Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (61)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Oana ,multumim pentru capitol.
Tocmai am savurat pe indelete pozele cu iepurasii de pe picassa. Sunt toti unul si unul! Sa ii tina Dumnezeu mereu sanatosi!!!

Oana eu ii iau Plasmon din Italia, am scris pentru cine poate procura.

Si eu am facut dovleacul de placinta la abur (fierb zilnic legumele bucatele in cook ricer-ii blenduiesc lui David iar restul adaug smintina, sau suc de rosii si condimente si maninca Daria). Fug sa pun si eu citeva bucati la cuptor!

Eu sper ca David sa manince mai multa supa si piureuri ( brinza cu fructe sau fructe cu cereale maninca excelent)ca nu pot slabi nici un gram de la cit termin eu portiile dupa el.

-------------------------------

mamica Dariei si a lui David


L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

Citat:
citat din mesajul lui nibi_niki

Oana,multumim de capitol nou.Sa fie plin de vesti bune ,fara iepurasi si mamici bolnave
fetelor am si eu o intrebare:Este obligat angajatorul sa te primeasca inapoi la munca dupa cei 2 ani de crestere copil?

MAMICA FERICITA DE PUI FRUMOS(11.03.2010)
http://www.flickr.com/photos/44856184@N03/
AMR....7KG


art.76 alin.3 din contractul colectiv de munca la nivel national pe anii 2007-2010

......pe o perioada de minim 6 luni de la reluarea activitatii considerata per.de readaptare,salariati care au beneficiat de concediu de maternitate sau concediu legal de ingrijirea copilului in varsta de pana la doi ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesionala prevazut de codul muncii

sper sa iti fie de folos....lucrez in domeniu...daca mai nelamuriri intreaba-ma



FILMULETE
POZE

mamica de Adelina 16.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Salutari si de la noi,

Robin e mai bine, multumim, antibioticele par sa isi faca efectul.

Anca felcitari pt dintisori, saracul iepuras ce a indurat el sa ii iasa toti deodata!

Miria multumesc pt calcul, se pare ca Robin va ajunge la 1.87 o sa ma care el pe mine in curand, ca imi rupe spatele deja,in maxicosi si cu geaca pe el cred ca are vreo 12 kg...

L-am vazut pe dansatorul Eric, gata il cooptam in formatie.

Am citit aici in Belgia o avertizare in ceea ce priveste produsele Danone, cica nu sunt indicate deloc copiilor, mai ales cele cu probiotice naturale, s-a facut un studiu in Elvetia si se pare ca toate aceste probiotice adaugate in iaurturi dau un risc f ridicat de obezitate. la fel si pt adulti, a nu se consuma Activia si Actimel.

Eu ma tot gandesc cu diversificarea asta, nu prea l-am diversificat pe Robin, adica papa la pranz piure de legume la cresa si pe la 5 ii dau cateva lingurite de compot de fructe dar in rest lapte praf de 2 ori si lapte de la sān de 2 ori. Inca nu i-am dat iaurt, branza, carne, etc. Are ceva daca incep mai tarziu cu toate astea, intreb din experienta voastra? O sa intreb si pediatrul dar numai pe 11 oct am rendez-vous la el.

Ma bucur ca v-au fost utile capitolele din carte, o sa mai scanez si mai pun, parca am pus pana la sapt 36, cred ca in curand avem iepurasi ce trec de 36 de saptamani.

Ina mamica fericita de printisor Robin Sebastian 15/03/2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ina_3040

Salutari si de la noi,

Robin e mai bine, multumim, antibioticele par sa isi faca efectul.

Anca felcitari pt dintisori, saracul iepuras ce a indurat el sa ii iasa toti deodata!

Miria multumesc pt calcul, se pare ca Robin va ajunge la 1.87 o sa ma care el pe mine in curand, ca imi rupe spatele deja,in maxicosi si cu geaca pe el cred ca are vreo 12 kg...

L-am vazut pe dansatorul Eric, gata il cooptam in formatie.

Am citit aici in Belgia o avertizare in ceea ce priveste produsele Danone, cica nu sunt indicate deloc copiilor, mai ales cele cu probiotice naturale, s-a facut un studiu in Elvetia si se pare ca toate aceste probiotice adaugate in iaurturi dau un risc f ridicat de obezitate. la fel si pt adulti, a nu se consuma Activia si Actimel.

Eu ma tot gandesc cu diversificarea asta, nu prea l-am diversificat pe Robin, adica papa la pranz piure de legume la cresa si pe la 5 ii dau cateva lingurite de compot de fructe dar in rest lapte praf de 2 ori si lapte de la sān de 2 ori. Inca nu i-am dat iaurt, branza, carne, etc. Are ceva daca incep mai tarziu cu toate astea, intreb din experienta voastra? O sa intreb si pediatrul dar numai pe 11 oct am rendez-vous la el.

Ma bucur ca v-au fost utile capitolele din carte, o sa mai scanez si mai pun, parca am pus pana la sapt 36, cred ca in curand avem iepurasi ce trec de 36 de saptamani.

Ina mamica fericita de printisor Robin Sebastian 15/03/2010




Buna Ina,

conform pediatrului meu si in general cei germani de aici ei spun ca resursele de fier ale bebelusului scad incepand de la 6 luni si ca este f importanta carnea in meniul de legume, important pe langa sunt si fructele pentru vit C, ca sa se fixeze fierul.

Cristina Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_84 spune:

Buna si de la noi!

Rebiana - am ramas datoare cu un multumesc!

Cristina - multumesc ca m-ai lamurit cu grisul! Eu eram convinsa ca e din grau.

Oana - v-am votat de dimineata. Tinem pumnii!

Anca - felicitari pt dintisori! Desi nu cred ca bebe Codrin a fost asa incantat de durere pe care a tras-o.

Alina - am vazut-o pe Asteropi. Lunguta si frumusica foc!

Miria - intrebai de marimi. Eu sunt convinsa ca nu se mai potrivesc si ca ar trebui refacute aceste standarde. Si Irina are 74 cm, marime pt cei de 9 luni... Exemplul ala cu cat o sa masoare copilul mai tarziu, l-am gasit si eu pe net, insa nu cred ca o sa se potriveasca.

Stanucel - nu mai da medicamente Adelinei doar ca are muci. Chiar ieri vb fetele despre asta!! Doar ser si curatat bine nasucul!

Niki - da! Angajatorul e obligat sa te primeasca min 6 luni dupa concediu, in care nu te poate da afara. Doar ca inte timp, sa nu fi dat faliment / desfiintat societatea... Eu nu stiu sa se fi modificat ceva. Intreaba la ITM cel mai sigur raspuns de acolo il obtine. Sa caute pe net un nr de telefon ceva.

Si pediatra mea a supus sa nu ii dau sub nicio forma Danone/Danonino.. si i-am raspuns ca nici nu aveam de gand.

Denisa, Roxana - faceti terapie impreuna pt "dependenta" de forum?

Salutari tuturor!!





Irina (8 martie 2010)




"Un punct, care ieri era nevazut, este tinta ajunsa azi si va fi punctul de plecare maine." (Macaulay)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_84 spune:

www.youtube.com/watch?v=kn6-c223DUU" target="_blank">B.o.B - Airplanes




Irina (8 martie 2010)




"Un punct, care ieri era nevazut, este tinta ajunsa azi si va fi punctul de plecare maine." (Macaulay)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

OANA votat si aprovizionat alimentara! (23 bucati ou, 14 bucati paine, 7 kilograme carne, ce tare eeeee )
ANCA pupici iepurasului poznas! Auzi tu 4 dinti sus, deja!!



Mami de doua minuni: Luca si Mara



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

Anca, felicitari pentru dintisori. Chiar eficient Codrin, bravo lui

Oana, Ruuuusiiiia e una dintre destinatiile de pe lista mea secreta. Succes. Cat tine concursul si putem sa te votam doar o data/ zi banuiesc?

Ina, de ceva timp vreau sa te intreb si uit, tu poti sa strangi caruciorul singura? Noi avem acelasi model, cred si culoare si eu nu ma descurc singura. Adica sa strang cadrul



Ileana si Kira Maria (11.03.2010)

http://picasaweb.google.com/ilenuta79/PozeKira#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irene26 spune:

Salut toate fetele!
Nu am mai putut intra zilele acestea, pt ca am fost numai pe drumuri, la dentist. Pur si simplu m-a innebunit o durere de masea, dar acum sunt ceva mai bine, dar inca nu am terminat cu dentistul.Oooof!
Imi pare rau ca nu am mai citit din urma, decat ultimele pagina de la capitolul anterior.
Am vazut ca intreba Miria Cristina cam cat de lung si greu ar trebui sa fie un bebelus la 5-6-7 luni. Eu zic ca bebelusii din ziua de azi sunt mult mai mari pt varsta lor, si in special copiii albi, sau caucazieni. Spre exemplu', fetita mea are 8,500 kg si 72 cm la 6 luni si 12 zile.
Copiii inchisi la culoare, cum ar fi: africani, arabi, indieni, sunt mult mai micuti de statura si au mai putina greutate. Eu mereu o compar pe Diana cu alti bebelusi inchisi la culoare, dar ea este un mic gigantel pe langa ei. Si ca sa exemplific, ieri am fost intr-un mall sa-i cumpar ceva hainute, iar la intrare era o bona ce tinea in brate o fetita si eu am zis: "cate luni are fetita, 5-6 luni?", insa spre surprinderea mea, bona raspunde: "aaaah nu, are 1 an si 3 luni". va spun ca am ramas socata, fiindca Diana parea mai grasa si mai inalta decat fetita de origine araba.
Bineinteles ca eu cumpar hainute de bebelus de 9 luni, cele de 6 luni ii sunt micute. Ma uitam la alte mamici cum probau hainute pe cei mici, si totusi acele hainute erau mult mai mari pt bebelusii lor, pe cand Dianei ii erau mult mai mici.
Asa ca o concluzie, eu zic ca bebelusii caucazieni sunt mai mari decat varsta lor, sau poate ca asta este ultima tendinta la rasa alba.
Ina, imi pare bine ca Robin este mai bine, dar am citit ca si pe tine te-a luat raceala. Sanatate!
Am citit ca ai temeri in ceea ce priveste diversificarea cu carne (temeri pe care le am si eu), dar am vazut ca a raspuns Cristina 30, deci este totusi indicat sa incepem sa dam bebelusului carnita incepand cu varsta de 6 luni.
Astero, si tie iti urez insanatosire grabnica!
Anca, wow, Codrin are deja 4 dintisori sus! Ce repede se dezvolta!
Ami, tin pumnii Irinei sa-i treaca infectia!
Ramy, multumesc de tratatie, La Multe Lunite Brianei!
Sanatate multa bebelusilor!
Ma duc sa mai citesc din urma.

http://community.webshots.com/user/irenmir74?vhost=community

Irene, mami de Diana

It's not how good you are, it how good you want to be.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmkristine spune:

Eu ma "laud" cu cel mai "pitic" copil de p-aici! avea la 5 luni 65 cm, dar nu-mi fac griji pt ca nu are cu cine sa semene asa mic de statura. Tatal lui a crescut dintr-o data, asa ca asta s-ar putea intampla si cu el!
La noi se manifesta altfel dependenta fata de mami. Incepe sa urle) cand e marait si intru in camera. Imi aude vocea si atunci incepe! E ca si cum ar spune: "hai, ce faci? ia-ma o data de aici!"

Mergi la inceput