Ghiocei de Martie-Aprilie***253***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

neatza , dau eu o tona de cafea..nu am inchis un ochi din cauza nasului infundat...asa ceva nu am patit in viatamea
Am admirat-o si eu pe Sophiphi...si Andrei zice"uite mami..fetita pe care am vazut-o in Baia Mare"



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=156579&REPLY_ID=6303463

super reusit tabloul cu comorile tale

Citat:
Maria a ajuns la 2025g. De ieri mi-a pus-o numai la san si daca continua sa ia in greutate numai cu sanul, de luni ne da drumul acasa. Fetele ce mai fac?

Super veste,Doamne ajuta la si mai bine!

Vazut fetitza la 17luni
Bogdana insanatosire grabnica ,Bafta joi la dr pt prelungire CICscuze ca-mi permit...e vreo prob cu vreunul din copii sau doar ca sa-i poti ingriji tu pana la gradi. ca mi-am permis sa intreb

O duminica frumoasa,insanatosire grabnica tuturor puiutilor bolnaviori.

si all





Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

ei au tot avut bronsite spastice repetate, si e caz de prelungit maternitatea, insa am decis sa merg pe un diagnostic neuro care sa nu-i afecteze defel in viitor



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Am venit sa raportez cea mai horror noapte!!
Sophiphi a alegat nestapanita pana la 12.30 (trecute-fix, vorba aia) cand am zis ca hai s-o pun la orizontala mai cu shfortza. Am reusit s-o birui in cam 15 minute...timp de 15 minute! S-a trezit la 1 plangand isteric, urland, ceva de groaza...A luat-o huzband, a dus-o la "baby songs", a durat criza aia groaznica vreo 20 de minute, era alba de plans . A adormit, s-a trezit plangand, ma uit pe ceas...2!! Atunci ne-am mutat toti in camera cu compul, am intins canapeaua "matrimoniala":))..am lasat compul deschis si dupa ce a adormit (pe lady gaga). Apoi s-a trezit urland la 3, apoi la 5 apoi la 7. Crizele de la 5 si 7 n-au fost asa intense ca alea de la 1,2,3, alea m-au speriat/terorizat rau. Norocul a fost huzband, ca eu in situatii de-astea nu stiu gestiona, adica o iau, o mangai, incerc s-o mufez...si daca nu vrea niic ma enervez/agit si-i transmit ei. Asa ca de fiecare data huzband a calmat-o si eu am preluat-o calma s-o pun la orizontala. Eu cred ca mucii aia nu i-au dat pace, n-au lasat-o sa respire

La 9 (ora ei obisnuita) s-a trezit cam ca de obicei, s-a intors spre tac'su sa-l pocneasca, asta e ritualul de dimineatza. Mucii aposi de ieri au devenit mai vascosi si galbui.
(dupa noaptea asta cred ca huzband va dormi pana pe la 14:)))

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Asa ca vezi, Pisik, ca nici io nu-s asa grozava?:))) Mai AP e huzband ca mine
Novus, eu zic ca incolo mergem cu trenu', e mai sigur si la ora mai rezonabila. Accept cu drag propunerea ta de a ne culege din Tirgu Mures. Anamariame zicea ca ne-ar putea culege din Razboieni...habar n-am de rute, anamariame, aveti drumul prin razboieni?... Asta ar fi mishto ca n-ar mai trebui sa luam personalul Razbo-Tg. Mures...dar chiar orice varianta imi surade, oricine vrea sa ne culeaga e bine-venit, voi stiti care ajungeti mai repede si aveti spatiu suficient in masina...Mai avem un pic de timp sa ne organizam

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Buna dimineata!

Of, Ilinca...Caninii i-au iesit?( ca Andrei se trezea noaptea la cateva ore si urla cand i-au iesit caninii). Mucii, la randul lor, pot fi foarte deranjanti...ia degraba ceva masuri, daca s-au facut mai galbeni si mai grosi, sa nu se imbolnaveasca mai tare Sophiphiciul

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Noi azi vrem sa mergem in Medias la Deichman sa-i luam incaltari de toamna lui Andrei. Vremea e urata rau, mohorat si ploaie, asa ca bifam deplasarea asta si ca plimbare pentru Gulie.
Eu la Sovata trebuie sa car si caruciorul, ca fiu-meu e mare fan, inca nu-l incanta plimbarile de mana sau in brate, numai daca are el un scop precis pentru asta.

Dodo, saptamana asta trimit coletul, am sortat si-am tot sortat si m-am tot luat cu una si cu alta...si, iaca, mare branza n-am facut. Tot voiam sa zic ceva si am uitat: foarte impresionant desenul lui Bogdan! Apoi, problema cu educatoarea: evident merita toate sanctiunile ( auzi, sa tragi de copil!!!), evident ca nu are ce cauta in invatamant-asta intr-o societate civilizata, insa, data fiind realitatea de pe teren, cred ca atitudinea ta a fost cea potrivita: nu poti sa iei masuri radicale pentru ca pot sa-l afecteze tot pe Bogdan (tipa sa primeasca o sanctiune nesemnificativa- cum se practica in invatamantul nostru- si pentru asta sa-i faca viata si mai grea copilului). Of, ce ma enerveaza oamenii fara suflet, mai ales astia angrenati in lucrul cu copiii!


Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Si la noi e vreme urata, dupa ce vineri si sambata a fost super-frumos (a prins lumea ceva vreme buna de "castaniada"-Sarbatoarea castanelor- pe mine nu ma mai atrage demult asa ceva).
Anaan, n-are treaba cu dintii Sophiphi, caninii ii sunt iesiti si jos si sus si oricum ea n-a reactionat urat la dinti niciodata. Mi-am dat seama ca o sacait-o faptul ca nu prea putea respira, ii tot fornaiau mucii si cred ca astaa facut-o sa fie atat de nemutumita. Febra n-a avut, adica i-am luat temperatura "ad labam", ca la ce suparata era n-ar fi suportat termometru in fund...poate a avut ceva gen 37.5 maximum maximorum la un moment dat, dar nici asta nu prea cred.
Io stiam ca-i de bine cand "se coc" mucii, adica in copilarie asteptam momentul asta; cand aveam muci curgatori era insuportabil, cand se "coceau" si ieseau usor era bine

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Pai da, e de bine cand se fac asa pentru aia care-i pot sufla si sterge, la astia mici ai nostri e mai aiurea treaba ca, neaspirati,pot sa duca la infectii...cel putin asa stiu eu, nu ca as fi mare experta

Tufete, radeam singura pe aici, nu ca treaba cu mucii n-ar fi serioasa,dar am ajuns sa vorbesc senina despre muci si kk, eu, aia care s-a lasat de aerobic pentru ca vorbeau tovarasele de topaiala tot despre culoarea kkt-ului ( scuzati!)odraslelor personale! Ce se schimba totul dupa ce ai copii!

Oricum, intr-o directie mi-am propus sa nu fac abuzuri si, pana acum, m-am tinut de cuvant ( insa, pe mai departe, cine stie?!): pe cand nu-l aveam pe Andrei ma enervau femeile care monopolizau orice discutie, povestind exclusiv despre copiii lor, aducand in prim-plan tot felul de amanunte pe care chiar nu voiam sa le stiu, asa ca mi-am promis ca, atunci cand oi fi mama, sa nu fac aceeasi greseala.

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Hehe, Anaan, pai aici suntem toate "in cauza si-n tema", normal sa ne delectam cu muci si kk. In rest e bine intr-adevar sa ne adaptam circumstantelor, adica ce naiba, suntem fete istetze, ma indoiesc ca e vreuna sa vorbeasca non-stop despre copil, chiar daca de gandit non-stop o face (eu de ex, dupa 2 ore petrecute fara ea mi se face un doooor de nu ma mai pot concentra la altceva) Bine, eu nici pe-afara cu alte mame nu port decat foaaarte rar discutii despre kile/ce mananca si alte cele, io povestesc despre ce muzica-i place si ce scheme de dans are, de ex:))
Revenind la teme serioase, nu la frivolitati mie mucii ingrosati (yummy! mi se par usor de scos, cu ser fiziologic+ betigas. Io nu cred in aspiratul mucilor, nu pot si gata, nu i-am aspirat niciodata nici nu mi s-a parut cazul. Eu de ex. n-am avut chiar nicio otita in copilarie (singura chestie ce am avut-o la urechi a fost oreionul) si zau ca nu-mi aspira nimeni mucii.
Ce rea sunt, am expediat-o pe Sophiphi in camera la maica-mea si io dospesc aci si sunt cel putin 2-3 lucruri importante pe care le-as putea face!! Dar si discutiile la club sunt importante, nu?
Iaca ce preocupari elevate aveam io ieri: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156670
Poate raspund si unele tufete (novus, cami, cativ, dyana, floric, olishka, bianca, mihaelacg etc. etc etc) ca poate pun de-o cercetare sociologica!!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever

Mergi la inceput