Care stie cum canta cucuveaua?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius777 spune:

in primul rind cind cinta cucuveaua inseamna ca a gasit hrana,nicidecum nu vestete moartea pt ca e o traditie si atit,si daca vrei sa o asculti cauta pe google:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefan1994 spune:

Nu prea am mai avut probleme cu pasarea aceasta,dar acum se auzea foarte tare altfel de varianta : http://www.xeno-canto.org/europe/XCspeciesprofiles.php?species_nr2=5876.00 asta...am iesit afara,cand a iesit si mama s-a oprit.M-a luat tremuratu,epntru ca era asa intuneric,straniu...mi-e teama ca mi se poate intampla ceva rau.Am toate organele sanatoase,dar mi-e teama,am o stare de derealizare...am aflat,parca ma deconectez de la realitate...nu stiu ce sa cred,o fi adevarata vorba...nu o fi,o fi coincidente... :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Daca te sperii in halul asta de o biata pasare, inseamna ca stii exact ce se poate intampla daca intalnesti o vrabie, o cioara, un porumbel, o mierla, un pescarus si un caine.
Tu asa stii? Stii ca fiecate vietate pe care o intalnim cand iesim pe usa ne influenteaza intr-un fel viata?
Eu nu stiu asa.
Cred ca nu ar trebui sa-ti mai faci griji de pomana, da?
Daca iei tratamentul ala, mai ai foarte, foarte putin si o sa te faci bine!!



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefan1994 spune:

Ceva vreme nu am mai auzit pasarea deloc,dar de vro 2 saptamani o aud aproape in fiecare seara,si nu cand sunt pe afara,cand sunt in pat,o aud cantand mereu,si ma sperii.Aseara canta asa aproape de geamul meu si m-am speriat.Eu tot zic,ca nu canta degeaba intr-una asa,si mi-e tare frica sa nu se intample ceva rau ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Stefan, daca toti iti zic ca nu se va intampla nimic rau tu de cate ori vrei sa mai auzi asta??? Daca o tii tot asa subiectul se poate intinde pe 4583 de pagini si tu tot asta ai sa intrebi pe pagina 4584-a: "dar daca se intanpla ceva rau?" Intelegi?
Eu pe bune ca pot sa cred ca suferi de anxietate si e greu sa lupti cu tine, dar punand aceeasi intrebare de mii de ori tot nu ajuta.
Urmeaza tratamentul si ai sa vezi ca te vei simti mult mai bine.
Am o colega care a suferit de anxietate si atacuri de panica ceva vreme, dupa care si-a revenit. NU cu medicamente, ci prin vointa proprie. Deci- se poate. Esti barbat, ce naiba? Daca te indragostesti de o fata- fricoasa ca asa-s fetele - si iti zice:" Mi-e frica de cucuvea, ia-ma in brate!" tu ce faci? Ii zici:" Bashti de-aici ca mie mi-e mai frica; ia-ma tu in brate!"???

Hai, curaj, da-o naibii de pasare, si io stau la tara si canta cucuveaua da' o ignor, e pasare ca oricec alta pasare.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Stefan, ce ti-am zis anul trecut, chiar pe vremea asta?

Eram tot in septembrie, asa ca probabil asta e vremea cucuvelelor de iubit - imperecheat - cantat (sau de ce or canta ele).

Ok?

Mergi la inceput