Vine toamna in bostana cu PEPENASI de 2008 (198)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Seara buna fetele!

Despre baita pot zice ca si noi ca si Anna am avut problema scosului din baie. Eu am rezolvat-o asa: inainte de a o baga in apa i-am explicat frumos ca stam pana se raceste apa, ca daca stam mai mult ne racim. Am intrebat-o daca a inteles, a zis da. Cand vroiam s-o scot bineinteles ca urla, asa ca ii aminteam de discutia de dinainte, si maraind ma lasa s-o scot. Mai tarziu m-am desteptat si am inceput s-o anunt dinainte ca s-a racit apa si ca urmeaza sa iesim, ii ceream acordul si o mai lasam 1 minut-2 sa se conformeze. Mai apoi nu a mai fost nevoie, acum o anunt doar ca s-a racit apa si ea zice "gata" si da sa iasa. Sper sa ajute pe cineva metoda noastra...

A, si apropo de spalat, Bobita oare daca i-ai da niste sticle de jumate de litru sa le tot verse si sa se spele ea nu merge? Ca la noi asta a functionat...nu ii placea dusul asa ca o spalam cu sticla, acum are si ea sticla ei si tot felul de recipiente si tot varsa apa din una in alta, iar cu sticla se clateste singura deja...

Scuze ca nu mai retin ce-am citit, azi a fost o zi plina... Va si va doresc o noapte buna!


Dia, mami de soferita in devenire Miruna (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Ce bine e sa vad ca se discuta iar intens pe forum, ca pe vremuri . Numai bine ca asta pica exact cand sunt extrem de prinsa la serviciu, ca de-abia apuc sa mai si mananc. Acum lasand asta, chiae e minunata atmosfera, faptul ca suntem iar multe fete active si solidare si optimismul Carmenelei.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenela spune:

Sibylle.... I am more than impressed....really!

Orice ocazie este deja continuta in problema pe care o avem. Absolut toate problemele care apar in viata reprezinta semintele unor ocazii care pot aparea si care ne pot aduce mari benefcii" Deepak Chopra
Carmenela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Cu scosul din baie eu am o super tehnica ce functioneaza la ambii mei copii( unul mai dificil ca altul): dupa ce ii spal ii las un timp sa se joace si apoi scoatem dopul de la cada. Si apa curge incet, ei o admira cum curge, iar la cateva minute dupa ce nu mai e apa in cada intind mainile sa iasa ... fara sa-i rog eu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenela spune:

In legatura cu spalatul pe dinti...am incercat si cu desene...si cu povesti..si cu hai ca tu ma speli pe mine si eu pe tine..si cu puti (te pup bobitza si pe tine!!!)....si cu dintii tai arata rau...samd...nothing worked...so far... A ramas sa o tin cu forta...
Acum hai sa va spun ce ma distreaza teribil cand ma uit la ea...Pana sa am copil nu am realizat ca a vorbi este o arta...
NU numai sa inveti cuvintele..lucru si asa suficient de greu...ci si a...respira intre ele... MOr de ras cand vad ca asta mica invata sa isi dozeze aerul din plamani cand spune 6-7 cuvinte consecutive...in asa fel incat...la sfarsitul frazei e cu ochii bulbucati si cu respiratia deja taiata...Cand trage din nou aer in piept....moaaammaaaa zici ca cine stie ce a facut...Bine...asta cand vorbeste precipitat....ca daca vorbeste calm...totul e ok...treaba grea, nene...
Boooooon...ce altceva mai e...?
azi ma simt tare bine... a venit femeia din nou si e asa de bine sa fie casa luna in timp ce tu te joci cu cupilu...Pictam toata ziua...eu una m-am cam plictisit...da' na...
M-am hotarat sa ii fac ziua Allegrei Dorisem sa i-o fac la intoarcerea de la mare..dar am fost..putin ocupata..ca sa zic asa... Asa ca voi profita de ziua mea si ii fac ziua ei.Voi pune poze de la ziua ei...sper sa se simta bine toata lumea, cu fii-mea in frunce!
Cam atat...iar m-a prins doua noaptea... Asta mica si-a schimbat orarul de somn, doarme de la 4 la 6 ...si eu cu ea...asa ca iar sunt huhureaza noaptea... Atata doar ca sunt si zombie ziua...
Ma duc la nani, va pup pe toate si inca o data....

Orice ocazie este deja continuta in problema pe care o avem. Absolut toate problemele care apar in viata reprezinta semintele unor ocazii care pot aparea si care ne pot aduce mari benefcii" Deepak Chopra
Carmenela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenela spune:

PS. Bobtitza...nici alle nu vrea sa faca baie pe cap...zici ca o omor... Cu baia am mai rezolvat-o ca o bag in chiuveta... Am o chiuveta maaree...ca o copaie si moare sa intre acolo sa faca "dush"... Ma roaga ea... Dar capu' neneeeeee.......no way!
Pup.

Orice ocazie este deja continuta in problema pe care o avem. Absolut toate problemele care apar in viata reprezinta semintele unor ocazii care pot aparea si care ne pot aduce mari benefcii" Deepak Chopra
Carmenela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

pup fetele!

Carmen petrecere??? si noi si noi... cu gindul aaa, si eu votez sa-ti cam faci cadoul ala...

Flo nu te simti prost ca sincer dupa primul mesaj si eu am crezut ca-i o gluma. ca doar nu ne puteam gindi la asa ceva...

hai sa zic si eu ceva: eu nu inteleg cum o mama de copil asa de mic are timp/energie/dispozitie/loc de asemenea dragosteli. sunt eu mai timpita asa?? ziceti-mi sincer. ca eu nu prea am loc nici de husband si il iubesc sincer, dar dupa copiii astia sunt lesinata de-a dreptul. simt ca pocnesc cind ii vad dimineata ciufuliti ca se catara in pat, efectiv mi se umple inima... ieri vin de la servici si vine maimutica asta mica de tony cu fata toata pictata, cu o pensula intr-o mina si o opera de arta in alta si zice: mami I did it for you... da sa mi-o dea, dupa care isi priveste opera si rapid mai adauga citeva linii, apoi asa critic o examineaza si mi-o da satisfacut ei, mai e loc de altceva dupa asta??

Sib

Irlandia auzi cica pit-bull te si vad te tzuc si pe tine, mi-e dor sa te aud... ceva planuri de venit? si lasa fata sa se manifeste, din ce ai spus tu pare chiar cuminte, daca vrei sa vezi nazdravan ti-l imprumut pe tony o dupaamiaza asa...

Mami de doi mici

"If you believe everything that you read, better not read"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salutare!

carmenela, va doresc o petrecere frumoasa si senina!

Regaseste-te!Observa-te! Auto-observarea este uneori cel mai bun lucru pe care il putem face, e un pas mare catre linistea noastra interioara si mai apoi catre fericire.

M-am tot gandit la un sfat, un sfat pe care sa ti-l dau si care sa-ti foloseasca si imi este greu sa judec, atat pe sotul tau sau pe fata asta, ma limitez la a crede cu tarie ca abia atunci cand acceptam si intelegem un lucru, abia atunci il depasim, abia atunci devenim senini si putem merge mai departe.


blog
proud




Nu cauta raspunsul prin straini.
Fa o introspectie in tine insuti,
pentru ca adevarul salasluieste in constiinta umana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

CARMEN si... stii tu, ca ti-am spus, cat te admir si ce draga imi esti. Si chiar daca, asa cum spuneam, nu ma prea pricep sa tin legatura nici cu oamenii dragi mie, stii ca oricand, dar oricand ai nevoie de ceva, un cuvant, o fapta, orice, nu trebuie sa spui de doua ori. Abia astept sa mai vad poze cu Alle si sa mor de ciuda la rochitele ei, ca eu n-am cui cumpara rochite

Cu baita la noi nu sunt probleme, lui Luca ii place si nu comenteaza nici cand iesim, atat doar ca atunci cand il clateste sotul pe cap si pe corp cu dusul musai sa-l tin de mana si se cam smiorcaie, dar nu atat incat sa refuze. Aaa, si face circ monstru daca vrem sa-i facem doar dus, fara sa umplem cada de baie cu apa. Nu suporta dusul.

Cu spalatul pe dinti nu prea are rabdare nici el, are perioade si perioade, acum pana i-au iesit ultimele masele a avut vreo luna cand nu ma lasa aproape deloc sa-l spal, mai ales in spate, acum ma mai lasa, dar nu cu prea mare tragere de inima.

Hai sa va intreb ceva, off topic, dar eu nu mai activez la odiseea lui Alex din lipsa de timp, acolo se scrie tare mult si mi-e jena sa dau asa buzna doar cu problema mea. Marti i-am facut lui Alex vaccinul de 4 luni (infanrix), a facut el un pic de febra dar nu mare lucru, maxim 38.1 rectal, nu i-am dat antitermice pt. atata. In schimb ca de obicei in ultimul timp a dormit prost noaptea si eu eram super obosita, Luca tot tragea de mine cu mama in sus si mama in jos,mama sa-i faca totul, Alex tare agitat aseara, il puneam la san, sugea un pic si apoi se incovoia, desi nu mancase de vreo 4-5 ore. Am incercat sa storc si nu prea a curs nimic, ma gandeam ca s-a acumulat oboseala si stresul si mi-a scazut lactatia pe moment, asa ca am cedat si i-am facut un bibe de lapte praf, am zis ca sa dorm si eu un pic noaptea asta si sa-mi revin. L-a ras pe tot, dar pe la 1 noaptea m-am trezit ca-mi vomeaza in jet, muuult de tot. Dupa care a avut diaree, fff mult cantitativ. M-am panicat rau de tot, dar dupa aia a fost ok, a dormit, a mai supt de la san ca mi-a revenit laptele. Se poate sa fi fost de la laptele praf? Dar el o data sau de doua ori a mai baut laptele asta (milupa) de nevoie, cand am fost cu Luca la urgente sau la medic si am stat mai mult decat preconizam. Sau sa fi fost reactie la vaccin? Eu il suspectam pe Alex de intoleranta la lactoza si mai demult, ca si cand ii dadeam milchzucker pt. constipatie imi regurgita de numai, de fapt voma in jet mai mult decat regurgita. Insa daca a mai baut de 2 ori lapte praf de asta si n-a avut nimic (plus cat i=or fi dat in maternitate) se poate sa fi fost acum intoleranta la lactoza?

Oricum, ieri am cedat psihic si de aia i-am dat,nu o sa-mi fac obicei pt. ca oricum pana acum n-am avut la el probleme cu cantitatea de lapte, insa acum s-a acumulat oboseala si nici n-am prea baut lichide, de asta o fi fost. Insa na, sper sa nu fie nimic mai grav, ca chiar ieri tot citeam de efectele nocive ale vaccinurilor si aproape ma hotarasem ca la 1 an n=o sa-i fac ROR-ul lui Alex.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

Buna si de la noi

SYB....merci de sfaturi!!!. Am inteles perfect. Ai dreptate...mare dreptate. Eu incerc cat pot de mult sa meregm sa socializam....sa se joace ea cu copiii...sa intreprinda singura activitati cu copii...Adevarul este ca nici eu cand eram copil,nu agream compania copiiilor..
Nu stiu insa cum sa procedez...o tot duc la copii si o las sa se descurce singura. Pentru mine e minunata indiferent cum este. Ca stie sau nu stie...e copilul meu minunat.O iubesc oricum ar fi ea.CA orice mama ma mandresc cu ea,dar asta nu inseamna ca o fortez in vreun fel sa spuna sau sa arate. Eu as vrea sa foloseasac cunostintele astea nu doar sa le spuna ca un papagal...si ea pare ca le foloseste...Ti-am spus..ne jucam tot felul de chestii...nu doar invatam ca pe tabla inmultirii.
Dar recunosc ca poate nici eu nu am cele mai bune metode,nu ma pricep nici eu...
oricum merci frumos...esti o draguta si imi pace mult sa citesc sfaturile tale...

CARMEN...si Irina e la fel...vb si zici ca o alerg...e o scumpa..
Si noi am facut baie in chiuveta,o perioada...dar s-a terminat si cu chiuveta...
Si cum spunea si DIA...i-am dat si sticle si tot felul de castronele paharele...am incercat tot ce stiam si eu

MADA de Irlanda...felicit pit-bull-ul....

revin...am treaba...va pup

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

Mergi la inceput