FIV cu ovocite donate (3)

FIV cu ovocite donate (3) | Autor: catalina2307

Link direct la acest mesaj

FIV cu ovocite donate

De multe ori acesta este un subiect tabu datorita implicatiilor sociale, implicatiilor emotionale asupra vietii de cuplu dar si datorita faptului ca in Romania traficul de ovocite este ilegal. Conform legii, organizarea sau efectuarea prelevarii de celule umane pentru transplant, in scopul obtineri unui profit material pentru donator sau organizator constituie infractiune. Ce inseamna de fapt acest lucru? Inseamna ca poti face fertilizare in vitro in Romania dar ca trebuie sa iti gasesti o persoana care sa iti doneze ovocite fara sa accepte nici o compensatie materiala. Pentru cei care doresc sa apeleze la rude sau prieteni, varianta FIV-ului cu ovocite donate in Romania este o solutie viabila. Dar din pacate nu exista nici o posibilitate de a face fertilizare in vitro in tara cu donatoare anonima. Sau cel putin eu, nu am gasit-o. Asa ca singura varianta este cea a FIV-ului in tari in care donarea de ovocite este permisa: Cehia, Slovacia, Spania, Grecia, etc. Din pacate costurile sunt destul de ridicate si perioada de asteptare este de multe ori destul de indelungata. Aceasta sunt de multe ori motivele care ne fac sa ne fie destul de greu sa ne hotaram asupra unei clinici. Va invit sa discutam aici si sa ne impartasim experientele legate de clinicile din afara tarii care fac fiv cu donare de ovocite dar si despre posibilitatile de a face fiv cu ovocite donate (de la donator anonim) in Romania. O sa fac o lista a clinicilor pe care le-am gasit eu in cautarile mele si va astept si pe voi cu completari la aceasta lista. Asteptam si alte informatii utile precum costuri, posibilitati de cazare, transport, etc.


Capitole precedente: Cap 1,Cap 2



Cehia


www.crmzlin.cz/en/page/100.introductory-page/" target="_blank"> Clinic for Reproductive Medicine and Gynaecology

Zlin
Telephone: 00420 725 005 219, Email: diana.chovancova@crmzlin.cz
FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 3.900 EUR, Perioada de asteptare - 3-4 luni

(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)


www.reprofit.cz/page.php?id=87&rodic=71&lang=en" target="_blank"> Reprofit International

Brno
Telephone: 00420 544 527 156, Email: info@reprofit.cz
FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 3.900 EUR, Perioada de asteptare - 8-11 luni

(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)


www.sanatoriumhelios.cz/index.php?lang=en&menu=16&page=16" target="_blank"> SANATORIUM HELIOS

Brno
Telephone: 00420 731 416 420, Email: helios@sanatoriumhelios.cz
FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 4.200 EUR, Perioada de asteptare - 8-12 luni
FIV cu ovocite donate (ciclu nesincronizat): 3.700 EUR, Perioada de asteptare - 4-8 luni




Ucraina


Victoria Clinic

Kiev

Telephone: 0038 044 425-51-66, Email: info@ivf-pgd.com.ua
FIV cu ovocite donate: 3.500 EUR



Polonia


www.invicta.pl/" target="_blank"> Invicta

Varsovia
Telephone: 0048 022 892 93 60, Email: invicta@invicta.pl

FIV cu ovocite donate: 9.000 PLN (~2.350 EUR), Perioada de asteptare - 4-6 luni



Grecia


www.ivf-embryo.gr/en/" target="_blank"> emBIO Medical Center

Atena
Telephone: 0030 210 6774179
FIV cu ovocite donate: 4.500 EUR


www.fertilitycenter-crete.gr/default.aspx?id=4&lang=en" target="_blank"> Fertility Center Chania

Creta
Telephone: 0030 2821090955, Email: ivfchania@gmail.com or
jacumaki@otenet.gr
FIV cu ovocite donate: 5.000 EUR



Slovacia


www.ferticent.com/" target="_blank"> Ferticent

Bratislava
Telephone: 0042 12 482 116 10, Email: reception@ferticent.com
FIV cu ovocite donate: 6.000 EUR, Perioada de asteptare - 10-12 luni




ASPIRANTE LA TITLUL DE PRIN FIV CU OVOCITE DONATE


mami_vreau32 ani, AMH = 0.26, FIV 1 nereusit Giulesti - Marinescu (1 embrion transferat), FIV 2 nereusit Budapesta - Kovacs (1 embrion transferat), urmeaza FIV 3 tot cu ovocite proprii tot la Budapesta - Kovacs si in caz de rezultat negativ urmeaza FIV 4 cu ovocite donate la Reprofit Brno in dec 2010


cristmAMH <0,05, 1 Ia nereusita la Timisoara; CM de 3, 4 ori pe an


misa_2145 ani, AMH = 0.18, FIV 1 nereusit - Sibiu, FIV 2 intrerupt - Biogenesis, FIV 3 cu ovocite donate la Sofia - reusit cu gemeni dar a pierdut sarcina, urmeaza transferul embrionilor congelati tot la Sofia! Bafta!


adria4242 ani, FSH = 16.8, 3 IA la Bucuresti, FIV 1 nereusit Budapesta- Kovacs, uremaza FIV 2 tot cu ovocite proprii tot la Budapesta - Kovacs. Dr. K i-a recomandat dupa primul FIV, datorita raspunsului slab la stimulare, FIV cu donatoare de ovocite.


luminika33 ani, a trecut prin mai multe interventii chirurgicale in care si-a pierdut ovarele si trompele, deci singura sansa de a deveni mamica este FIV cu donare.


flori7040 ani, se pregateste pentru primul FIV cu ovocite donate in Grecia.


kashaaspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate.


Tabitha34 ani, AMH=0.79, FSH=35,9; posibila aspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate (noi sparam sa nu fie cazul).


violeta7435 ani, AMH=0.79, FSH=18; are o sarcina obtinuta natural dar pe care a pierdut-o la 5 luni din cauza incompetentei medicilor; va incerca tratament cu DHEA si stimulare fara inhibare si daca nu va iesi asa se va indrepra spre FIV cu donatoare.


kittadupa 9 FIV-uri, anul acesta este in procedura de adoptie, dar spune ca nu prea sunt sanse asa ca intre timp incearca sa intre pe listele de asteptare si poate la inceputul anului 2011 incepe cu donatele.


naida8723 ani, diagnosticata cu menopauza precoce din cauze necunoscute; Biopsia ovariana, AMH-ul, FSH-ul (de 110), Inhibina B arata ca nu mai are ovule; urmeaza FIV cu ovocite donate la Zlin, Cehia; pe 31 august are ET.



hopefull34 ani, AMH = 0,11, posesoare de endometrioza din cauza careia a ramas fara trompe si aproape fara ovare; are la activ 2 sarcini obtinute natural pe care le-a pierdut: una acum 11 ani la 3 luni si a doua acum 10 ani... dupa operatia de endometrioza nu a mai ramas insarcinata; a inceput un FIV cu ovocite proprii la ML dar a fost intrerupt din cauza lipsei de foliculi; urmeaza o monitorizare a FSH-ului si daca il va "prinde" mai mic de 15 va mai incerca o stimulare; o alta varianta este cea a fiv-ului cu ovocite donate.





Lista este deschisa celor care incearca sa obtina o sarcina prin FIV cu ovocite donate





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Sa va poarte noroc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

multumim mult cata pentru noul capitol!
sa dea dumnezeu sa fie un capitol norocos ca avem nevoie!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naida87 spune:

Si eu care credeam ca toata lumea m-a parasit.....

Multumim pt noul capitol...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

sunt aici si eu..si astept in continuare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

pai de ce sa te parasim?????
esti tu o fetita rea si neascultatoare care nu asteapta sa faca testele cand trebuie () da' nu te parasim nicidecum...

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naida87 spune:



Da..sunt nerabdatoare, stiu....Dar incep sa ma cam ingrijoreze durerile astea abdominale. Parca stau sa pocnesc! Si nu prea mai aud pe nimeni ca ar avea....

De-aia-s tanara si nelinistita....

La voi, fetelor...cum merge treaba? totul ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

durerile astea mari le ai de la stimulare ..cam toate fetele care au avut un picut de stimulate fie ea si usoara au cam avut dureri de burta ..de aceea te-am intrebat dac aai facut FET sau ET..ptr ca la FET nu mai sunt durerile alea mari ca corpul este pe un fagas normal , nu mai acei hormoni si toata nebunia aia..pe mine ma inteapa in fiecare zi cate putin dar de mai multe ori pe zi ca si cum ar zice ..''sunt aici''si spatele ma doare din ce in ce mai putin..maine e ziua 7 la amandoua si joi(ziua 8) cred ca fac un test..stiu ca poate e devreme dar ma mananca degetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

monaramona pai naida nu a facut stimulare deloc... ea a luat doar estrogeni de la inceput pentru endometru...

bafta la test, fetele... oricand va hotarati sa le faceti!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naida87 spune:

Asa e, eu nu am facut stimulare ovariana deloc. singurul tratament pe care l-am luat a fost pt marirea endometrului....daca asta se numeste stimulare...

Am fost dimineata sa fac beta.Dar rezultatul il iau abia la 18:00. Tre sa ma mentin ocupata pana atunci.



Mona...ai mai facut vreun test?

Mami....maine iti faci beta? mai ai rabdare?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

scuze draguta mea ..nu am stiut ca nu ai facut stimulare ..ca de obicei de la stimulare vin durerile..scuze ..ai facut beta? ooaaauu..abea astept rezultatul..oare in ziua 7 se vede ceva la beta? ..eu deocamdata stau cumintica pana vineri asa m-am gandit eu ca e mai bine..vineri voi face testul..ziua 9 cu blasto poate arata ceva..daca nu sigur v-a arata mai tz ..eu stiu asta...tu mai ai ceva simtome? in ziua 7?

Mergi la inceput