Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (51)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Mirela sa stii k eu m-am dat cu un strop de diclofenac. nu e indicat in ultimul trimestru de sarcina.

Mai poti incerca cu alifie chinezeasca :D si masaj.

poop

elena+30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

A folosit cineva carut Babi Care??e bun???

fluturas 23 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Da, noi am folosit carutul tip trenulet de la BabyCare, nu prea mult ce-i drept, vreo 4-5 luni, dar din cauza copiilor mofturosi nu din cauza carutului.

Ce sa-ti zic, pt noi a fost mai mult de cat ok, la pretul per care l-a avut, avand in vedere ca niciodata nu am iesit singura cu ei si 99% din plimbarile noastre se terminau cu unul sau cu amandoi copiii in brate.
Pe scurt stateau in carut doar daca dormeau.
Acuma singurul inconvenient la tipul de carut pe care l-am avut noi(si inca il mai avem) este ca scaunelul din fata se lasa doar pana la 45 de grade, si este recomandat a fi folosit dupa 6 luni.
Noi l-am folosit de la 3 luni dar am pus o pernuta si alternam copiii

Daca vrei iti pun si o poza sa vezi cum stateau copiii in el, ca a-ti faci o idee.
Daca ai alte intrebari, sunt aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

Luludani, da sigur...cu placere...

eu vb de cel unul langa altul....


fluturas 23 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

fetele, multumesc de raspuns, andreiutasg, elena.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

buna fetelor,

pe mine ma chinuie niste hemoroizi, nu mai rezist sincer, am niste usturimi de imi vine sa urlu.

mi-a dat medicul un unguent, dar nu prea ma ajuta :), plus am mai incercat cu ceai de galbenele - spalturi :(, dar nici gand sa imi treaca.

voi ati avut asa ceva?

va pup,

elena+30


Mie mi-a recomandat asistenta punga cu gheata sub fund, nu mult sa racesti. Poti pune un cub de gheata acolo, il tii 1-2 minute cu mana, e ca o anestezie plus se mai retrage un pic. La mine a functionat.
AAaa...uitasem, trebuie neaparat sa supraveghezi culoarea lor sa nu devina vinetii ca e nasol.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

fetele mele dragi, la cerclaj se foloseste anestezia generala sau locala?
si se poate face cerclaj in cazul unui tratament cu clexane? eu stiam ca nu...
tot ptr prietena mea va intreb, desi urmeaza sa discute pe larg si cu dr despre asta, dar eram curioase.



Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"


la cerclaj este o anestezie foarte usoara, practic adormi pret de cateva minute cat dureaza procedura. in niciun caz nu e generala, dar nici locala pentru ca nu-ti fac o injectie in col sa-l amorteasca, ci tot pe vena baga anestezic.

eu am fost sub tratament cu clexane si am avut cerclaj, niciun medic nu mi-a zis ca ar fi vreo contraindicatie.

sarcina usoara prietenei tale!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

neata

elena, ma doare
azi noapte mi a amortit stanga mai mult
a fost cat de cat suportabil
dar dimineata a trebuit sa spal niste vase de ieri
si cum nu merge apa calda la bucatarie......a trebuit sa le spal cu apa rece, care parca e de la gheata
a fost cumplit
sper sa se rezolve cat mai repede

mi a spus o mamica ieri, ca e vorba despre sindromul tunelului carpian
o sa treaca, dar mai greut,mai ales ca nu pot lua nici un antiinflamator

pupi

+25 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)


da, si eu am avut sindromul tunelului carpian (am ezitat sa raspund ca nu imi mai aminteam exact termenul)

vestea rea e ca spre sfarsitul sarcinii se accentueaza de nu mai simti buricele degetelor, vestea buna e ca dupa nastere trece... desi eu am ramas cu ceva "sechele", adica nu prea mai am forta in maini, nu mai pot desface nici un capac de borcan...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Venim si noi cu vesti nu prea bune din pacate .

Ieri am fost la vaccin, bietii mei ratoi au fost niste curajosi ceea ce nu se poate spune despre mama lor . Au bulanelele bandajate, cate un vaccin in fiecare picior. Azi Seby i-a facut febra 38,3 i-am dat antitermic acum vad c-a mai scazut. Felix se tine tare el care-i mai firav .
Vestea proasta e la Seby, are hernie inghinala, se pare ca canalu pe care coboara testiculele in scrot nu s-a inchis bine .
Azi tre sa sun sa-l programez la un chirurg pediatru pentru operatie.
din cate mi-a explicat pediatra e des intalnit la baietei si mai ales la gemeni. Operatia va dura cateva minute, ii da drumu acasa in aceeasi zi, i se face o mica incizie.....cica e o operatie minora eu, in schimb, simt ca mor cand ma gandesc ca o sa-i faca anestezie generala

Cam atat despre noi sper sa venim cu vesti mai bune.

Pupam la gemanasi dragalasi.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Dragaica multumesc pt sfatul cu gheata, chiar o sa incerc!

Imi pare rau pt vestea pe care ne-ai dat-o, dar totul o sa fie bine! gandete-te k asa e cel mai bine pt puiul tau.

Te pup,

elena +30

Mergi la inceput