42 pentru o sansa

42 pentru o sansa | Autor: diana_jors

Link direct la acest mesaj

42 de kilometri are un maraton. 42 de echipe de alergatori vor incerca in acest an, pe parcursul unei curse de maraton, sa stranga bani pentru un echipament necesar spitalelor de copii din Romania, prin intermediul unei actiuni caritabile intitulate "42 pentru o sansa".

In cadrul acestui proiect, 84 de sportivi amatori (romāni - RO Club Maraton, italieni - Podisti Maratona di Roma, si britanici - Blackwater Valley Runners), vom alerga la probele de maraton, semi-maraton si stafeta din cadrul Bucharest City Marathon pe 17 octombrie 2010, avand ca scop strangerea de fonduri pentru achizitionarea unui echipament medical unic in Romania, destinat Spitalului de Urgenta pentru Copii Marie Curie.


Echipamentul (OLYMPIC COOL-CAP® SYSTEM), in valoare de 37.000 euro, este necesar pentru tratarea nou-nascutilor care sufera de encefalopatie hipoxic-ischemica (insuficienta respiratorie la nastere, asfixie, stop cardio-respirator, hipotermie) si ajuta la reducerea afectiunilor cerebrale, chiar la cresterea sanselor de supravietuire pentru cazurile grave (ar fi fost util inclusiv in cazul bebelusilor de la Giulesti). Ar urma sa fie achizitionat in premiera in Romania si se estimeaza ca, si in cazul unei utilizari neintrerupte, nu va putea face fata tuturor cerintelor si pacientilor care ar avea nevoie de el.

Campania se adreseaza atat companiilor (care pot sponsoriza tricouri de alergare), cat si persoanelor fizice, care pot alerga alaturi de noi in concurs, sau pot cumpara tricouri de bumbac inscriptionate cu mesajul campaniei sau pot dona pur si simplu bani in conturile deschise pentru cauza noastra.

Site-ul campaniei este www.42pentruosansa.ro, gasiti acolo toate detaliile necesare.

Va multumesc pentru ca sunteti alaturi de noi in aceasta actiune.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Am atins targetul de alergatori (84), si am depasit 10.000 euro

Mai avem 15 zile, in care ne gasiti la majoritatea evenimentelor sportive care se organizeaza in acest timp (Maraton Piatra Craiului, mai multe crosuri in Bucuresti).

Multumim.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Ce actiune frumoasa, bv! Sunt cu gandul bun la voi.

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici
..........................................
Produse la Bazar
...............
La Taclale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Anca, multumim mult

Mai pun un articol despre www.doctor.info.ro/encefalopatia_hipoxic_ischemica.html" target="_blank">ENCEFALOPATIA HIPOXIC-ISCHEMICA, pentru a fi mai clar tuturor pentru ce luptam.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Va invitam in aceasta sambata, in parcul IOR (A.I. Cuza), la Crosurile www.maraton.info.ro/campionii-sanatatii-editia-2.html" target="_blank">Campionii sanatatii

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Am reusit sa mai obtinem un discount, asa incat putem achizitiona echipamentul cu 30.000 euro, din care am reusit sa strangem peste 18.000.
Duminica este maratonul, ne-am simti foarte bine daca ari veni sa ne incurajati .

Multumim.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Maratonul Bucuresti a trecut, am alergat, dar din pacate nu am reusit sa strangem intreaga suma necesara.

Ieri s-a comandat echipamentul, si azi s-a virat avansul (15.000 euro). Cu toate acestea, mai avem de strans inca 8500 euro in decurs de o luna (pana la livrare).

Va mai rog macar sa popularizati aceasta campanie, vrem din toata inima ca pana la Craciun echipamentul sa fie in folosinta spitalului. Nu e o suma uriasa, chiar avem incredere ca se poate strange din donatii.

Mai multe informatii gasiti pe site-ul campaniei, 42 pentru o sansa.

Multumim.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

O poveste cu www.youtube.com/watch?v=My5z4LmT11c" target="_blank">final fericit - aparatul a ajuns in urma cu cateva zile la spitalul Marie Curie

Multumim!

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Vad ca acest subiect inca e deschis asa ca profit de ocazie sa amintesc de editia 2011 a campaniei "42 pentru o sansa".
In acest an, pe 29 octombrie, organizam un cros cu scop umanitar, prin intermediul caruia strangem bani pentru amenajarea unei camere de punctie pentru copiii suferind de cancer de la spitalul Fundeni.

Vor fi probe pentru copii - 500m, si pentru adulti - 3 si 9 km. Taxa de inscriere va merge in contul campaniei.
Mai multe detalii gasiti pe site-ul dedicat: http://42pentruosansa.ro/aripideschise/
Tot pentru detalii, stau si eu la dispozitie.

Multumesc anticipat pentru orice forma de ajutor pe care ne-o puteti da

Mergi la inceput