Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancutzicab

Oooof, Crissy, multa sanatate Patriciei, sper sa nu fie nicio problema de sanatate, ci doar asta sa fie ritmul ei de crestere! Succes cu recoltatul urinei, cred ca e o pacoste! Eu stiu cat m-am chinuit la Luca, la fetite nu stiu cum e.

Morcovi congelez pentru ca am primit cativa de gradina, curati, curati, fara azot sau alte minuni, de aia i-am pus.

Anca, mamina fericita a lui Luca 04.03.2008 si a Mayei Sofia 10.06.10



Ahaa, morcovi bio , bravo.
Cu greutatea ce sa spun, mie nu mi se pare asa 'subnutrita', are si ea copanele grasune, gushulita, tot tacamul dar deh, nu suntem in standarde. Are 5,900 kg la 3 luni jumate. E asa putin?

Cristina, mamica fericita de Patricia Andreea 9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

vero - cu 2 zile inainte de a afla de sarcina m-am rugat la nicula - deci pt mine are "leac". ma bucur ca v-a prins bn iesirea.
Asa-i ca nu ai avut nimic de la fasole? Eu ieri - de test, am mincat varza cu smintina (unul din putinele alimente excluse pe motiv de "rau" la bebe) si nu a patit nimic puiul...EU speram sa il ajut cu scaunul...insa tot lactuloza a avut efect.

rocsy - si eu sper sa tinem cont de prpunerea alinei - alinettero - si sa facem o ieseala pe undeva, la anul. ai toate sansele sa fie aproape de tine, mai in centrul tarii:) - si ne-om vedea.



Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui odutza_91

Buna sunt o fericita mamica de fetita terorista(terorismul e optional:D)
ma primiti si pe mine in gradina voastra?

fericita de pui mic Alexia 2 mai


bun venit adutza, insa imi permiti o remarca?
NU cred ca-ti numesti corect puiutza "terorist". Stiu ca e "la moda" insa... ai nostri nu=s asa! - de ce ar fi a ta?
Fetele, nu-i asa:)?

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Bubu cu placere . Spor la treaba si pofta mare piticilor.
Crissy nu exista standarde. Important este ca (,) curba cresterii sa fie ascendenta. Toate cifrele din carti sunt doar cifre statistice.
Pitica mea avea la 4 luni fara vreo 3 zile, 5650g. Deci mai putin decat a ta. Si a mea are copanele (mititele ce-i drept), gusulica. Mai important pentru mine este sa fie sanatoasa, vesela, voioasa.
Ca mamica posesoare de doi copii care au luat si iau in greutate mai putin decat zice cartea...eu as zice sa stai linistita. Asta, bineinteles, in cazul in care totul iese ok la analize si asta este ritmul ei de crestere.
Dar cat a luat ea in greutate luna asta de nu a fost multumit doctorul?
Iti dai seama ca depinde si de doctor. Doctorita noastra de exemplu s-a declarat multumita de cum arata fata mea si de cat a luat in greutate in luna a treia (adica de la 2 la 3 luni) in conditiile in care luase 450 g (muuuuult mai putin decat zice cartea).

Despre morcovi - nu se pastreaza mai bine intr-o ladita cu nisip? Parca asa stiam ca se pastreaza.

Eu nu o sa congelez nici o leguma ca nu am unde. Nu am combina (cu rafturi de congelator in partea de jos) am frigider (cu congelatorul in partea de sus). E marisor congelatorul dar oricum nu mi-ar incapea cate legume as avea nevoie peste iarna. Plus ca e cam ocupat tot timpul cu carne de pui si de curcan de tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

[quote]citat din mesajul lui Laura

Fetelor ce haioase sunteti cu intalneala voastra

Azi i-am dat puiului mic si dovlecel.
A mancat tot
[/quote

Laura, de cind ati inceput diversificarea si cum?

Sa treci la semnatura data nasterii copiilor, sa putem "compara"

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Buna scumpelor!

Off, de azi dimineata alerg ca bezmetica prin oras, am fost si la dr cu analizele lui Matei, la banca, la sala de sport sa platesc abonamentul, acolo am constatat ca-mi uitasem cardul in bancomat cu o ora inainte, da-i si fugi iar la banca, noroc ca l-am recuperat, inapoi la sala sa platesc, la farmacie si acum acasa, o mica pauza ca tre sa fug iar

Matei tre sa ia fier haussmaan sirop, si n-am gasit la vreo 3 farmacii, mai caut! Are o usoara anemie. Plus ca tre sa-i fac urocultura si coprocultura ca s-ar putea sa aiba si paraziti, dupa analizele de sange. Cu recoltarea urinei nu stiu cum voi reusi, ca tre sa-i iau pishu de dimineata, dar sa-l spal la putzulica inainte si sa las primul jet, chiar nu stiu cum o sa ne descurcam

Legat de intalneala, vreau si eu, doar ca nu pot miercuri dimineata, am o programare la 11. Votez pt IOR sau Tineretului, daca e miercuri - dupa-masa, daca e in alta zi oricand. Va-ncurc?

Cris, apropo de baita, sa stii ca mie cei de la baby spa mi-au zis ca e foarte ok acasa sa-i faci baie in cada mare, chiar mi-au recomandat, daca e bine igienizata. Asa poate si bebe sa se invete cu apa, sa dea liber din maini si din picioare, e benefic. La bazin insa e mai bine pana in 4 luni sa nu faca la comun, de-aia ziceam..

Crissy, si Tudor are suflu la inimioara, depistat la 2 luni, dr pediatru zicea ca daca n-a avut de la nastere e ok, ca nu-i nicio problema si ca va disparea in cateva luni, cel mai probabil. La 5 luni inca il avea..Dar e bine sa-i faci analize, sper sa iasa toate ok!

Tocmai am primit propunerea sa fiu nasa de botez pt o fetita dragalasa, ce ma bucur, mamici de fetite, unde gasesc hainute dragute de printese, ceva recomandari?

Fug la farmacie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Vero spune-mi te rog tie cati bani ti-au intrat pt trusou + premiu nastere, ca daca tin bine minte ziceai ca pt astea ai depus dosarul mai repede ca mine
merci

Ruxi super fericita de Alexandra Maria si Alexandru Andrei - 2 mai 2010

325 lei parca
trusou 125
premiu 200
nu mai stiu suma exact dar peste 300 de lei si sub 350

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crissy_C

Vero, multumesc pt incurajare

Odutza, bine ai venit, te primim, cum sa nu!

Legat de congelare, voi de ce congelati morcovii?? Ca doar se gasesc si mai la toamna-iarna incolo, nu?

Am fost cu piti la dr, bineinteles ca ne-a spus ca a luat in greutate 'f prost' dar ne-am pus pe analize ca sa vedem de la ce e, deocamdata mi-a zis ca nu suplimentam alaptatul cu nimic...ma mir.
oricum, i-au luat sange din venaaaa si va trebui sa facem si sumar de urina+urocultura, si colac peste pupaza mi-a mai zis si ca are un suflu la inimioara, sa facem eco de cord

offff

Cristina, mamica fericita de Patricia Andreea 9 iunie 2010



Uf, cu Doamne-Ajuta eu sincer sper sa fie bine!
Pupici!

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Alinutza, ai dreptate cu morcovii la nisip... dar mi-e mai greu sa fac rost de o ladita cu nisip, asa ca am ales varianta mai usoara

Crissy - si Maya e micuta, undeva intre 15 si 50%, dupa standardele OMS http://www.who.int/childgrowth/standards/en/ daca vrei sa te uiti. E mica, dar inca nu a cazut din grafic

Anca, mamina fericita a lui Luca 04.03.2008 si a Mayei Sofia 10.06.10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

madamar eu ma fac vinovata de "pui terorist" ,odutza e noua pe forum si mie prietena buna,si nu stia cum sa-si faca intrareava multumesc ca ati primit-o
multa sanatate puilor si voua mamicilor,nopti linistite

brotacul tero-sectoristMIRUNA(29 mai)

Teroricul sectoricios are 1 anisor

BAZAR

Mergi la inceput