Ghiocei de Martie-Aprilie***254***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503



Am venit bocind din parc astazi pentru ca o mamica plangea si ea. Motivul era ca fetita nasilor ei, care are 10 luni, a fost diagnosticata cu purpura fulminans, care mai pe romaneste inseamna septicemie si cica nu mai are sanse
Cica ieri dimineata s-a trezit copilul, i-a dat un iaurt silanicijuma deora i-au aparut niste pete pe picioare.A sunat pediatrul si i-a spus sa vina la 4 dupa-amiaza. Pana la 4 fetita nu se mai misca deloc. De la spitalul din Satu Mare su dus-o cu salvarea la Cluj-Napoca, dar se apre ca nu au ce sa ii faca.

Mie mi-e greu sa cred ca unui copil normal i se poate intampla asta dintr-o data. NU pricep. Mintea mea nu poate pricepe.




Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

cum doamne un copil de 10 luni pana ieri perfect dintr-o data sa aiba ceva f grav fara scapare? nu pot intelege

dragastoasa de Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Fetelor ma scuzati. Nu am vrut sa va stric ziua.

GIA, am uitat de conventie. Iertare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Na, v-am enervat? Ma mai vreti inapoi?

ei `na pt atata lucru sa ne enervezi eu te vreaaaaau.... inapoi pe forum

dragastoasa de Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Daca m-ati chemat inapoi, hai sa va enervez.
Eu inteleg ca se evita antibioticul, cred ca e un trend. Eu am ales un pediatru in virsta, care contrar asteptarilor mele nu recomanda antibiotic la fiecare raceala, dar am luat si antibiotic pina acum.
Au fost cazuri cind a facut febra, avea muci si rosu in git si nu am luat antibiotic. Au fost cazuri cind cu aceleasi simptome, am luat. La bronsita mi-a spus clar ca e virala, ca tusea o sa dispara mai greu, dar ca luam antibiotic sa evitam suprainfectii; organismul e deja slabit, agresat, asa ca bacteriile pe care in mod normal le-ar "respinge" pot deveni patogene. Nu am avut niciodata nici un fel de complicatii., raceli prelungite etc. Acum avem ceva fosaiala in nasuc, incercam sa o ignoram. Parerea lui este ca batista bebelusului nu e chiar ok pentru ca tot scotind mucii aia, stimulezi sa se produca mai multi si mai multi. Asa ca o folosim rar, daca nu poate respira noaptea la somn.
De asemeni, sa stiti ca la noi ultimii muci (inainte de astia :))) intii s-au facut galbeni, apoi a doua zi au disparut; deci nu cred ca mucii galbeni sint mereu semn de infectie. Oricum, simpla lor producere in exces semnifica existenta unui agresor pe care organismul incearca sa il elimine si prin aceasta metoda, mecanica.
Asa ca eu va zic cu mina pe inima, sa nu mai fugiti atita de antibioticele astea, ca uneori chiar sint necesare. Fie pentru a trata, fie pentru a preveni complicatii. Nu uitati ca tractul respirator la copii este mai scurt decit la adulti, asa ca orice infectie ajunge mai repede la plamini decit in cazul unui adult.

Na, v-am enervat? Ma mai vreti inapoi?



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Tuuuuuu,pisica gri, tu nu ne enervezi pe noi, noi te enervam pe tine( a se observa ca vorbesc despre mine folosind pers. I pl.: io si Regele Soare)
Eu cu Andrei ma incadrez perfect in ce zici tu: au fost raceli pe care le-am tratat cu antibiotic (in sensul ca dadeau in bronsita, traheita etc) si altele pe care le-am dres fara antibiotic. Tratament cu antibiotic a luat de doua ori pana acum si i-a fost prescris un antibiotic usor, nu din cele foarte puternice.Nici Andrei nu a avut complicatii si sper sa o tinem tot asa.

Ai gasit bona?

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

trebuie ceva regim alimentar daca ia antibiotic? e ceva ce nu trebuie sa-i dau?Fiica Ploii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

simptom: curg mucii de ieri din ce in ce mai mult, in afara de aspirat si ser sau olynth, ce fac, ce ii dau?

dragastoasa de Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dar eu nu vazusem nicaieri postarea Biancai Unde era?! E groaznic sa citesti din astea si simti ca ti se blocheaza mintea...dar intr-un fel te pot si...ajuta...adica mie cateodata cand ma enerveaza Phiphi ca vreau sa dorm si ea zburda prin casa si-mi vine s-o injur de numa...imi trece raznt, pentru cate o fractiune de secunda, o nenorocire de-asta si ma simt super vinovada ca am bruftuluit-o in gand...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrisimo28

simptom: curg mucii de ieri din ce in ce mai mult, in afara de aspirat si ser sau olynth, ce fac, ce ii dau?

dragastoasa de Dragos


Opthamersone - ziua - de 2/3 ori pe zi, iar seara la culcare - Vibrocil. Cate o picatura in fiecare nara. Cu aspiratul... si io sunt de parere ca mai usor, ca intr-adevar, dezvolti productia.

Deasemenea, daca ai nebulizator - e super ok!

Vitamina C
Sirop de patlagina - de la PLANTUSIN - daca si tuseste
Ceai cu un pic de lamaie
Muuuulte lichide!

Multa sanatate!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Elena, la multi ani! Foarte frumoase pozele cu Eva serioasa si ginerele gospodar.

Ilinca, bea ceaiuri, stai in pat...numai sa-ti revii pana maine, sa fii in forma maxima la chestia secreta ( poate te induri si-mi zici si mie despre ce a fost vorba). Sa spui la ce ora e, sa tin pumnii!

Cati, sa functioneze tratamentul si sa se faca Piti bine, ca va chinuiti de-o vreme si voi. De regim mai special nu stiu, doar sa fii atenta sa-i dai ceva pentru a nu fi afectata flora intestinala (Biotics...de-astea)

Adrisimo, cauta Protargol de care pomenea Ilinca. Eu nu am gasit, dar multa lume zice ca e foarte bun pentru nas curgator.

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput