termopane, ce firme?

termopane, ce firme? | Autor: Christel

Link direct la acest mesaj

Am la o garsoniera din Bucuresti montate termopane de acum 10 ani(din aluminiu), n-am fost multumita de ele de la inceput, montate prost am avut mereu probleme cu ele in sensul ca se inchideau greu.
Acum dupa 10 ani se inchid si mai greu, am chemat o firma sa le mai repare, dar cum le-a vazut a zis ca nu mai sunt de reparat si sa le schimb, repede mi-au luat ei masuratorile si sa-mi faca oferta.
Maine astept oferta de la ei, dar totusi as vrea sa stiu cam care mai sunt preturile daca ati mai montat recent si as vrea sa cer mai multe oferte de pret.
In total sunt vreo 8 mp, din care sunt(1 fereastra la balcon, restul vreau fix, 1 la bucatarie si unul la camara dar asta e minuscul ceva genul(30 x 30 cm). Aveti idee cat m-ar costa?


Edit. Cam care este durata de viata a termopanelor? Voi la cat timp le-ati schimbat? ca am auzit de unii care le au mai mult de 10 ani si sunt ok, iar altii le-au schimbat si dupa 5 ani.

Noi aici in Germania la apartamentul nostru avem tamplarie termopan cu lemn (este de 14 ani de cand a fost construit blocul, n-au fost schimbate niciodata) dar fiind lemn le-am reconditionat noi asta vara(pe cele de la dormitor se cam stricase lemnul la suprafata de la ploaie dar le-am reconditionat si sunt ok), dar sistemul de inchidere, cremoane, astea sunt in regula, deci eu zic ca la 10 ani n-ar trebui totusi inlocuite, dar ma gandesc ca pe vremea aia la noi inca erau firme care faceau totul de mantuiala si erau novice in ale tamplariei iar eu am nimerit la unii dintre ei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Sunt firme si firme
Am pus pana cum termopan la 3 apartamente si 2 case, unele cu 10 ani vechime. Culmea e ca cel de 10 ani e perfect si acum, cele mai recente (2005-2008) au probleme, dar sunt la case din 1920, neconsolidate.

Eu am facut in felul urmator: mi-am masurat geamurile, mi-am socotit deschiderile (duble, fixe, geam opac, etc), am luat pliantul cu "oferte speciale" din Agip/KFC si am trimis cerere de oferta la toate firmele care-si faceau reclama acolo. Nu sunt decat vreo 30.
Apoi am triat raspunsurile, la cele din lista scurta am facut si o vizita la atelier, sa ma asigur ca vorbim aceeasi limba, si in felul asta am mai taiat unii de pe lista, ca am observat xa se pregateau sa ma tzepuiasca.
(am vrut deschiderile de la balcon sa fie culisante in plan paralel, iar ei mi le dadeau culisante simple, desi la telefon i-am intrebat de 10 ori si mi-au confirmat ca sunt cum vreau eu, cand am intrat pe usa mi-au zis ca au facut o greseala)

As zice sa nu te grabesti sa comanzi de la prima firma venita, poti fi mai selectiva si mai pretentioasa pe banii tai.


Edit sa spun si care au fost criteriile:
tipul de profil, de geam si de feronerie
garantia produselor si GARANTIA MANOPEREI!
nu intamplator, cele cu garantia manoperei de 5 ani sunt ok si dupa 10.
executia reparatiilor dupa lucrare



CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Multumesc pentru raspuns, mai astept si alte pareri; problema la mine este ca eu nu sunt in Bucuresti acum, garsoniera tocmai am inchiriat-o si daca sunt problemele astea ca se inchid greu trebuie sa rezolv ceva, ca nu pot sa le las asa ca vine iarna si e mai greu apoi,mie ca o intra apa sau n-o mai etanja bine si intra frigul, eu tot am sperat ca se pot repara.Eu nu le-am vazut cum arata ca sa-mi dau cu prarea ca n-am mai trecut pe acolo de 2 ani.
Incerc de aici sa caut ofertele si sa selectez, vedem ce-o iesi. Ce mie teama este sa nu faca iar lucru de mantuiala sau sa ma tepuiasca, mai ales stiind ca propietarul nu este acolo si "o sa ia lucrarea in primire" chiriasul, care nu prea cred sa-l intereseze.
Vad astazi ce oferta imi fac primii. Revin.
Am deja emotii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Problemele de genul asta se rezolva asa: gasesti o persoana care sa te reprezinte in fata firmei, care se pricepe si pe care, eventual, o platesti. Persoana asta, in colaborare cu tine, alege firma, negociaza, selecteaza si e de fata la masuratori la montaj. Si la reglajele post montaj. Simplu, nu?
Eu am lucrat bine cu Qfort.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Tot cautand sa ma mai documentez despre termopane am gasit asta
http://www.urbaniulian.ro/2008/11/03/actiunea-magnetul-inspectorul-termopanelor-verificati-va-termopanele-cu-magnetul/

Voi stiati de testul cu magnetul?

Am o prima oferta de la Ambient Plast(ati lucrat cu ei?)568 euro(sunt in total cam 8 mp balcon + geamul de la bucatarie, la balcon 2 deschideri si la bucatarie la fel 2 deschideri(zic ei pentru o mai buna aerisire, acum am un singur geam la bucatarie 125 x 115 nu e asa mare ca sa puna 2 deschideri, dar ma rog, banuiesc ca e mai scump decat daca ar fi unul singur, nu?)asa, mi-au pus in oferta.
Profilul este Deceuninck seria Zendow(Belgia), 5 camere aer, feronerie Wirkhaus si geam clar-low e 4-16-4 Saint Gobain.

Ce spuneti la prima vedere e in regula oferta?
Pana la urma cred ca si daca as fi eu acolo tot nu m-as pricepe la toate chichitele astea, la ce sa ma uit/verific, daca e sa iei plasa iei oricum, eu ma bazez pe faptul ca au trecut ceva ani de cand tot monteaza si la noi termopane si s-au mai specializat, nu, gresesc? Si sunt multi pe piata acum si daca o dau in bara isi pierd clientii si nu cred ca-i in interesul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Am mai primit o oferta dar e aproape dublu la pret 1050 euro(sunt 8,85mp)pentru o configuratie de 2 geamuri la balcon restul fix, unul normal la bucatarie si cel mic de la camara(275x475).
Pentru profil Wimar(eu n-am auzit de profilele astea, le stiti sunt bune?) si feronerie Roto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:


Nu te mai baza pe nimic, in sensul asta
Inteleg ca nu ai trimis aceeasi cerere de oferta la ambele firme... sa stii ca nu e obligatoiu daca sunt de 15 ani pe piata sa si stie cu ce se mananca, nu uita ca vorbesti de romani care dau de un strain care vrea sa dea o comanda pe praful asta si care nici nu-i aici sa-i ceara socoteala daca da rasol

eu eram cu lectia invatata cand i-am contactat si am constatat ca in unele cazuri stiam mai multe decat oamenii de la vanzari, unii cand imi auzeu vocea la tel (cam pitzigaiata, de copil prescolar) se gandeau ca nu stiu nici cum ma cheama si incercau sa ma prosteasca; cicace vroiam eu era geam cu sistem de avion si imi cereau numa' vreo 1300e/geam, nu mai vorbim de cei care imi dadeau sistemul simplu la pret de sistem in plan paralel.
2 oferte nu inseamna nimic
Daca ti-au dat un pret mic - poate au omis ceva, poate ti-au spus ca e dubla deschidere si de fapt e simpla, poate nu au geam Low-E ci simplu, ca oricum nu-i poti verifica...
Daca e scump - poate vor sa te umfle cu chestii p e care nu le poti verifica.

Nu-i greu...pune-ti schema intr-un Excell, cu dimensiunile cat mai aproape de adevar, tipurile de deschideri, cauta pe goagal si trimite-le aceeasi cerere la 10-15 firme, pune-le intrebari si cere amanunte privind manopera si garantiile, cere tipul de contract sa il studiezi, apoi puncteaza-le
Daca din faza asta nu comunici bine cu o firma exclude-o din start.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Nu n-am trimis aceeleasi dimensiuni. La primii n-am avut dimensiunile exacte si am vrut doar sa cer un pret estimativ; la cea de-a doaua insa au venit ei la fata locului si au masurat, deci sunt masuratorile bune.
Acum pe baza lor vreau sa cer mai multe oferte la firme.
Daca stiti firme care v-au montat si sunteti multumite, imi scrieti si mie(PM) sa nu fie considerata reclama.

Si da, asa e ai dreptate cred ca mi-au pus un pret mai mare, pentru ca au aflat ca nu sunt in tara si tot ma descoseau la telefon ca unde suntsi mi-au pus in oferta pentru geamul ala micut de la camara 100 euro(275x475) si mi se pare cam mult, plus ca eu de profilele astea ale lor Wimar n-am auzit.
Am inteles asa ca sunt bune profile: Schuco, Veka, salamander, Trocal, Rehau iar la feronerie GU, Roto, Siegenia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

O sa iti scriu pe pm, dar nu acum ca mi se inchid ochii

facem in felul urmator: iti dau datele de contact ale firmelor cu acre am lucrat si vb cu ei dar nu le spui ca nu esti in tara ca poate ii tenteaza sa sa-ntinda la cascaval, eventual le spui ca esti ruda cu mine, ca ma stiu de frica, la cat i-am puricat. Si eu ca eu, ca am fost numai in prim faza, la selectionat firma, dar la montaj a fost soata mea, care si-a luat lupa si sublerul si a inceput sa verifice cm cu cm.
Eventual trimite-mi un mail(nu PM), ca pe forum nu prea pot intra zilnic


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

am pus la un apt cu 3 cam, doua balcoane mari cu Qfort cu un cost total de 90mil, avand inclus glaf, plasa tantari, microventilatie si maner cu cheita pt securitate -copii. FF multumita de serviciul prestat...sper si calitatea sa fie asa cum pare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

si e Veka cu ROto...

Mergi la inceput