sa ne numaram binecuvantarile (cap.7)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

binecuvantarea mea (prima dintre ele) pe ziua de azi - am primit pe mail, de la o prietena adevarata, comuna:


4 Legi spirituale in India

- prima lege zice: “Persoanele pe care le intalnesti sunt persoanele potrivite”. Cu alte cuvinte, nimeni nu intra in viata noastra din intamplare; toate persoanele cu care interactionam se afla alaturi de noi cu un motiv, acela de a ne ajuta sa invatam lectiile de viata care apar si sa continuam drumul personal;

- a doua lege zice: “Ceea ce ni se intampla este singurul lucru care ni se putea intampla”. Nimic, absolut nimic din ceea ce se produce in viata noastra nu ar fi putut sa se intample in alt mod (nici macar detaliul cel mai nesemnificativ)… Nu exista: “daca as fi facut cutare lucru….s-ar fi produs alt cutare lucru….” NU. Toate si fiecare in parte dintre situatiile care se produc sunt perfecte, cu toate ca mintea si egoul nostru nu le accepta …

- a treia lege zice: “Orice moment in care se incepe este momentul corect”. Totul incepe in momentul potrivit, nici inainte, nici dupa; cand suntem pregatiti pentru ca ceva nou sa apara in viata noastra, exact atunci apare (incepe);

- a patra lege zice: “Cand ceva se termina, se termina”. Daca ceva a luat sfarsit in viata noastra, este pentru propria noastra evolutie, deci cel mai bine este sa inchizi capitolul si sa mergi inainte imbogatit cu acea experienta.

Cred ca nu este intamplator ca citesti aceste randuri acum; acest text ajunge la tine azi pentru ca esti pregatit(a) sa intelegi ca “nici un fulg de zapada nu cade niciodata in locul gresit”…


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Ar fi frumos si normal , ca odata ce unul din membrii unui cuplu simte ca relatia s-a terminat din punctul lui de vedere sa recunoasca asta si sa ii puna capat .Insa , cand nu face asta , te foloseste pe post de manta de vreme rea in timp ce el mai incearca 1-2 relatii sa vada daca gaseste ceva mai bun , nu ai cum sa treci peste asta spunand doar ca s-a terminat si gata .In fine , in cazul nostru povestea e cu mult mai complicata , insa nu o pot expune acum aici , dintr-o gramada de motive .Poate mai tarziu...
Si sigur ca e de dorit ca sa nu influentezi copilul , insa eu cred ca ei sesizeaza o gramada de nuante , din tonalitatea cu care vorbesti sau poate din alte lucruri , nu stiu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Daaa, e cel mai greu sa nu influentezi copilul, dar de fapt tatal lui e un magar Si e cel mai naspa, cand tatal e magar numai cu mama, in rest e bomboana de om Si pe mama nu o crede nimeni Eu macar sunt "curata", ca exul meu nu se preface deloc nici in alta parte, iar socrii mei idem... si fara sa zic ceva de ei, copiii isi dau seama singuri cu cine au de-a face.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Briantis, nici fostul meu nu a fost deloc fair-play.
cred ca povestile noastre seamana, dar nici eu nu vad rostul de a o relata - tocmai pt ca nu e nimic nou...
a fost tot las (lash), sub pretextul ca ...dar nu are sens.
daca el realizeaza sau nu, daca e fericit sau nefericit, pe mine nu trebuie sa ma mai afecteze, nici in bine nici in rau.
nu spun ca am ajuns "acolo"; sunt inca departe; dar macar stiu unde vreau sa ajung.
vreau sa ma trezesc intr-o dimineata si sa fi scapat de durere, sa nu o mai simt asa cum presupun ca se mai simte mult-mult-prea mult timp un membru amputat...




Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu sunt intr-o faza d`aia Zen, in care vreau multa liniste si pace, sa avem multe zile senine cu Giulia sa le petrecem impreuna si cu prietenele noastre.
Ma pregatesc sufleteste pt septembrie, pt scoala, strang banuti pt rechizite si hainute
Mergem aproape zilnic la patinoar, io mor de frig, Giulik e toata un zambet si asta merita absolut orice pe lume

Sa stiti insa ca fiecare isi gaseste petecul, chiar si ecsii asa ca roata e mereu rotunda si se invarte

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=5" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ana spune:

Mai rau e cand ingerasa mea imi spune : de ce l-ai lasat sa plece?...eu il iubesc ..trebuia sa il legi sa nu plece!"...ce ii spui la astfel de intrebari si cum sa te porti cu manusi sa nu vorbesti tatal de rau... cred ca apararea ta in fata copilului merita orice caci relatia mamei cu copilul trebuie sa fie bazata pe incredere...ori daca ea nu are incredere ca eu am facut totul sa il opresc cum pot eu sa ii castig increderea...asa ca am facut " compromisul" de a-l ruga impreuna cu ea sa ramana: si el a spus nu... macar a meritat incercarea de a demonstra copilului ca eu am vrut sa nu fie nefericit...

Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ana spune:

Herra, bune lucruri de bagat la cap ai scris si pe care ar trebui sa le repetam pana ne si raman acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ana spune:

Eu cred ca ar trebui sa repet a doua si a patra lege de milioane de ori ca sa le prind esenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Bine ai venit si tu, Ana.... ma rog... nu prea e bine sa ajungeti pe-aici, dar asa a fost sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ana, ii spui adevarul: cine vrea sa ramana, ramane. Punct. El ramane tata orice ar fi si s-ar intampla si tu ai facut absolut tot posibilul ca totul sa fie bine pt voi. Si gata.

Si Giulia mi-a spus ca ii e dor de tati, asta dupa ce a fost cu el 2 ore.
Sa va mai explic de ce ? Domnul a adormit in fotoliu, fata s-a jucat pe pc, doamna era si ea pe acolo si atat.
In aceste conditii cum sa nu-i fie dor de taxu` ? Asa ca i-am explicat sa-i spuna sa bea cafele si sa nu adoarma
Bine, i-am scris si eu e-mail, noi asa comunicam sa nu mai adoarma

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=5" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput