Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (51)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

Multumesc de urari si de sfaturi fetelor. Am intrat asa pe fuga ca a venit cumnata mea care sta cu ei momentan, desi dorm, dar prima noapte acasa a fost cam alba. Dar trebuia sa fie memorabila, nu?
Ieri am iesit din spital, cu controalele de rigoare inainte, cantarire, vaccin, toate fiind facute la intervale de aprox. o ora. NUmai bine ce se linisteau, venea altcineva, iar dezbracarea, ca imbracarea ramanea in sarcina mea. imi venea sa , ca nu am prea multa indemanare, iar ei plangeau. Cand intr-un final s-au linistit, au dormit mult si bine. Apoi a venit plimbarea pana acasa (cu masina ) care cred ca din nou i-a molesit ca au dormit, iar cand si-au revenit era deja noaptea. Si cum trebuiau sa isi faca simtita prezenta....... Sotul a fost cel mai afectat, ca la inceput m-a lasat sa dorm (avusesem o noapte alba si un meci cu doua asistente), iar cand sa doarma el,urma acomodarea bb-ilor.
Am nascut la Botosani (eu aici locuiesc), la maternitatea de stat, unde conditiile si nepasarea personalului lasa mult de dorit.
Am vrut sa nasc la o maternitate privata din Suceava, dar mai aveam de asteptat o saptamana, ca nu ma primeau inainte deoarece se temeau ca copii vor avea greutate mica.

Apropo, daca vreau sa fac o plangere unei asistente, cui ma adresez, directorului spitalului? si atat?
Am avut o nesimtita de asistenta, care a dormit toata noaptea si nu a adus lapte la copii, in schimb, deranjata de plansetele mai multor copii a venit chioara de somn, cu urmele pernei pe fata si ne-a tinut teorie despre beneficiile alaptatului la san. Pai si daca nu ai lapte, ce sa ii dai, il lasi sa moara de foame pana vine laptele la san? Am lasat-o sa vb. crezand ca isi va face spectacolul si va aduce la final laptic. Si stiti ce a facut la final? S-a dus si s-a culcat din nou.
Nu va pot spune ce revoltata am fost de aceasta atitudine,
I-am spus ca eu nu am cheltuit o groaza de bani cu FIV, pentru ca mai apoi copii mei sa planga intreaga noapte de foame si ea sa isi faca somnul de frumusete. Am avut noroc cu Eric ca a fost cumintel, dar Anita........
I-am spus ca nu accept asa ceva, ca ii fac reclamatie, iar ea la plecare a spus ca a vrut sa imi faca un bine ca mi-a tinut teorie, dar daca eu nu am inteles. In semn de impacare, la iesirea din tura mi-a lasat inca un borcanel cu lapte ca ^poate nu se satura copii^. I-am spus tot ce ma durea, iar la cateva ore ma stia tot etajul ca am facut scandal.
De asta se intampla atatea nenorociri in spitale, din cauza unor astfel de incompetente.

Larisel felicitari pentru primii pasi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

Inca ceva, voi la inceput tineati copii infasati? sau in hainute, mai liberi.
In maternitate ii tineau infasati, dar revenind la spitalul din orasul meu natal............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Felicitari mariadan sa va traiasca sanatosi si voiosi
31+

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

buna, mariadan. felicitari ptr bebici. pana la urma a fost cam cum s-a gandit dr..experienta isi spune cuvantul uneori.si binenteles cum au vrut bebiciisa fie in primul rand sanatosi,si in rest cum ii doresti tu
eu sunt in sapt 16 si mi se pare foarte ciudata- inafara de burta care e mai mare,si ca, rar - la o sapt, mai vars, nu am nimic.dc nu mi-as vedea burta in oglinda as uita ca sunt gravida..nu misca, eco fac cam la o luna..n-am nici un semn ca sunt bine, ca exista..mi se pare ciudata rau perioada asta.

15 SA+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

primii pasi...

Imi amintesc ca, acum aprox un an in urma, eram inca insarcinata si citeam din umbra la voi;atunci am vazut filmuletul pus de Lumi cu primii pasi singurel ai unuia dintre huni (scuze,dar nu am retinut care din ei) si ma gandeam ca peste un an il voi pune pe al meu .... deocamdata nu am ce pune,dar nu a trecut anu'



Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii





gabi, nu e regula cu anul asta. Edi a facut primii pasi la 1 an, intr-adevar, iar Robi la 1 an si o luna, insa a mai trecut inca o luna pana sa poata merge asa cum ai vazut tu in filmulet.
in primele saptamani faceau doar cativa pasi si se opreau, ba aveau zile in care nu vroiau sa incerce deloc. si nici de manuta nu le-a placut sa mearga f mult.



Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fluturas2010

la mine bhcg de ziua 10 a fost 340...eram convinsa ca sunt 2-3 bebei..si la sangerarea de nidatie..care nu e obligatorie, am pierdut si un embrion..atunci am fost la confirmare de sarcina si s-a vazut cum unul fusese si el prins undeva la jumatate si se eliminase..sau elimina inca..natura alesese...

Doamne ajuta..cu gemenasila prietena ta..

fluturas 22 +



wow, multumesc mult ptr raspuns! imi pare rau ca nu s-a prins si al treilea, nu stiam... desi riscurile ar fi fost mai mari...
Doamne ajuta sa fie bine pana la capat!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

mariadan, imi pare rau de experienta avuta. nu e la fel in toate spitalele de stat din tara, insa nici bine nu e peste tot. nu stiu unde sa te sfatuiesc sa te indrepti cand faci reclamatie...
cat despre copii, eu i-am infasat in primele 3 luni, cand pareau mai agitati. parea ca asta ii ajuta si ii linisteste, ma gandeam eu ca le da o senzatie asemanatoare inghesuielii din burtica, dar depinde de la copil la copil.

viss, eu pana in sapt 18 nu i-am simtit pe copii. a fost prima sarcina. iar in sapt 18 ii simteam ca niste mici, mici fluturari. si nici greturi n-am avut, nimic deosebit care sa indice ca sunt gravida. doar burta care crestea.
daca iei in greutate si la eco arata ca e totul ok, chiar nu ai de ce sa-ti faci griji.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Mariadan felicitari, refacere rapida si sa cresteti mari si sanatosi
Gabitza si ai mei au mers destul de tarziu comparativ cu primul copil. Si-au dat drumul dupa 12 luni.Chiar povesteam cu neuropediatrul care mi-a explicat ca in principiu, gemenii sunt putin inapoi fata de un copil dezvoltat normal, la noi s-a si adeverit, nush la altii. Eu am avut si cu cine sa fac comparatie.dc am vrut



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Mariadan,eu i-am tinut mereu neinfasati,imbracati in body, salopete, etc ...asa ii tineau si la spitalul unde am nascut si la externare s-a insistat pe aspectul asta :sa nu tin copiii sarmaluta si sa stea fara caciulita in cap in casa ,decat o ora dupa baie.



Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Mariadan felicitari si sa creasca mare bebeii!!!Sunt asa emotionata cand citesc k inca cineva dintre noi a nascut si ca se apropie momentul s la mine :).

Mie mi-a prescris medicul pentru arsuri pepsane, dar de bine ce mi l-a prescris aseara nu am dormit mai deloc, din cauza lor si a refluxului gastric :(.

Ieri am reusit sa fac injectia pt maturarea plamanilor, am mai facut o eco si bebeii sunt foarte bine 1,300kg fiecare.

Luminita ma poti trece si pe mine in listuta DNP 15.12.2010. merci

Elena &

Mergi la inceput