Vine toamna in bostana cu PEPENASI de 2008 (198)

Vine toamna in bostana cu PEPENASI de 2008 (198) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161-180, 181, 182,
183, 184, 185, 186, 187, 188,
189, 190, 191, 192, 193
194, 195, 196, 197

Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131

Sarbatoritii lunii octombrie:

2 dma2007, 12 MissJJ, 13 mitzi76, 15 maria-86, 17 Vladimir(Sybille), 18 truli-luli, 22 Violeta_m_tm, 24 struluta, 25 narcisa.s, 29 Carmenela, 31 mcoca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Fetele nu stiu cine modifica lista de sarbatoriti, eu mi-am schimbat id-ul deci pls folositi-l pe asta nou am sa schimb si pe site cat de curand. Si cand modificati lista e mai usor sa inlocuiti numerele si numele decat sa stergeti tot si sa o luati de zero, ca fara sa vrem stergem un seize sau un b sau ceva si se da iar totul peste cap.
Thanks for reading.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna!

Noi suntem azi acasa eu am liber si fetele pt ca am dormit ca cizmele dim si nu ne-am trezit la timp. Eu nu am auzit alarma si ele s-au trezit la 10. Deci azi chiulim.
In rest bine o chinuie tusa oleaca pe Ami dar nu are alte simptome lui Ari i-a trecut deja deci speram sa ii treaca si ei cat de rapid.
Pun azi poze de la ferma si pun si cand tundem printesa. Creca ma tund si eu ca nul suport asa lung ca tot in coada il prind ca nu am timp sa-l fac si etc in fiecare dim sa stea cum trebuie. Si creca ma vopsesc cu mov, rosu si roz cum am mai fost acuma vreo doi ani. Am sunat-o si pe tipa care ne face de obocei dai plecata in concediu si vine pe la sf lunii asa ca tre s-o asteptam.
Cu spalatul pe dinti Ami vrea sii place ca vede la sora ei.
Cu scandalul la baie sau la spalatulpe cap sa stiti ca trece. Asa a fost si Ari cand nu mai suporta apa in cada ii faceam dush si apoi nu vroia deloc spalat pe cap acuma i-a trecut. Ami ii place baia mult dar deja miauna la spalat pe cap deci na.
Iriss cu gradi te cred ca esti nervoasa si eu as fi. E pacat ca ceilalti parinti nu vor sa se implice si nu ii intereseaza.
Mada mai scrie mai des mai ce tot stai ascunca? Pupam pisicutza smechera.
Si la Ami toate culorile is ba yellow, ba blue ba nu stiu cum le amesteca de numa, dar ii plac literele si numerele si stie deja sa le recunoasca cifrele si are un laptop de ala vtech de la ari si sejoaca toata ziua pe el si apasa pe litere si cifre sa auda cum le zici si sa le vada si repeta si ea dupa ala. Vb mai mult decand merge la gradi dar tot nu vb in propozitii sau ceva ci na stie sa zica ce vrea si etc.
Na fug sa mai fac niste treaba pana le pun la somn si samai lucrez la eseul de la psihologie.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

carmen, sa-ti zic cum o spalam noi pe dinti. Ei ii dam periuta noastra (depinde cine o spala, tac'so sau eu) si noi luam periuta ei. Si noi o spalam pe ea, ea cica ne spala pe noi. Dar acum merge totul uns, la inceput s-a impotrivit si ea mai mult la spalat pe dinti, dar la treaba asta si la scaunul de masina nu facem rabat. Sint lucruri care tin de sanatatea ei si acolo nu se negociaza.

Asa ca eu iti zic sa insisti, incetul cu incetul o sa se obisnuiasca si o sa devina un obicei cotidian.
In plus, la Mara la gradinita, toti copiii se spala pe dinti singuri dimineata si la amiaza, cred ca si treaba asta a influentat acceptarea ei. Asa ca n-o fi rau sa va vada si pe voi ca va spalati deodata cu ea, ma rog, poate faceti treaba asta deja ...

iris, pe la noi pe aici nu ii invata nici un fel de poezii, maica-mea ma tot intreaba cind fac serbare si e mirata ca nu e obiceiul pe aici In schimb cinta o gramada, Mara a invatat o tona de cintecele in germana. Insa e totul in joaca facut, nu cu scopul de a-i pune sa memoreze. Dar chestii educationale n-am vazut sa faca cu ei, de fapt nici nu i-am intrebat, eventual ceva colaje in zilele ploioase, ceva puzzle, ceva desenat, deci chestii usurele. Oricum, nu ce povesteste biri, p-acolo la ei sint chiar lucruri de domeniul fantasticului.
Sint curioasa cum o fi si in alte locuri ...

Mami de Mara (19.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Mai nici aici nu invata poezii pe de rost, serbare este numai de Craciun in rest de Halloween sau Pasti sau ceva au ei party numai pt copii sau discoteca seara in cadrul scolii unde pot veni si parintii si siblings.
Primii doi ani pre-school si nursery sunt 80% child initiated play, dar invata instrumente, numere, sa isi recunasca numele, studiaza natura, le arata cum cresc fluturii si apoi ii elibereaza in curtea scolii, invata anotimpurile, zile, vremea, chestii de safety,vin pompieri/politisti etc la ei si le explica si au fiecare un caiet unde pe prima pagina e lipita programa ce trebuie sa stie copilul sa faca si ce target trebuie atins. Si au mai multe categorii: knowledge and understading of the world, physical development, creative development; personal,social and emotional development; communication,language and literacy; problem solving, reasoning and numeracy.
Si pe masurace copilul atinge cate un target ilcoloreaza cu o carioca si fiecare culoare reprezinta o perioada de ex verdee sept-dec etc.
Si in caietul asta pun poze cu ce facea copilul si ei merg le pun intrebari noteaza ce si cum si ce target a fost atins si care e urm target caretrebuie atins. Le zice learning journeys.
Deci na joaca asta are un scop au cate o tema, de ex toamna, sau meserii, sau trafic si invata despre asta le da sa faca ceva arts and crafts legat de tema asta.
La pre school, unde e Ami acuma, in fiecare dim cand merg se duce fiecare si isi pune geaca si geanta la cuierul lor ca au cuier cu poza si numele, apoi se aseaza toti pe covor sa faca prezenta li se zice ce tema au sapt aia au o looking table unde le aduce sa vada tot felul de chestii de ex toamna aduc frunze, castane, ghinde, etc. Si dupa aia e joaca se duce fiecare unde vrea si au fiecare copil supraveghetorul lor care noteaza in caiet cum evolueaza ce fac etc. Dupa aia suna un clopotel si esnack time ii pune sa se spele pe maini sa isi aleaga numele din cutia cu nume sal lipeasca pe o tablitza si apoi se pot aseza la masa sa pape si primesc numai chestii sanatoase apoi se joaca afara si la final ii aduce in clasa se imbraca si seaseza incerc pe scaunele si canta un cantecel pana vin parintii sa ii ia si apoi pe rand ies cate unu.
La nursery, unde e Ari acuma, dim intra isi duc lucruile la cuierul lor apoi stau la rand si isi lipesc numele pe o tabla colorata fiecare copil e dintr-o grupa cu cate un profesor is trei grupe in total. Apoi merg pe covor si fac prezenta si tot asa li se zice despre ce vor invata si lucreaza cu ei la litere, scris tot asa au cate o tema si etc e tot child initiated play inca, dar le da in fiecare joi o carte sau doua sa exerseze sa citeasca si trebuie sa completam in caietul lor cum evolueaza si au si caiet de scris unde exerseaza sa isi scrie numele si cuvinte simple. Au tot asa fiecare caietul lor cu the learning journey.
De la anul se muta si Ari la reception carei ca un fel de grupa pregatitoare de scoala, ca dupa aia urm anul 1. Ei deja aici merge full time si e numai 20% child initiated play. Au mai multe teme se axeaza mai mult pe scris calculat citit etc. Na despre reception va pot zice mai multe din ian incolo ca nu am ajuns acolo inca.
Din ce stiu de la alti parinti sg pb e cand se muta la gimanziu cum ar veni ca acolo daca nu te tii de ei se cam lasa peo ureche si cand ajung la colegiu dela 16 ani in sus cam dau cu capul de pragul de sus ca au lasat-o prea moale in secondary school si la colegiu e munca multa. Dar na asta tine de parinti ca tre sa se ocupe de ei si acasa mai ales de baze adik matematica si engleza, sa stie bine tabla inmultirii si etc.
Hope it helps.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Bobita mica, tot vroiam sa iti raspund si am uitat. Atunci cand ziceai ca oamenii au spus "mda, a venit si asta sa se laude", sper ca asta ai presupus tu, nu ca chiar ti-au zis asa ceva in fata ...

Fetita ta are un IQ peste medie, ceea ce e un atuu pt ea. Sper ca o sa reusesc sa explic bine ce vreau sa spun :-)

In societatea noastra conteaza mai multe aspecte, socialul face parte dintre ele. De asemenea trebuie sa ne invatam copiii sa se simta valorosi prin ceea ce sunt ei pur si simplu si nu prin multitudinea cunostiintelor pe care le au. Trebuie sa invatam copiii sa se simta valorosi si sa-i pretuiesca pe cei din jur asa cum sunt.

Eu sunt sigura ca tu nu gresesti cu nimic atunci cand o inveti pe irina o gramada de lucruri, mai ales ca ea e dornica sa invete. Insa trebuie sa o inveti ca a comunica inseamna si altceva decat a-ti etala cunostiintele pe care le ai ... nu stiu daca la voi e cazul, insa am sa iti povestesc despre niste prieteni de-ai nostri.

Au o fetita desteapta foc, dar care functioneaza intotdeauna doar pe modul demonstrativ: nu initiaza niciodata niciun joc sau o conversatie decat daca e cu scopul de a arata ce stie EA sa faca. Si aici parintii au gresit foarte mult pt ca de mica intotdeauna cand intrau in contact cu altii tot timpul ii spuneau "hai, nu vii sa arati la X cum stii tu sa faci aia? hai, imi aduci hartia roz de sub cartea galbena de pe biroul din colt? hai, cum citesti tu? hai, spune aia sa te auda X!" Deci efectiv copilul ala nu stie sa faca altceva decat sa demonstreze una alta. Am revazut-o dupa un an, nu e sociabila deloc, nu zambeste decat daca o lauzi, nu baga in seama pe nimeni decat daca e vorba despre EA. In schimb cu sora-sa, la fel de desteapta, au facut cu totul altfel si se vede diferenta.

Tu iti cunosti copilul cel mai bine si stii daca e centrat doar pe ea si ce stie ea sau e deschisa catre lume.

Ooamenii sunt in general deranjati de ceea ce li se pare ostentativ, nu poti sa-i condamni. Nu poti s-o condamni nici pe ea ca spune ceea ce stie, diferenta va fi facuta de catre voi, parintii: o valorizati doar cand isi etaleaza cunostiintele sau o iubiti pur si simplu.

Nu stiu daca am reusit sa transmit cum trebuie ideea, daca ai intrebari putem continua discutia.

Asta cu "urata si desteapta" sigur a auzit-o de la un adult ... copiii nu se nasc cu aceste judecati de valoare, ci le preiau de la cei mari. Cineva poate din anturaj o fi facut afirmatia "lasa ca cutarica o fi frumoasa, dar nu-i desteapta ca tine", de aici si concluziile ei ...

Sib Aripi tot mai grele *** Nasterea ariciului Vladimir *** *** Anna, o nastere cu viteza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Eu am fost foarte impresionata de reactiile aparute in urma primului mesaj al lui Carmen.

Si vreau sa le multumesc celor care i-au transmis un gand bun cu sinceritate (si nu asa intr-o doara), care si-au asumat o parere pt un lucru atat de evident, care nu au trecut peste randurile ei ca peste anuntul deschiderii unui nou magazin de pantofi de plastic, care au inteles ca are nevoie de sustinere publica pt a merge mai departe.

In afara de a fi mamici de pepenasi suntem in primul rand femei, cu probleme mai mici sau mai mari si ma bucur ca intre noi exista doamne care sunt cu adevarat atente si solidare, care nu sunt setate doar pe buricul personal si care sunt capabile sa discute si altceva decat eternul cacapipimuciolala.

Iar celor care se fac ca nu vad ce se intampla pe langa ei sa nu se mire daca vor primi din partea celorlalti aceeasi lipsa de compasiune. Am zis!

Sib Aripi tot mai grele *** Nasterea ariciului Vladimir
*** *** Anna, o nastere cu viteza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Hello!

Imi cer scuze pentru mesajul pt. Carmenela, nu stiu de ce dar nu il pot edita sa sterg intrebarea.... dar nu mai conteaza, cred!

Eu am crezut ca glumeste, stiam ca se au bine si nu m-am gandit ca vorbeste serios.

Am ramas fara cuvinte

Ce sfat as putea sa iti dau Carmen? nu am experienta necesara, nu am trecut prin asta niciodata, insa, eu pe ea o consider vinovata!!!

Eu zic ca indiferent ce griji sau ce necazuri avem, cat de stresati sau obositi suntem, sa ne amintim de iubirea ce ne leaga, de copii nostri, ca avem mama sau tata, frati sau surori, ca suntem sanatosi!

Pupici la toata lumea!


_

Are mama 2 baieti: un fulgulet si un pepenash!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Cu spalatul pe dinti la noi problema e ca nu ma lasa pe mine s-o spal, vrea numai ea, si evident ca nu se cheama spalat ala

Cu urletele la baie - avem si noi parte de ele, din plin, la scosul din cada! Dupa ce ca sta cate o ora in fiecare seara la baie, tot nu vrea sa iasa, de cate ori ii spun c-o scot afara din cada, se roaga de mine sa mai stea un pic. Iar daca o iau pe sus, se zbate ca oestele pe uscat, imi aluneca din maini, se lasa moale si ii aluneca picioarele pe gresia din baie, ca mi-e ca da cu capul de gresie, de cada, de chiuveta, etc. Asa ca in fiecare seara am o mare problema, ca mi se intind toti nervii la maxim, intru in pana de idei si de strategii, si izbucneste urletul de ma aude tot blocul

Anna si Ioana (11.07.2008)
asa creste Ioana
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Anna si Filip tot singur vrea sa se spele pe dinti. Insa il las pe el putin, si apoi ii spun ca trebuie sa curete si mami bine bine fiecare dintisor. Si ii iau la numarat. Spalam dintisoru 1, apoi 2 si tot asa. O prietena i-a dat numa la toti dintisorii. Spalam pe Gina, pe Gigel, pe dorel, pe Lucica. Si copilul este foarte atent sa nu scape nimeni.
Cu baita si la noi e la fel. Cand sa-l scot scandal ca nu vrea. Si il pacalesc de fiecare data ca ii zic ca tre sa-l scot ca sa ne strambam in oglinda. Si il iau in brate si facem toti 3 ca toate animalele in oglinda si se distreaza de numa.

bujo mami de Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Nici Ralu nu ma lasa sa o spal pe dinti,vrea sa se spele singura
Am admirat toate pozele noi

Mergi la inceput