Metode temperare elevi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Viviana,

Am fi surprinsi sa constatam cat de mult bine poate face simpla pauza. da, pauza, stop joc. pentru ca ce fac elevii cu diriginta e un cerc in care fiecare alearga in spatele celuilalt si deci nu se vor intalni niciodata.

Copiii nu se vor opri pentru ca sunt copiii si lor le face placere ´´alergatul´´.

O alta idee(adauga-o la celelalte si alege-o pe cea mai buna ) este ca diriginta sa vorbeasca deschis elevilor ei.
Copii, care e problema? ce va deranjeaza la orele mele astfel incat refuzati sa colaborati? Ce credeti ca ar fi necesar sa schimbam in relatia dintre noi pentru a face ca lucrurile sa mearga?
Ce asteptari aveti de la mine, ca diriginta? Cum vedeti voi diriginta ideala? etc si etc.

Daca vor sa ramana ´´anonimi ´´, elevii pot raspunde la intrebari pe foi de hartie.Nesemnate. SAu semnate. Lasati-i sa aleaga.


Viv, tu ii poti prezenta dirigintei ideile de la topic , presupun ca isi cunoaste elevii cat de cat si presupun ca se cunoaste si pe ea insasi cat de cat , ca sa poata alege cea mai profitabila metoda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



viviana, multumesc de invitatie...ce amintiri frumoase ma faci sa dezgrop. Aveam 22 de ani cand in urma unui examen de titularizare la care m-am dus cu turma sa ma distrez, am ajuns profa de mate la un liceu bun bunut din capitala...Portarul nu ma lasa sa intru pe la intrarea profesorilor iar eu aveam interesanta misiune de a preda matematica unor elevi de 15-17 ani (si pe deasupra numai clase umaniste).


Intotdeauna, la prima ora cu un profesor nou, liderul clasei (nu, nu seful clasei...ala e altceva) are misunea de a testa profesorul...ia sa vedem...urmeaza sa ne distram cu asta au ba? Dar sigur ca elevii vin la scoala ca sa se distreze, e si normal, ar fi si pacat sa nu fie asa. Emotiile si grijile sunt pentru parinti. Iar eu eram suficient de tanara sa-mi amintesc perfect punctul de vedere al elevului. Cand m-au vazut asa tinerica si simpluta (caci nu sunt o lady prea sofisticata) deja era in aer o atmosfera suuuuper degajata. Dar foarte bine, caci nici nu-mi propusesem sa lucrez in tensiune. Nici nu apucam bine sa facem cunostinta, ca elevul din ultima banca de la fereastra ma intreaba...'Dna, la ora dvs e obligatoriu sa scriu?'. I-am raspuns fara nicio ezitare...'Sigur ca nu, regulamentul scolar nu prevede explicit asa ceva. Nu este obligatoriu nici sa promovezi materia asta, insa...sunt convinsa ca daca esti atent la ce facem aici ai sa poti sa scoti un 5 fara sa fie nevoie sa prapadesti un caiet de matematica. Stiu eu...poate poti si mai mult de 5, dar asta depinde doar de tine. Datoria mea este sa te ajut sa scoti o medie frumoasa, te rog, oricand nu intelegi ceva, sa ma intrebi. Ceea ce este valabil pentru toti...".


Ei, nu stiu daca v-ati prins, dar eu nu am avut probleme in a-mi tine orele, nu am avut nevoie de ajutorul dirigintilor sau parintilor, dar stiu ca daca as fi avut ar fi fost groasa...caci acestia nu aveau cu ce sa ma ajute.


Eu pe la alte subiecte am scris destul de dur la adresa profesorilor...dar cata neputinta am vazut eu in cancelarie, cati profesori pentru care pauza era o gura de oxigen...poate ca din punct de vedere al cunostintelor erau bine pregatiti...dar nu erau facuti pentru meseria asta. Si am avut si eu ca elev profesori de care mi-a fost mila, unii care nu indeplineau minima conditie de a se face auziti cand vorbeau chiar in conditii de liniste deplina...ce sa mai vorbim de alte calitati ce le-ar fi fost necesare. Si existau cam doua directii de supravietuire pentru acestia...Una: dupa un timp nu mai puneau absente, renuntau la a-si mai tine ora, puteai sa faci ce vrei cu conditia sa nu se auda pana la cancelarie. Si cealalta: razboi cu elevii, note mici puse pe indisciplina, tocat dirigintele, cazut in ridicol. Nici una nici cealalta nu este in interesul elevilor.

Profesorii care nu isi pot tine orele nu prea pot fi ajutati. Ca diriginta am avut si eu colegi care mi se adresau cu problema asta. Mi-am intrebat elevii ce se intampla, le-am explicat ca nu este in interesul lor sa mentina o stare de conflict cu profesorul X. Dar mi s-a parut aiurea sa le explic lor asta, de parca de la ei ar fi trebuit sa am pretentii, nu de la profesor. Cand sunt incalcari ale regulamentului se poate, si trebuie, sa intervii...exista sanctiuni, se discuta cu parintii. Dar de obicei asta se intampla cu 1, 2 elevi, nu cu toata clasa. In rest se rade, se vorbeste, se citeste ziarul, se joaca X si 0, se fac poze cu telefonul mobil...unele chestii sunt prevazute explicit in regulament (de ex chestia cu telefonul), dar un profesor care nu se descurca singur si alearga la diriginte, chiar daca pe moment poate fi satisfacut cu aplicarea unei sanctiuni, pe termen lung el se agita intr-un nisip miscator.

Din pacate, si din motive lesne de inteles, profesorii ca seminarista de care vorbeste XIO au o scurta intalnire cu sistemul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


LadyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

vina apartine in egala masura parintilor, profesorului in cauza cat si dirigintelui. Copiii nu au respect fata de profesor si materia pe care o preda - si aici ei sunt si oglinda parintilor, dirigintele intretine barfa, fundamental gresit iar profesorii care nu pot face fata de multe ori ascund carente pofesionale. eu am trecut printr-o situatie oarecum asemanatoare cu fata si am mutat-o la o clasa paralela. Este diferenta ca de la cer la pamant: copiii cu bun simt, profesori cu har care lucreaza cu drag, diriginta de exceptie, cu mare experienta didactica si pedagogica, care are si un nume predestinat dna Trandafir... a lua atitudine ca parinte nu mai consider ca find un lucru pozitiv dupa experienta anului trecut.

accept, deci profa de mate... sa-ti traiasca puiutul mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Multumesc, colega!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ce am mai facut sau mai bine zis ce nu am facut.
Nu am ajuns sa vorbesc cu diriga pentru ca fi-mea a fost bolnavioara si a lipsit saptamana trecuta.

Intre timp lucurile eu evoluat in modul obisnuit cu mici schimbari:

- profa de religie le-a spus ca in timpul orei ei, ea le vorbeste si ei transpun in desen sentimentele ivite si s-a facut liniste;

- diriga le-a promis ca ii va duce la teatru, chiar merg acuma vineri seara la National si ca de Halloween ii va duce la Sibiu 2 zile, excursie in care va veni si fosta diriga - s-au mai linistit la ora ei;

- chimia: aici a luat fi-mea taurul de coarne. A prins un moment si a vorbit cu profesoara. I-a spus ca ea e interesata de chimie, ca ar dori sa stie despre ce este vorba la materia asta si ca o deranjeaza foarte tare galagia din clasa si o roaga sa intervina.
Profa i-a spus ca a notat elevii disturbatori si ca va avea ea grija de ei, in timp, si ca ei nu-i ramane altceva decat sa o asculte cumintica. Toate bune si frumoase dar, la ultima, ora nu a apucat sa predea decat o fraza.

- geografie, a inceput sa-i asculte si multi nu au stiut care este cel mai inalt munte din Asia. Asa ca le-a spus ca o data la 2 lectii le va test. Si ultima oara a predat 3 pagini de caiet + ca tema sa completeze ei lectia din carte. I-a linistit definitiv.

Totusi, am primit telefoane de la 2 parinti mai responsabili si vom avea o sedinta la care voi expune ideile voastre.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Exista sanctiuni privind elevii in : ROFPREU http://www.edu.ro/index.php/articles/555
In ceea ce priveste mediile mari din gimnaziu nu sunt intotdeauna relevante (se poate verifica in http://admitere.edu.ro/2010/).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spike spune:

Pai diriginta vorbeste cu parintii?!
Parintii trebuie sa vorbeasca, sa comunice in primul rand cu copii...
Orice scoala are un regulament. De ce nu poate fi aplicat?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Astazi am apucat sa vorbesc cate ceva cu diriginta.

Din pacate, este putin mai rau decat credeam. S-au luat deja masuri de scadere a notelor la purtare a celor turbulenti.

La sedinte nu vin decat parintii copiilor fara probleme.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RODY77 spune:

Of, aceleasi probleme intampinam si noi
Diriginte profesor de educatie fizica nu reuseste sa-i potoleasca la ore.
Se plange la sedinte de ei, din pacate la o sedinta la care au participat si ei au fost foarte galagiosi, au vorbit neintrebati, parinti priveau absenti la ce faceau copii lor depasiti de situatie.
Dirigintele este tanar, cu mult bun simt dar nu reuseste sa se impuna.

Matematica- un profesor exceptional care are rezultate frumoase la olimpiada.

Romana -o profesoara plictisita care bea cafea si mananca in timpul orei.Se descalta si se face comoda pe doua scaune.Se plange mereu ca este obosita.
Din pacate, acesta este invatamantul romanesc

Mergi la inceput