Care stie cum canta cucuveaua?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Stefan, ma bucur ca incepi psihiterapia. Ai sa vezi ca o sa scapi de anxietate, sunt multi oameni care au suferit de asa ceva si acum sunt bine.
Esti tanar si ai toata viata inainte. NIMENi, nici macar cucuveaua nu iti poate prevesti nimic din viitor. Cand mai vine un gand din asta anxios si incepe sa ti se faca frica, ia-l la rost!Alunga-l si ignora-l. Serios, repeta-ti: ´´gandule, nu ma mai tem de tine, te cunosc, ai mai trecut pe aici, acum nu te mai bag in seama, esti fara valoare´´
Si incearca sa faci ceva in acest timp, de exemplu sa numeri obiectele din camera. Gandul cel rau va disparea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

Stefan: la mine canta cucuveaua de doi ani de zile, am un teren viran imens in fata casei, copaci si cuiburi de pasari, si canta asa cum vrei tu sa auzi: cucu-veau, cucu-veau- repetat....poate parea sinistru pentru multi, m-am infiorat la inceput apoi m-am obisnuit; sunt pasari, pentru numele lui Dumnezeu, nu doar superstitii...
In Blocul meu nu a murit nimeni, prevestit de relele cucuvele, din contra s-au nascut 3 copii in ultimii doi ani...
Daca ai un fond predispus la superstitii probabil ai fi avut probleme locuind in zona mea, la inceput desigur, apoi te-ai fi obisnuit si nu ai mai fi intrebat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefan1994 spune:

Offf...odata la 2-3 zile o aud,si asta ma inspaimanta,e o fobie pentru mine.Lunea trecuta am auzit-o cum am iesit din casa,m-am speriat foarte tare.De atunci nu am mai auzit-o,pana in seara asta.Chestia e ca eu stau si la tara,intr-o zona nu foarte populata,cu mai multi pomi.Cum am venit acasa,se auzea asa din 2 bucati.CIHAU CHIAU . Trecea de la un venin pe deasupra mea,am vazut-o in treacat,cand a zburat,si s-a dus la o vecina intr-un nuc.Eu fac legaturi,de ce canta numai cand vin eu acasa,cand ies eu,iar m-am speriat...Mama mi-a zis ca nici nu e cucuvea ca nu canta asa,dar cucuvea era.Canta foarte tare.Nu am vazut-o sa se aseje pe vrunt obiect din curtea mea...doar cantand din zbor.Eu incerc sa inteleg ca este doar o pasare ca toate celelate,doar nu a inzestrat-o Dumnezeu : Tu cucuvea-o , pe cine ai pica te duci si ii canti si moare..Acum am luat un bromazepam si am o stare de somnolenta,de parca as dormii :))...Poate par ridicol cafac niste asocieri de tot rasul,dar ma inspaimanta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefan1994 spune:

Dar nu canta o ora,2...canta max de 10 ori,odata pe seara si gata....Si eu ca prostu cu starea mea de anxietate ma gandesc...Asta a cantat pentru mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefan1994 spune:

Mai imi raspunde cineva?Aseara ma pusesem in pat sa dorm,cand de odata cucu-veau...cucu-veau...cucu-veau....cucu-veau de 4 ori.Pe loc ma leninistit,insa mi-a trecut,dar am adormit cu gandul la ea,si am si visat-o ca o auzeam ziua cantand...Nu stiu ce o fi in capul meu,dar ma cam sperie,si ma interb,de ce pana sa am atacul de panica nu am auzit-o in viata mea,dar de 1 luna o aud tot mai des?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefan1994

Dar nu canta o ora,2...canta max de 10 ori,odata pe seara si gata....Si eu ca prostu cu starea mea de anxietate ma gandesc...Asta a cantat pentru mine...
ia-ti o pusca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefan1994 spune:

Pai nu sta intr-un loc...la cateva case de mine,adica vro 10 asa sunt niste plopi,si au cuib acolo,si trage un baiat cu pusca dupa ele,ca la el canta toata noaptea,sau ceva de genu,ca am un unchi care sa pe langa plopii aia,si am auzit-o intr-o seara si de la el.Ceva ciudat .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefan1994 spune:

Pe loc ma leninistit,insa mi-a trecut :)) - nelinistit,scuze,mea culpa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Stefan, nu te mai nelinisti, e doar o pasare si atat .
Sigur nu canta pentru tine, e doar o coincidenta ca va intaniti cand si cand!!!

Cucuveaua canta altfel decat celelalte pasari si de aia oamenii au creat superstitii in legatura cu ea.


Ai inceput un tratament pentru anxietate?

Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefan1994 spune:

Aseara,pana sa se intunece,m-am dus pana in gradina si am auzit-o,si am si vazut-o ca mai era putina lumina.Canta in gradina unei vecine,la 2-3 case de mine,nu stiu exact unde era pomul,si pe urma a zburat si s-a dus in niste plopi mai incolo de mine care se auzea cantand si acolo...Nu canta CUCUVEAU canta un fel de CA_CHIU...dar tot cucuvea cred ca era...

Mergi la inceput