Nasterea in Suedia, ajutor va rog

Nasterea in Suedia, ajutor va rog | Autor: raluk_80

Link direct la acest mesaj

Va rog mult daca este cineva care a nascut in Suedia mai precis in Helsingborg sa imi dea si mie cateva informatii.
Eu sunt insarcinata in 33 saptamani,deci nu prea mai am timp mult pana la nastere si as vrea sa aflu toate detaliile pe care le stiti voi despre nasterea aici.Despre moase daca sunt dragute,despre conditii,acte si tot ce se poate.
Va multumesc mult si astept raspunsurile voastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Raluk, eu nu am nascut in Suedia, dar toate raspunsurile le poti afla de la moasa la care esti inscrisa. Ele sunt in general dragute si deschise, iti ofera detalii si raspunsuri la tot ce te nelinisteste.

Sarcina usoara mai departe si o nastere fara probleme iti doresc!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Hej:)Eu am nascut aici,acum vreo 6 ani,dar in Göteborg.O sa ai diverse persoane care au grija de tine,depinde cit timp vei sta in travaliu.O sa ai camera ta,unde poate sta si partenerul,daca il tin nervii:)Aici am avut chiar jacuzzi in camera,deci e destul de placut mediul ambiant:)Poti cere epidurala,dar pina ajungi la ea poti incerca lustgas,e o placere,hehe!Te ia de cap si chiar ajunga durerea,iti da o stare de beatitudine.
Toti sint draguti,numai ca in momentele acelea eu aveam sensaztia ca toti sint groaznici,bineinteles.
Dupa nastere poti ramane la BB atita timp cit considera ei necesar,te invata sa alaptezi,sa ai grija de micul bebelus.Conditiile sint excelente si o sa fii multumita,te asigur.
Daca mai ai intrebari,raspund cu placere.
Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk_80 spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri! orice detalii sunt bine venite mai ales ca sunt putin speriata pentru ca nu am avut de a face cu partea asta spitaliceasca niciodata aici deci nu am idee de ce s-ar putea intampla.Sper ca totul sa iasa bine si sa am o nastere usoara
Va multumesc iar si multa sanatate si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

buna am vazut mesajul tau si vreau sa stiu si eu daca se poate daca ai nascut si cum a fost.Si eu trebuie sa nasc in ianuarie in Helsinborg si habar nu am cum se procedeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGrigore spune:

buna, tocmai am intrat si va salut pe toate. Topicul mi-a atras imediat toata atentia - si eu voi naste in curand, aprilie mai exact, si tot in Helsingborg. Presupun k Raluca deja a nascut, deci va fi ocupata un timp pana cand ne va putea povesti cum a fost. Ai mai ramas tu,Florysya. Din ce aud eu este intr-adevar daca nu chiar o 'calatorie de placere' una pe care ei vor incerca sa o faca pe cat mai putin de speriat cu putinta. Si nu am intalnit pana acum asistenta sau moasa care sa nu fie draguta. Chiar sunt curioasa sa vad cum va fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna lili.Imi pare bine sa te cunosc.Tu esti din Helsingborg?Eu sunt din Ekeby dar voi naste in Helsingborg undeva in Ianuarie au zis ei ca in jur de 13.Si cu mine se poarta frumos moasa dar totusi am acel sentiment ca sunt straina.Bine eu am si putin timp aici,nu stiu de cand esti tu in Suedia.Dar una peste alta am mai vb cu femei care au nascut aici si zic ca nici nu se compara cu Romania.Spun ele ca sunt conditii excelente si ca se poarta si frumos cu tine.Sper sa mai vb ca nu prea am cu cine discuta aici asta daca vrei si tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGrigore spune:

Mda, ai dreptate, tot te simti un pic sau poate chiar mai mult strain oricat de frumos s-ar purta cu tine. Si eu am multe temeri pe tema nasterii, insa nu legate de profesionalismul lor. Ma bucur ca putem vorbi despre asta, ca nu sunt singura care trece prin asta ca am cu cine impartasi din lucrurile care ma rod.
Si iarta-ma daca am raspuns cu intarziere, nu prea apuc sa intru, dar daca vrei, ne putem scrie pe mail, acolo intru mai des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna nu-i nici o problema ca ai raspuns mai tarziu.Daca vrei putem comunica si pe mail.Adresa mea este boboceadaniela@yahoo.com.Am vazut ca ai postat si la partea cu Suedia.Sper sa ne mai scriem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGrigore spune:

Buna din nou! Greu ajung la calculator.
Am avut o saptamana nebuna, cu testul de SAS luni. Frig, burtica nu mai incape in pantalonii de pana acum.
Si a mai fost si ziua Romaniei - LA MULTI ANI, (intarziati) tuturor! Si mi s-a facut dor de casa.
Dar imi trece, ne vom duce in curand de sarbatori acasa.
Spuneai ca ti-a dat moasa formularul pt Försäkringskassan, ce bine!
Eu tocmai le-am facut o vizita ca sa aflu de ce dureaza atat de mult ca cea mica sa primeasca alocatia aici si am aflat cu mirare ca de fapt noi inca suntem in proces de inregistrare la ei si ca asta poate sa dureze cam un an. Si m-am infuriat teribil pe faptul ca nu ne-a spous nimeni mai devreme unde TREBUIE sa depui hartii din timp. De asta mi se pare atat de important si de bun un loc ca Suedia2 si acum Suedia3, unde poti afla mai multe pe langa faptul ca mai cunosti lume. Sincer, mi-e drag sa mai schimb o vorba pe romaneste.
De ajuns despre mine.
Tu esti bine? Unde mergi la moasa in Ekeby sau in Hbg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna.Si mie mi-a spus ca mai am de asteptat cu alocatia pt primul copil la ei pt ca dupa ce primesc raspuns dureaza si 6 luni
pana ia alocatia.
Cat despre moasa eu sunt in helsingborg inscrisa deoarece la ekeby nu este moasa.

Mergi la inceput