paine, 21 bucati ou, 8 litri vin. spor la shopping, dar tu cu asa alimentara bogata acasa, mai iesi la cumparaturi?

sanatate mamicilor si iepuricilor bolnaviori. am prins-o pe maria ca avea muci intr-o nara, si ea ii lingea de zor. am un copil f nastrusnic la nebunii

la multe lunite pt DAVID de ERINA

bumbitza nazdravana mea doarme 1 ora dimineata, 2 ore la 14 si cateodata jum de ora pe la 6. deci un total de 3-3.30 ore pe zi.

samaria cata bucurie mi-ai adus sa citesc ca esti bine. de multe ori ma intrebam de ce ai disparut? si eu sunt cam in criza cu timpul dar imi fac timp sa citesc ce scriu fetele, daca nu zilnic, macar la 2-3 zile, caci (poate sunt anormala) mi-am crescut puiul cam 80% din ce am citit la mamicile de aici. sunt mama la primul bebe si habar nu aveam de o groaza de chestii pe care nu le-am gasit si nu cred ca sunt scrise in vreo carte, asa ca, scumpe mamici, pentru mine aveti un loc special in inima mea. va daruiesc m

ulte floricele

cer din suflet iertare pt greselile de exprimare, pt cratime lipsa sau in plus, sunt atenta la asta, dar sper sa nu fi comis vreo eroare pe fondul oboselii



Oana, mamica fericita de Maria-Emilia (28.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Bumbitza, intrasem sa iti raspund si am uitat. Mara doarme 2 ore pe zi, in doua reprize de cate o ora. Seara adoarme pe la 21.30, se trezeste dimineata la 9. Apoi somn de la 12-13 si de la 17-18. Ma rog, cu aproximatie, nu e chiar dupa ceas.
Sper sa fie mai bine Ilincuta, poate are si ea niste zile mai proaste, or fi durand-o gingiile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

de cand putem adauga putin usturoi in piureul de legume al bebeilor? adaug cate un catel de usturoi si 2 frunze de telina in apa in care fierb carnita de pui sau vitel, dupa care le arunc. as vrea sa ii pun la ficatel putin usturoi fiert, dar nu ma duce capul daca e voie sau nu

la iasi e ingrozitor de urat, ploua si bate vantul de era sa imi sau zborul prin curte.

mai intreb ceva, dar sa nu sariti la gatul meu. daca undele dintre voi sunteti putin necajite de 1-2-3 kg ramase in plus de la sarcina, eu ma plang ca sunt intr-o slabire alerta si nu stiu ce sa fac. de alaptat nu mai alaptez, mananc bine, doar ca sunt bagata mereu in priza ca sa tin pasul cu Maria si sa o fac sa se bucure mereu. ce sa fac sa stopez slabirea?

Oana, mamica fericita de Maria-Emilia (28.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

OANA - Usturoiul, ca si alte leguminoase uscate nu se introduce in alimentatia sugarului decat dupa varsta de 1 an datorita efectelor gastro-intestinale pe care le poate provoca.

Referitor la scaderea in greutate (ce n-as scadea eu in greutate! zau daca m-as plange vreun pic!) ti-ai facut analize?
Poate esti anemica, cu probleme de tiroida sau alte afectiuni. Dupa ce le-ai exclus pe astea, nu ramane decat sa iei vitamine si minerale pentru prevenirea scaderii imunitatii. Pentru ca nu poti slabi rapid fara repercursiuni, fie ele si minore. Pune baza pe B COMPLEX si mananca consistent.

Mergi la inceput